Watykan niezadowolony, bo Tusk nie przeprasza? ''Ciekawe, za co...''

- Zaszokowany nie jestem, zmiażdżony nie jestem, moje wyobrażenie o świecie nie zmieniły się o 180 stopni, ale pojawiło się kilka ciekawych pytań - mówi dla Gazeta.pl Marek Zając, publicysta "Tygodnika Powszechnego" o wywiadzie "Newsweeka" z włoskim dziennikarzem Gianluigim Nuzzim. Nuzzi cytuje list nuncjusza apostolskiego w Polsce do Watykanu, w którym miał pisać, że Tusk, Palikot i Napieralski "nie przepraszają".
- Nuncjusz Migliore uważa, że niektórzy polscy politycy, jak Janusz Palikot czy Grzegorz Napieralski, "spokojnie obrażają Kościół, nigdy się nie tłumacząc ani nie przepraszając - mówi Nuzzi w rozmowie z "Newsweekiem" powołując się na list nuncjusza, do którego dotarł. Przytacza także jego raport do kardynała Bertone, w którym miał pisać, że "premier Donald Tusk również stawia księży w niezręcznej sytuacji i nie przeprasza".

- Nuncjusz takie sprawy relacjonuje swoim zwierzchnikom w Watykanie i w tym nie ma jakby nic zaskakującego i nic nowego. Dużo ciekawsza byłaby dla mnie reakcja Watykanu na doniesienia nuncjusza. Jakie dostał wytyczne co do rozmów z rządem. Jeżeli te materiały pobudzają moją wyobraźnię to w takim kierunku - mówi Zając.

Przeprosić? Za co?

Zaznacza, że ciekawy jest cytat dotyczący premiera. - We mnie budzi ciekawość za co premier miałby przeprosić - przyznaje Zając. Dodaje, że w przypadku Napieralskiego i Palikota jest to stwierdzenie faktu. - W ustach Palikota padają sformułowania za które można się spodziewać jakichś przeprosin - przyznaje.

Zastanawia się także co nuncjusz miał na myśli pisząc, że Tusk stawia księży w niezręcznej sytuacji.

- Może są to wydarzenia, o których opinia publiczna nie ma pojęcia. Wiemy, że ludzie Kościoła zakulisowo i dyskretnie spotykają się z czołowymi politykami zarówno koalicji jak i opozycji w większym stopniu niż to co obserwujemy w stacjach informacyjnych - wyjaśnia.

Na pytanie, czy żądanie przeprosin nie będzie negatywnie przez niektóre środowiska odebrane odpowiada, że "kto chce ukręcić z tego bicz, ten ukręci".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (102)
Watykan niezadowolony, bo Tusk nie przeprasza? ''Ciekawe, za co...''
Zaloguj się
 • adtu01

  Oceniono 79 razy 75

  Szanowny Panie Premierze Tusk.
  Najwyższy czas aby !

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler i wprowadzić kasy fiksalne
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa !

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 69 razy 63

  nie życzę sobie aby Premier Republiki Polskiej klękał przed jakimkolwiek księdzem ani papieżem, nie życze sobie aby Prezydent Republiki Polskiej klękał przed koimkolwiek. Oni reprezentują Polaków i nie mają prawa tak sie zachowywać, takie zachowanie to hańba ! tu w naszym kraju każdy ksiądz powinien przyklęknąć przed Premierem czy Prezeydentem i podziękować mi że może tu prowadzić biznes itp.

 • demolka666

  Oceniono 64 razy 62

  kościół katolicki, jedna z najbardziej zdegenerowanych i zdemoralizowanych organizacji na świecie, która z wiarą ma tyle wspólnego co kaczyński z demokracją :))) po prostu ręce opadają :)))

 • popijajac_piwo

  Oceniono 61 razy 61

  Mam nadzieję, że nuncjusz się wreszcie obrazi i wyjedzie z Polski, zabierając całą tą czarną hołotę..

 • adamzd

  Oceniono 60 razy 58

  Przeprosić? Za co?
  Za to ze nie zlizywał smietany z kolan ojca dyrektora, oczywiscie :)

 • spam_box

  Oceniono 52 razy 52

  Nie ważne za co, ważne aby paść plackiem przed brzuchatym pedofilem i jeszcze w ramach przeprosin oddać całą kasę. Kiedy zacznie się wieszanie tych zboczonych palantów w sukienkach?

 • andrzej1.61

  Oceniono 47 razy 47

  Panie premierze Tusk całujesz pan w tyłek biskupów i kardynałów z niedostatecznym namaszczeniem i szacunkiem a to dużo za mało. Trzeba brać przykład z braci Kaczyńskich jeden za życia drugi do tej pory całowanie tyłków zaczynają od "prostych" zakonników z Torunia , zadowolenie zakonnika gwarantuje zadowolenie biskupa, codzienny trening czyni mistrza.
  Wiem powtarzam się.

 • astartes

  Oceniono 47 razy 47

  Niech Migliore najpierw przeprosi za swojego sługusa Rydzyka.

 • puch-atek

  Oceniono 48 razy 46

  kiedyś taki nuncjusz jeździł po Polsce i przekupiał kogo się dało żeby tylko nie ukazała się drukiem Biblia tłumaczona na język polski, ponieważ Watykan nie życzył sobie żeby rozwijała się kultura polska, narodowa, gdyż byłoby to osłabieniem monopolizmu edukacyjnego, jaki posiadał Watykan w Europie, no i zagrożeniem dla zadania naczelnego, stworzenia globalnej wioski watykańskiej w której tylko wybrańcy katoliccy i tylko w wybiórczy sposób mogliby nabywać wiedzę o rzeczywistości. Dzisiaj natomiast taki nuncjusz jakoś 'niedowidzi' grzeszków Rydzyka i jemu podobnych siejących ziarna tępoty i opóźnienia rozwoju umysłowego w narodzie. Czyli nic się zmienia od stuleci, ciągle to samo parcie po stosach, trupach. Trzymać władzę do ostatniej kropli krwi, pod wszystkimi dostęonymi pretekstami, a ludek w ciemnocie i masowej mentalności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX