"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka

Jest reakcja kuratorium na otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. W oficjalnym dokumencie skierowanym do księdza-dyrektora nazywa je "uchybiającym godności ucznia" i zaleca zaprzestania otrzęsin oraz respektowanie praw dziecka. - Ksiądz ma trzydzieści dni na wskazanie nam, jakie podejmie działania w tej sprawie - mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka kuratorium.
- Pierwsze zalecenie dotyczy zaprzestania otrzęsin w formach uchybiających godności ucznia, a więc respektowania zapisu konwencji o prawach dziecka oraz prawa wewnątrzszkolnego - tłumaczy Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Zaznacza, że kuratorium nie zabrania organizowania otrzęsin. - Ważne, żeby nie była to forma, która narusza prawa dziecka - wyjaśnia.

Podczas badania całej sprawy kuratorium natknęło się również na inne nieprawidłowości. Okazało się, że wyjazd integracyjny, podczas którego miały miejsce otrzęsiny, nie został zgłoszony do kuratorium, mimo że szkoła miała taki obowiązek. - Zabrakło tu stosowania zapisów rozporządzenia w sprawie krajoznawstwa i turystyki, gdzie wymagany jest program. Czy to będzie wycieczka, czy wyjazd letni, musi być program - tłumaczy rzecznik kuratorium.

Nieprawidłowości jest więcej

Na tym nie koniec uchybień w działalności placówki. Kolejne zalecenie wystosowane przez kuratorium dotyczy psychologa szkolnego, który nie zasiada w radzie pedagogicznej. - Psycholog szkolny nie jest traktowany w szkole jako członek rady pedagogicznej, gdzie ustawa wyraźnie mówi, że psycholog jest członkiem rady - wyjaśnia Jakubowska. W salezjańskim gimnazjum psycholog nie prowadził nawet dziennika, przez co trudno było określić, jakie działania prowadzi.

Ksiądz dyrektor, który w środę dostał pismo, ma siedem dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, w ciągu miesiąca powinien przedstawić, w jaki sposób ma zamiar się ustosunkować do zaleceń. - Powinien zaproponować rozwiązanie tego problemu - mówi Jakubowska.

Na zdjęciach z imprezy integracyjnej, podczas której miały miejsce otrzęsiny, widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. O sprawie pisały również zagraniczne media.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka
Zaloguj się
 • oswiecony19

  Oceniono 34 razy 30

  Denerwuję Cię ojciec dyrektor w gaciach z bitą śmietaną na kolanach? Nie zgadzasz się aby religia była w szkołach? Wkurza Ciebie marsz PiS-u w obronie TV TRWAM? Zamów ateistyczny billboard na przeciw "Twojej parafii" lub siedziby PiS-u. Zobaczyć minę proboszcza - bezcenne! ... www.wolnoscodreligii.pl/ p.s. W Skandynawii wg statystyk żyją najszczęśliwsi obywatele.W Skandynawii wg statystyk jest najwięcej ateistów.Pokażmy ludziom że w Polsce też można być szczęśliwym!

 • maura4

  Oceniono 27 razy 27

  To miłe, że kuratorium zauważyło, że uczeń ma godność.Nawet, jezeli dopiero pod naciskiem mediów i internautów. Wcześniej twierdziło, że nie widzi nic złego wtaliej zabawie, o ile wszystki to odpowiada. Dobrze byłoby, aby też rodzice tych ucznów zdali sobie z tego sprawę.

 • duokwak

  Oceniono 23 razy 21

  Kuratorium zaleca.Qrwa to kpina.Świecki pedagog już pierdział by w pasiaki i byłby zgnojony do końca życia.Totalitaryzm watykański ma się dobrze.

 • d.j.windowsmediaplayer

  Oceniono 10 razy 10

  Od tej pory kocenie przez księdza ma być tylko w klasach dla grypsujących.

 • funkenschlag

  Oceniono 9 razy 9

  Skoro jest tyle nieprawidłowości, to powinni zlikwidować szkołę.

 • yeti362

  Oceniono 9 razy 9

  Ksiądz ma 30 dni na odejście - godne - w niebyt. Albo w piankę...

 • yeti362

  Oceniono 8 razy 8

  Ksiądz i prawa dziecka? to jest jak zdrowa kuchnia i McDonald...
  Najpierw kropią, a potem pytają - czy aby nie ma uczulenia na deszczówkę?
  Ale zaraz grożą, że ewentualne uczulenie grozi tzw. Szambem w postaci PIEKŁA innowiercom. Itd., itp. aż do usranej śmierci.
  Indianie wyginęli stratowani przez bizony wybite przez białych, ale nie katolików...
  Stosy inkwizycji przyczyniły się w 0,0000000000001 w procesie likwidacji osłony ozonowej, ale w tym czasie stąpali jeszcze na ziemi apostołowie- bo żyli po 300 lat...
  itd.,itp. I kupa. Gdzie jest moja kupa? :)

 • conefkaconbrio

  Oceniono 1 raz 1

  W świeckich liceach jakoś potrafią zorganizować otrzęsiny na poziomie i jednocześnie z humorem:
  www.portalmaturzysty.pl/aktualnosci/najlepsze-otrzesiny,1096,1.html

 • tommy.b

  Oceniono 1 raz -1

  "O sprawie pisały również zagraniczne media. "

  Narobiliście jazgotu to pisały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX