"Boję się, że dojdzie do linczu na rodzinach zastępczych"

- Boję się, że dojdzie do linczu medialnego na rodzinach zastępczych. Że wszystkie są złe, we wszystkich dzieci są bite i dzieje im się krzywda. A tak naprawdę nie jest - mówiła w TOK FM dr Magdalena Arczewska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Nieletnich.
3 lipca w mieszkającej w Pucku rodzinie zastępczej opiekującej się piątką powierzonych i dwójką własnych dzieci doszło do śmierci 3-letniego chłopca. 12 września w tej samej rodzinie zmarła 5-letnia dziewczynka. Rodzice zastępczy - 32-letnia Anna Cz. oraz 36-letni Wiesław Cz. - utrzymywali, że były to wypadki. Jednak prokuratura ustaliła, że dzieci zmarły wskutek przemocy. Sąd zdecydował o aresztowaniu obojga rodziców zastępczych. W mediach rozgorzała dyskusja o zaniedbaniach, które spowodowały, że mogło dojść do takiej sytuacji.

- Mamy do czynienia z niezwykle bulwersującą nawet ekspertów sytuacją. Rodzina zastępcza jest z mocy prawa powołana, żeby nieść pomoc dziecku, gdy w jego rodzinie naturalnej działo się coś złego. Jestem przekonana, że nie bez przyczyny te dzieci zostały umieszczone w rodzinie zastępczej - mówiła Arczewska.

Jej zdaniem do błędów doszło niewątpliwie w kilku miejscach. - Zabrakło współpracy między wieloma elementami systemu wspierania rodzin. Nie przekazywano informacji. Podstawowy problem to brak koordynacji i współpracy.

"Nie szafować ocen"

W rozmowach z dziennikarzami dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku mówiła, że ze strony jej instytucji wszystkie działania były prawidłowe, a rodzina miała dobrą opiekę.

- Boli mnie, że pani dyrektor nie ma sobie nic do zarzucenia. To jest nie na miejscu - mówiła w TOK FM Arczewska. - Ale nie powinniśmy szafować ocen. Boję się, że dojdzie do linczu na rodzinach zastępczych, że wszystkie rodziny zastępcze są złe, we wszystkich dzieci są bite i dzieje im się krzywda. A tak naprawdę nie jest. Tych rodzin jest bardzo mało. To była ostatnia rodzina w powiecie, która była wolna i do której można było skierować dzieci. Będą się podnosiły głosi, że ci państwo wzięli te dzieci dla pieniędzy. Jednak dla większości przypadków rodzin zastępczych to jest głębokie poczucie misji.

W mediach pojawiały się sprzeczne doniesienia, czy psycholog był w rodzinie codziennie, czy tylko raz. - Tu też byłabym ostrożna - mówiła Arczewska. - Często mamy do czynienia z sytuacjami, że ktoś przez kilka lat ukrywał fakt stosowania wobec niego przemocy seksualnej. Takie rzeczy są latami ukrywane i nawet najbliższe osoby nie mają o tym pojęcia. Nie szafowałabym wyrokami, że psycholog działał nieudolnie i nie wyciągnął z dzieci informacji, że tam się dzieje przemoc. Jeśli tam dochodziło do tak drastycznej przemocy, to nie sądzę, że dzieci były na takim etapie przygotowania do kontaktu z psychologiem, żeby o tym powiedzieć, nawet jeśli były z tym psychologiem sam na sam.

"Sędziowie z doskoku"

- Czy model prawny i społeczny rodziny zastępczej zaproponowany przez państwo to model pełny, dopracowany, dobrze funkcjonujący? - pytał prowadzący audycję Grzegorz Chlasta.

- Choć nie byłam zwolennikiem wprowadzania asystenta rodziny czy koordynatora pieczy zastępczej, to jednak czytając przepisy literalnie widać, że to zostało pomyślane logicznie - mówiła Arczewska. - Dziś pan Tomasz Polkowski [prezes Towarzystwa Nasz Dom - red.] mówił, że tylko 30 procent środków, które rząd przeznaczył na zatrudnianie asystentów rodziny i 45 proc. na koordynatorów pieczy zastępczej zostały do tej pory wykorzystano. Z jednej strony ograniczono kompetencje kuratorów, którzy do tej pory wykonywali te zadania, przekazano to asystentom i koordynatorom pieczy zastępczej, ale tak naprawdę te instytucje nie działają.

Jak dodała, przeszliśmy w ciągu kilku lat z "modelu instytucjonalnego do modelu rodzinnego". - Dzieci nie umieszcza się w placówce, w instytucji, która jest molochem, gdzie dzieci są skoszarowane i nie mają prawa na prawidłową socjalizację. Teraz stawiamy na prawidłową socjalizację - na rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. Ich funkcjonowanie to rzecz wtórna. Zawodzi wiele innych czynników, jak choćby to, co w perspektywie kilku lat wpłynie na standardy funkcjonowania tego systemu, czyli odejście od instytucji sądownictwa rodzinnego. W ubiegłym roku zostały zlikwidowane sądy rodzinne, jako obligatoryjne wydziały sądów rejonowych. Są powoływane tylko w największych sądach. Teraz mamy wysoko kwalifikowanych sędziów rodzinnych, ale w perspektywie kilku lat w sprawach rodzinnych będą orzekali sędziowie, którzy sprawę dostaną z doskoku, nie mając wiedzy ani przygotowania - mówiła Arczewska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
"Boję się, że dojdzie do linczu na rodzinach zastępczych"
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 8 razy 4

  Najlepiej socjalizuje się za pomocą pięści. Nie tak pani Arczewska? I to nie jest pierwszy ani odosobniony wypadek, że takie dzieci traktuje się jak dojne krowy i metodę na życie.

 • haniku72

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie KTO zakwalifikował tych psychicznych ludzi na rodziców zastępczych? Co warte sa testy skoro przechodzą je SOCJOPACI????? Czy rodzina zastępcza ma stać się formą zarobkowania gdy w około nie ma pracy????

 • slawekzrd

  Oceniono 2 razy 2

  te uŻENdasy to z której partii

 • r_mol

  Oceniono 4 razy 2

  Jasne, to nic takiego, że dziećmi zajmują się ludzie bez najmniejszych kwalifikacji (przypominam, że dzieci trafiające kiedyś do domów dziecka a teraz do rodzin zastępczych to najczęściej tzw. dzieci trudne, z rodzin patologicznych, często upośledzone). Za to zlikwidowano "molochy" i jest kaska dla swojaków.
  Jak to mówił śp. Jacek Kuroń w 1989 r.? Może nie będzie lepiej, ale za to będzie weselej.

 • olias

  Oceniono 1 raz 1

  "Boję się, że dojdzie do linczu na rodzinach zastępczych"

  bzdura! ludzie nie są tak ciemni jak się to oczadziałym elitom wydaje.
  Ludzie jednak oczekują że do zwyrodniałych pseudo-rodziców dołączą w areszcie: policjanci sprawdzający przez zamknięte drzwi stan zdrowia dziecka pijanej baby, która na drugi dzień zaniosła trupka swojego dziecka do szpitala by wypisali akt zgonu (sprawa sprzed kilku dni),
  - pracowników pomocy społecznej, policji, prokuratury którzy po śmierci pierwszego dziecka nie odebrali zabójcom pozostałych dzieci i spokojnie czekali na kolejną śmierć.

 • antyinteligent

  Oceniono 5 razy 1

  Tak zawiedli ludzie nie ustawa.Ludzie,którzy traktują dzieci jak dotowane krowy.Czy socjologowie nie zauważyli jak się mają dotowane krowy?

 • bibelotx77

  Oceniono 2 razy 0

  Co widac ostatnio ? Smierc dzieci z winy rodzicow. Kim sa ci rodzice? Nie pomyle sie gdy stwierdze . ze sa gorliwymi chszescijanami i rownoczesnie alkocholikami. Jakos nie slychac o zabojstwach pod wplywem marychy.

 • miroo

  Oceniono 3 razy -3

  Jeszcze niedawno mówiono (zwłaszcza katole), że rodziny zastępcze to raj na ziemi... niektórzy katole prawicowi to nawet chcieli likwidować domy dziecka itp bo są rodziny zastępcze..

  a tu proszę...
  rodziny zastępcze nie są jedynym i nie są idealnym rozwiązaniem..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX