Wałęsa o "Obudź się, Polsko": Znowu z Dudą na czele proponują kamienie i ulice

- Oni znów proponują, z Dudą na czele, kamienie i ulice - mówił w Radiu Zet Lech Wałęsa komentując akcję PiS-u i Radia Maryja, w której weźmie udział Solidarność. Były prezydent stwierdził, że "Polska nie powinna wykorzystywać wiary i religii do celów politycznych oraz demonstracji". - To nie ten temat. I dlatego znów jestem za, a nawet przeciw - mówi.
Na 29 września w Warszawie zaplanowana jest wspólna manifestacja antyrządowa PiS-u, Radia Maryja oraz NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Obudź się, Polsko". To część jesiennej PiS-owskiej kampanii politycznej.

- Wszyscy ludzie roztropni, mądrzy muszą szanować nasze trudne zwycięstwo, a teraz poprawiać demokrację, lepiej wybierać, lepiej się angażować. (...) Pilnować, żeby nas nie okradano, nie oszukiwano, podpowiadać, jak to zrobić, a nie walczyć na ulicach emocjami i bałagan robić - przekonuje Wałęsa.

Dodaje, że Polska poniosła ofiary po to, żeby była "wolna i sama się rządziła". - Żebyśmy zeszli z ulic, z kamieni, z barykad, a zaczęli rozmawiać w dwudziestym pierwszym wieku, a więc przez kartki wyborcze, przez wybory, przez angażowanie się - mówił były prezydent.

"Romney to człowiek wartości"

Dziennikarka odniosła się również do klipu wyborczego Mitta Romneya, na którym widać, jak kandydat republikanów wita się z Wałęsą. Na pytanie, czy nie czuje się wykorzystany, Wałęsa odpowiada, że spotykając się z Romneyem wiedział, że tak będzie i nie cofa swojego zainteresowania: - To jest człowiek wartości, człowiek, który ma religię wprawdzie inną, ale religię i się jej trzyma. W związku z tym uważałem i uważam, że na dzisiejsze czasy potrzeba wartości i ludzi, którzy je reprezentują.

A co były prezydent myśli o ostatniej wpadce Romneya? Jego słowa o tym, że połowa Amerykanów to ofiary losu, zależne od rządu i nie potrafiące znaleźć pracy, nazwał "niezręcznością".

- Nie można nikim gardzić, trzeba wszystkich kochać, szczególnie nieprzyjaciół - podkreślił Wałęsa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Wałęsa o "Obudź się, Polsko": Znowu z Dudą na czele proponują kamienie i ulice
Zaloguj się
 • azeta7

  Oceniono 5 razy 5

  Wyjaśnijmy zatem raz jeszcze: demonstracyjne marsze wieczorno-nocne z pochodniami, to osławione fakelzugi – imprezy masowe nazistów, dla których ogień był jednym z symboli “Świętych”. Miały budzić grozę; były typową goebbelsowską propagandową manipulacją psychologiczną – i jako takie przeszły do historii propagandy.

  Z kolei nie spoób nie skojarzyć hasła o “budzeniu się” – coraz bardziej lubianego przez zwolenników Kaczyńskiego – z niemniej od fakelzugów osławionym hasłem “Deutschland, erwache”, “Niemcy, obudźcie się”. Słowa te pochodzą z dziełka kiepskiego niemieckiego poety i zasłużonego mentora Hitlera , Dietricha Eckarta “Sturm, sturm, sturm” z roku 1919 i szybko stały się zawołaniem nacjonalistów, potem zaś – NSDAP. Zawołanie to stało się hasłem wyborczym nazistów.

 • azeta7

  Oceniono 6 razy 4

  ZWIĄZKOWCOM PRAWDĘ W OCZY !

  Burzą się stoczniowcy, walczą górnicy, protestuje lud pracujący miast i wsi głównie żyjący z ”państwowego garnuszka”. Winnym wszystkiego zła jest każdy premier, każdy rząd, każda władza. Protestujących podpuszczają politycy opozycji tak długo póki sami nie dorwą się do władzy. Wtedy winnymi tych małych pensji, dalekiej emerytury, drożyzny, bezrobocia są ci, co byli przed nimi. I tak ta karuzela kręci się dookoła… Toczą się sejmowe dyskusje, wielkie i małe debaty, a i tak nikt nikomu nie mówi brutalnej prawdy. Nie jestem ekonomistą ani ekspertem gospodarczym, ale żeby poznać prawdę wystarczy trochę zdrowego rozsądku.
  Spójrzmy na to, co w Polsce się stało, na to, co się dzieje i do czego zmierzamy. Żyliśmy kiedyś w PRL gdzie w gospodarce socjalistycznej nie musieliśmy wypełniać pitów, martwić się o utrzymanie stoczni, hut, kopalni. No i zmieniliśmy wszystko. Wspaniali robotnicy pod sztandarami ówczesnej SOLIDARNOŚCI wprowadzili nas w wymarzony, wolny i bogaty świat, w gospodarkę wolnorynkową. Na swoich barkach wznieśli do władzy swoich bohaterów, którym zawierzyli, że potrafią rządzić po nowemu.
  A teraz niech każdy z nas rozwiąże proste zadanie: w spadku otrzymujemy dużą firmę, w której kilka oddziałów produkcyjnych jest zadłużonych i końca tego nie ma. Właściciel nieustannie dopłaca do tych wydziałów. Co robimy? Jeśli nie chcemy zbankrutować musimy te działy zlikwidować lub całkowicie zmienić.
  Taką Firmę przejął w 1989 roku rząd Mazowieckiego, a potem kolejne rządy powstałe dzięki robotnikom wielkich zakładów- największych dłużników, dłużników WSZYSTKICH POLAKÓW! I my nie mamy już chęci by do tego interesu dopłacać. Te Firmy MUSZĄ odejść od państwowego, czyli naszego, wciąż skromnego portfela. Muszą całkowicie się zmienić, muszą zrozumieć, że sami zlikwidowali socjalistyczną gospodarkę! Związkowcy wspierani przez opozycje udają, że tego nie widzą. Chcą by państwo, czyli Kowalski i inni Polacy stale składali się na ich pensje i emerytury. Żądają tego paląc opony, rozwalając urzędy, organizując brutalne manifestacje. A na co liczyliście wywalając socjalizm? Jeśli na pełne towarów sklepy i wielkie pensje to trzeba samemu na to zarobić. Ten Ktoś to MY WSZYSCY z wami na czele. I przestańcie kłamać ludzi, że winne są rządy, bo tyle samo winy ponosicie i WY.
  Dzisiaj trzeba spokojnie, WSPÓLNIE, bez zadym i manifestacji przeciwko każdej kolejnej NASZEJ władzy, walczyć o to, by wielkie – Wasze firmy odchodząc od „NASZEGO garnuszka”, wzorem tych europejskich, amerykańskich, szybko znalazły partnerów i zaczęły zarabiać dla siebie i dla nas wszystkich. To trochę brutalna prawda, którą winniście otwarcie wyznać wszystkim pracownikom zamiast wypisywać im hasła o „zdrajcach”, „złodziejach”, „tyranach” i nakazywać szturmowania barykad. Socjalizm już tutaj NIE WRÓCI!
  PS . Gorąco polecam świetny tekst z GW –DF (30.08120„Uwolnić Zbyszka Bujaka”- Hugo Badera

 • faustus55

  Oceniono 10 razy 4

  Jak zwykle odezwali się "kombatanci".....odwaga staniała i teraz byle jełop może obrażać Wałęsę, zwłaszcza w kupie pod cmentarzem i anonimowo!!

 • evident

  Oceniono 2 razy 2

  Radio Maryja ? A cóż rozgłośnia katolicka miłości nauki kościoła wybaczania i wspierania ma robić na ulicach ?

 • yerry46

  Oceniono 8 razy 2

  "Jestem za, a nawet przeciw" - czyli jak najbardziej i jak zawsze! Drogi Lechu Wałęso, ikono dobrego i złego zarazem - pozwól pamiętać o dobrym i zapomnieć o złym. Ryby, grzyby, wnuki....., ok. Teraz im więcej Ciebie, tym mniej. Dzisiaj tego, czy owego możesz nie chcieć, ale nic już nie musisz - ekshibicjonizm pozostaw celebrytom!;)

 • azeta7

  0

  Znalezione w googlach: www.google.pl/search?q=deutschland+erwache&hl=pl&sa=N&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=Wks_UKCoJoXbsgb8-oGIAQ&ved=0CCgQsAQ&biw=1280&bih=709

 • tuskopalikot

  Oceniono 12 razy 0

  Nasze państwo właśnie upada na naszych oczach, część z tego zawdzięczamy panu wałęsie

  obserwatorpolityczny.pl/dygresja-o-potrzebie-wladzy-czerpiacej-swoj-autorytet-ze-szczerosci/

 • faustus55

  Oceniono 11 razy -1

  Jak zwykle odezwali się "kombatanci".....odwaga staniała i teraz byle jełop może obrażać Wałęsę, zwłaszcza anonimowo!!

 • dariuszczwa

  Oceniono 12 razy -2

  Wałęsa? już temu Panu raz uwierzyliśmy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX