Komentarze (196)
"Wzięliśmy ślub humanistyczny. Rodzice nie mogli uwierzyć" [LISTY CZYTELNIKÓW]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • antey

  Oceniono 7 razy -3

  Ciekawe, dlaczego ci ateistyczni szefowie firm organizuja te wszystkie świąteczne szopki.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 19 razy -3

  Cóż - Michnik postanowił zbliżyć się do mediów Urbana i "FiM".
  Jazda antykatolicka w agorze jest w ostatnich miesiącach trudna do przeoczenia.

  Niekatolickie śluby były w Polsce od dziesiątek lat i nie ma w tym nic dziwnego. Ktoś sobie postawił dopisać jakieś "humanistyczne" rytuały - jego sprawa. Ja myślę że większość przygłupów których zatrudnia agora nie wie że zgodnie z wiarą katolicką ślub może być ważny nawet gdy nie jest zawarty w kościele. Tego sakramentu nie udziela ksiądz ale sami małżonkowie.

 • cichwoda

  Oceniono 8 razy -4

  ja z moja nieslubna zyje na "kocia lape", spodziewam sie wizyty redaktorka z GW i TVN. Beda mie kamerowac.

 • wuetend

  Oceniono 14 razy -4

  A czy szczęśliwej "pannie młodej" (pardą za tradycjonalistyczne nazewnictwo kojarzące się z paternalistycznym modelem rodziny i uciskiem kobiety) nie przyszło do głowy, że jej Matka poprzez pobłogosławienie zwyczajnie w jej odczuciu chciała dobrze dla "młodych"? Że to był gest szacunkuz jej strony? Nie - szczęśliwi "państwo młodzi" odbierają to za atak wymierzony w ich filozofię życiową. W rzeczywistości jest to oznaka egoizmu, zapatrzenie w siebie, wywyższenie ponad innych.

  Przypuszczalnie matka "panny młodej" uznaje to jako porażkę wychowawczą. Nie ma co wnikać w jej metody tego wychowania - pewnie opierały się na jakichś imperatywach, które doprowadziły do kontestacji. Tylko czemu ta kontestacja opiera się na agresywnym buncie i strachu przed symboliką religijną? Aż przychodzi na myśl przysłowie o diable bojącym się święconej wody.

 • tomekjot

  Oceniono 36 razy -4

  A dlaczego mają dwa śluby ateistyczne. czyzby ten w urzędzie naruszał ich przekonania?

 • stubai

  Oceniono 15 razy -5

  Ślub humanistyczny? a co to za debilizm? To znaczy że zwykły slub -cywilny czy koscielny jest nie humanistyczny? Wiesniaki po przyjeździe do miast dostają świra i uprawiaja nowomowę. Można by równie dobrze mówić o slubie np kulturalnym, mądrym, filozoficznym czy europejskim. Żałosne te wypowiedzi

 • wyposzczona_feministka

  Oceniono 37 razy -5

  Ślub katolicki - rozumiem. Ślub żydowski, czy muzułmański - rozumiem. Ślub cywilny - rozumiem. Ale ślub 'humanistyczny"? Co to za cyrk? To jakaś nowa świecka religia?

 • barli1

  Oceniono 10 razy -6

  Ślub humanistyczny dla humanistów ale co ma zrobić ateistyczny inżynier z ateistyczną inżynierką??? :(
  Może ślub HUMORYSTYCZNY ???

 • von_seydlitz

  Oceniono 36 razy -6

  EEE tam, ja tam wole ślub w katedrze, ze świetnym organistą, kupą znajomych i fajnym weselem....

  Takie sobie zafundowałem, jestem wierny żonie i nie mam zamiaru słuchać głupich podszeptów o "wolnych związkach", czymś tam "partnerskim"....

  Nie ma to jak porządny ślub, porządnych ludzi w porządnej wspólnocie i przy porządnym księdzu.....

  A wy sobie możecie robić co wam się uda i tak mojego ślubu nie przebijecie, bo ja sobie wierzę i mi z tym

  BARDZO DOBRZE...

  :)

 • jackpolnar

  Oceniono 28 razy -6

  Ślub humanistyczny? Ale jaja!

 • jackpolnar

  Oceniono 26 razy -6

  ślub humanistyczny? ale jaja!

 • alchemik9999

  Oceniono 13 razy -7

  Ale to naciągane.
  No ale czego nie robi robi się dla lansu, każdy okazja jest jak widać dobra.
  A kto był kapłanem ? Środa, Hartman ???
  A nie można było po prostu wziąć ślubu cywilnego?

 • kamilakarabasz

  Oceniono 15 razy -7

  Ceremonia ateistyczna? A co to takiego? Niby tacy racjonalni, a w prymitywne obrzędy się bawią, niczym katolicy.

 • przytomny2

  Oceniono 21 razy -7

  Kolejna pokazowa szopka mająca zamanifestować tzw 'wyzwolenie ateistów" (nie bardzo wiadomo od czego. Bo chyba sytuacja,kiedy ktoś się chce jajkiem podzielić na Wielkanoc specjalnie depresyjna dla nich nie jest. Chcialbym mieć podobne "problemy").
  Świadomym katolikiem z wyboru jestem przez praktycznie całe zycie - podobnie jak mja matka.Oboje rodzice byli pracownikami naukowymi - genetykami. Ojciec - prof uniwersytetu, członek rzeczywisty PAN, przez większośc swego życia agnostyk (deikatnie mówiąc) nawrócił się na kilka miesięcy przed śmiercią, z własnej i nieprzymuszonej woli.
  Kilka razy spotkałem się w pracy z bojowo nastawionymi ateistami usiłujacymi "przełamać tabu" a nawet nie przebierającymi w słowach w stosunku do wierzących. Zawodowo niczym specjalnym się nie wyróżniali więc może w ten sposób usiłowali zaistnieć. Zresztą "wierzące" otoczenie traktowało ich przyjaźnie i na luzie. Poza tym ,że deklarowali się jako ateiści i byli na tym ;polu pyskaci, choć niespecjalnie twórczy, - niewiele da się o nich powiedzieć.
  Rozumiem, że ktoś nie chce brać ślubu kościelnego i bierze cywilny .... ale ta szopka ze śłubem tzw "humanistycznym" to już wygląda jak odreagowywanie kompleksów ... jak oferta zacęcająca do niebrania słubu kościelnego przez tych którzy biorą go "wyłącznie z uwagi na biały welon marsz do ołtarza ...i take tam ble, ble, ble ....". Szanowne Ateuszki bardzo spłycają zagadnienie. Dlaczego ta nowa ceremonia to a być ślub akurat "humanistyczny" a nie "matematyczno-fizyczny" czy "biologiczno chemiczny" albo "artystyczny" to już tylko projektodawcy tej ceremonii "wiedzą". Pewnie po to by podkreślić, że ślub kościelny "humanistyczny nie jest ... ergo jest "nieludzki i "zniewalający" ... bo jakżeby inaczej? Ta notatka poprawiła mi humor, podobnie jak wiadome billboardy sprzed tygodnia ale tylko na chwilę.
  Przypomniałem sobie , że mój kuzyn wziął przed paroma dekadami ślub cywilny, kiedy to oboje deklarowali wolną wolę i "wolność od uprzedzeń" ... co skutkowalo .... skrajnym obopólnym brakiem odpowiedzialności, rozpadem związku (z jednym dzieckiem) po niespełna 10 latach, ciężkim alkoholizmem mojego kuzyna, który dziś jest wrakiem czlowieka, którym zajmuje się własna matka oraz ... miejscowy proboszcz. Wiem, wiem ... zaraz usłyszę ,żę alkoholizm to "norma" raczej w rodzinach katolickich ale ja akurat mam takie a nie inne własne obserwacje w moim środowisku. Tak czy inaczej siostra tegoż kuzyna "zawleczona" do ołtarza przez swojego narzeczonego tworzą do dziś udany związek mimo jej nieustającego sceptycyzmu wobec religii. Zaraz ktoś powie, że to "przypadek potwierdzający regułę" ... ale pamiętając stosunki wyznaniowe z czasów PRL-u - nie wydaje mi się... tych przypadków było wtedy aż za wiele, wtedy wierzący byli na politycznym cenzurowanym ale takiego manifestacyjnego cyrku jak obecni niewierzący - nie odstawiali.
  Podobnie nieciekawe doświadczenia miała przez ostatnie lata moja siostrzenica, która dokonał apostazji w wieku lat 16 po okresie młodzieńczej płyciutkiej i "radosnej" religijności. Jej rodzice (wierzący) nie toczyli z nią o to żadnej wojny ani nie byli specjalnie zszokowani. Ksiądz probosz "podpisał papier" po 20 min też nie robiąc wielkich wstrętów. Ona sama do dziś nie wygląda mi na "wielce wyzwoloną", przeszla po tej apostazji ze dwie depresje (być może bez związku z apostazją ale tego nie da się potwierdzić ani zanegować) i nie bardzo może się w życiu odnaleźć . Wsród wierzących, których ja znam daleko posunięta tolerancyjność wobec niewierzących jest normą więc ... drogie Ateuszki, przestańcie dokazywać i epatować się tym, że rzekomo przełamujecie jakieś wielkie "tabu obyczajowe" . Takie historie zdarzaly się w Europie premanentnie do 300 lat a piewcy oświecenia spisywali religię na straty najpóźniej w wieku XIX. .... a wyszło jak wyszło.

  przytomny2 (pracownik naukowy)

 • wuetend

  Oceniono 19 razy -7

  "ślub humanistyczny (ceremonia ateistyczna)" - no nie wierzę :))

  A ślub zgodne z naukami ścisłymi też jakoś można jakoś odbyć? Ślub bio-chem? Ślub matematyczno-ekonomiczny? Ślub kosmetologiczno-europeistyczny?

 • szejker1984

  Oceniono 13 razy -7

  Pewnie ślub humanistyczny to dla tych co to nie umieli matematyki zdać na maturze:P

  A tak swoją drogą czy zwykły cywilny nie wystarczy? Czy trzeba się w jakieś szopki bawić?

 • 2rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 8 razy -8

  „Najzabawniejsza była moja mama, która nagle zapytała mnie, czy bylibyśmy źli,
  gdyby ona nas przed ślubem pobłogosławiła.”

  ŁOJ GŁUPIE A NIEDOŁUCZONE ATEISTY !!!!!!!

  Waszym patronem jest François-Marie Voltaire (Wolter) – francuski pisarz epoki oświecenia,
  filozof, dramaturg i historyk który nawet nie był ateistą, ale deistą !!!
  Był przede wszystkim zwolennikiem liberalizmu, traktującym z rezerwą każdą religię i ideologię.

  Voltaire jednak zawsze potępiał ateizm i deklarował wiarę w Boga (jako „pra-przyczyny” wszystkiego); był fundatorem kościoła katolickiego w Ferney

  Jego najsłynniejszym zdaniem jest: Ecrasez l’infâme! ( „ZDEPTAJCIE BEZCENNE” !!!!!!)

  ŁOJ GŁUPIE A NIEDOŁUCZONE ATEISTY !!!!!!!
  Ecrasez l’infâme!!!!!!!!! ( „ZDEPTAJCIE BEZCENNE” !!!!!!)

  Musze już iść doić krowy. Ale jeszcze jedno powiedzenie Volteraira !!!!!
  „Tylko raz modliłem się do Boga, krótko: „O, Panie, spraw, by moi wrogowie się ośmieszyli”.
  Bóg mnie wysłuchał.”

  ŁOJ GŁUPIE A NIEDOŁUCZONE ATEISTY !!!!!!!

 • lluscinia71

  Oceniono 34 razy -8

  I tak narodziła się Nowa Świecka Tradycja.
  Jutro będzie ślub masochistyczny.

 • fuiio

  Oceniono 15 razy -9

  Coz to pan szechter proponuje..dziwne ..moze przyklad niech pojdzie z izraela bo oni zdaje sie nie sa az tak liberalni..haha

 • 2rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 17 razy -9

  "Najzabawniejsza była moja mama, która nagle zapytała mnie, czy bylibyśmy źli, gdyby ona nas przed ślubem pobłogosławiła. Trochę mnie to skonsternowało"

  Gdyby wcześni twoja matka o tym wiedziała, zaroz po urodzeniu wrzuciła by cie do studni !!!!

  Ale wtedy była by zabawa !!!!!

 • dyfly

  Oceniono 23 razy -9

  Łatwo jest być ateista kiedy jest sie młodym i zdrowie dopisuje. Jestem ciekaw ilu z Was ateisci do konca pozostanie wiernych swoim przekonaniom - na starosc albo w obliczu ciezkiej choroby.

 • bloody_ut

  Oceniono 12 razy -10

  każdy ma prawo do posiadania dowolnych poglądów, ale nie ma prawa do podporządkowywania zachowania się większości tym poglądom. jeżeli ma się w swoim otoczeniu w większości osoby wierzące, to trzeba się w pewnych sprawach podporządkować - na przykład temu, że paczki rozdają one w Wigilię a nie w Nowy Rok. podobnie trudno oczekiwać od takiego otoczenia aprobaty dla swojego ateizmu - nikogo nie można zmusić, żeby nasze poglądy lubił i aprobował, jeżeli nie zgadzają się z jego poglądami. to co nam się w świetle tego artykułu proponuje, to sztuczne i bezpodstawne samoograniczanie się większości na rzecz uczynienia zadość nieproporcjonalnym żądaniom mniejszości.

  cała afera z rzekomym dyskryminowaniem ateistów w Polsce polega tylko i wyłącznie na jednej rzeczy - niektórzy z nich nie potrafią zaakceptować faktu, że żyją w katolickim kraju. denerwuje ich sama obecność wiary w życiu publicznym, i chcieliby ją ograniczyć do minimum. otóż nie mają do tego prawa - każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, tak ateista jak i wierzący, a z faktu bycia w mniejszości wynika smutna, ale nieunikniona konieczność znoszenia na każdym kroku większości. jest to po prostu tolerancja, więc jeżeli ateiści wymagają jej dla siebie, niech nie skąpią jej innym.

 • tiszantul

  Oceniono 14 razy -10

  Sama idea ślubu ma pochodzenie religijne, więc ateiści powinni ją odrzucić w całości, a nie organizować sobie "świecki sakrament". Tyle że, jak mówi ksiądz, bez uroczystości jest smutno i głupio, co?

 • red-akcja

  Oceniono 14 razy -10

  "humanistyczny" ? A może "ekonomiczny"?
  Nie kradnę. Nie zabijam. Nie wierzę Michnikowi.

 • pajczon

  Oceniono 14 razy -12

  Odczepcie się od wiary.
  Jak Wam się nie podoba to zmieńcie Państwo w którym jest ponad 90% katolików.
  Wyjedź sobie do Francji, Hiszpanii, Belgii, Niemiec lub Anglii, gdzie i tak mają już mnóstwo problemów z napływem imigrantów z bliskiego wschodu, bo Państwo dawno temu odłączyło się od Kościoła, więc narasta nacisk innych religii.
  np.
  zamach bombowy na podmiejską kolej 11marca w Madrycie
  zamach bombowy na metro i autobus w Londynie
  podpalanie setek aut na przedmieściach Paryża
  konflikty we Francji przez to że laickie Państwo pozwoliło kobietom islamskim nosić burki na twarzy, a później to znosi

  nie długo podobny będzie w Niemczech, gdy to zniesie dopłaty dla islamskich kobiet z małżeństw bigamistycznych, które nie jako same wychowują dzieci

 • antypalikot1

  Oceniono 25 razy -13

  Pewnie znów usuną mój komentarz tak jak poprzednie ale spróbuję... Wszystkim biednym ateistom proponuję aby przeprowadzić referendum na poruszane przez nich tematy. Wynik jest łatwy do przewidzenia. Większość za krzyżami, większość za obecnością religii w życiu publicznym w pewnych tradycyjnych sferach itd. itp. I co wtedy? Stwierdzidzie, że większość jest głupia i nieracjonalna? Ps. jestem młody, wykształcony z Warszawy:-).

 • placekpolski

  Oceniono 22 razy -18

  Widzę że kampania wspierania ateizmu ruszyła.
  Czasy głębokiego komunizmu wracają, lewackie hordy robią zamęt.

 • robertinio007

  Oceniono 39 razy -19

  Wielkie mecyje ślub humanistyczny!!! Bierzcie jaki chcecie, kogo to obchodzi. Jest ponoć wolność i podsłuchy służb. A Gazeta Koszerna robi wielkie halo!!!

 • ulalu

  Oceniono 53 razy -21

  Tylko humanistyczny ślub?
  A gdzie matematyczny lub fizyczny- dla ścisłych - GŁÓW??
  Bez urazy- ale dziwaczycie- ATEIŚCI!!!
  Jak dożyjecie starości, to zawrócicie- jak wielu to robi dziś!!
  To są wybryki- Małpki - Fiki- Miki:))))
  Wasza Słabość- tu się przejawia:)))

 • aniapuszek

  Oceniono 76 razy -22

  W ostatnich latach jest nagonka w Polsce na wszystko co jest normalne.
  Wmawia się nachalnie wszystkim, że homoseksualizm to równoprawna orientacja seksualna, że katolicy są strasznymi prześladowcami wszystkich itd.

  Poruszanie i obnoszenie się tym, że się wierzy lub nie, że jest się homo lub hetero, że jest się agnostykiem czy ateistą jest bez sensu. To są wszystko sprawy intymne i ludzie powinni zachować je wyłącznie dla siebie.
  Jeśli ludzie są ateistami bądź agnostykami to powinni być całkowicie obojętni na symbole religijne takiej czy innej religii, natomiast atakują, jakimiś manifestacjami. A ja się pytam co mnie wasza wiara czy ateizm obchodzi? Nic i nie mam ochoty na ten temat z nikim rozmawiać. Przestańcie atakować katolików, że was prześladują, bo to naciąganie faktów i kreowanie sztucznych problemów!!!!!!!!!!!

  W liceum siedziałam w jednej ławce ze Świadkiem Jehowy i całkowicie było mi obojętne jej wyznanie. Nie chciałam z nią rozmawiać na temat jej religii bo to jest jej sprawa, jej życie, jej wybór, jej konsekwencje.
  Tak należy do tego podchodzić. Jeśli dzieci ateistów chodzą do szkoły gdzie jest religia, to piszecie kartkę, że nie będzie uczęszczać i tyle. Koniec problemów. W Polsce nie prześladuje się nikogo za niewiarę, natomiast prześladuje się już za bycie tzw. katolem - określenie pogardliwe formułowane przez ateistów, którzy dużo mówią o TOLERANCJI, ale tylko chyba mają ją dla siebie, tak ja to widzę, szczególnie po komentarzach na forach, gdzie obraża się katolików na 1000 sposobów.

  Zastanawiam się czasami, czy ateistom islam odpowiada, ponieważ boją się go krytykować, za to wyżywają się na katolikach.

 • aron2004

  Oceniono 30 razy -22

  Czy ambasada Szwecji w Polsce powinna mieć zakaz wywieszania flagi w miejscu publicznym?
  www.wirtualnysztokholm.pl/wp-content/uploads/2011/06/szwecja-flaga.jpg

 • von_seydlitz

  Oceniono 64 razy -24

  "nie mieści się w głowie" po prostu zabroniłaś matce wyrazić się w swojej kulturze....

  Taki właśnie jest ten wasz "wolny ateizm" zmuszanie innych... do porzucenia swojej kultury dla waszej - typowy narcyzm

  Ja dla was nie będę nic porzucał, żyjcie sobie szczęśliwie......

  oby też innym z wami się żyło dobrze....

  ...

 • ollendorff

  Oceniono 50 razy -28

  Dla ateistów kościół to taki worek treningowy, na którym chcą wyżywać się za wszystkie swoje niepowodzenia. Po prostu ktoś musi być winny. Prawda jest też taka, że osoba która nie interesuje się kościołem ani wiarą w ogóle o tym nie myśli. Więc po co wam te żale i ciągłe wytykanie kościołowi swoich uwag? Wami kościół na pewno nigdy się nie zainteresuje, ot - szkoda czasu!

 • anzimonek

  Oceniono 81 razy -29

  Najbardziej mnie śmieszy u ateistów taki rodzaj nuworyszostwa : wszystko co religijne im przeszkadza. Ciekawe, czy dotyczy to tylko krzyża i elementow chrześcijańskich, czy też także symboli buddyzmu , islamu względnie innych religii. Oprócz wiary jest przecież także wielosetletnia tradycja, ktora ścisle wiąże się z tożsamością Narodu. Można być niewierzącym ale uszanowac zwyczaj błogoslawieństwa przed nową drogą życia, przyjść razem ze wszystkimi na opłatek lub jajeczko tak zwyczajnie aby spotkać się z innymi ludźmi. Wydaje mi się, że ateiści uwielbiają być lekko naburmuszeni i obnosić się w sposób widoczny ze swoim ateizmem, pewnie taka moda zapanowała... A zatem co, jak mama odejdzie nie pójdziesz na jej pogrzeb, bo przecież ceremonia będzie religijna... Stosujmy wzajem zasadę: człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce... nawet wiara i niewiara, bo to stare jak świat. Bądżmy zatem ludzcy.

 • fizyk111

  Oceniono 57 razy -39

  Kochasz mamę?
  To co Ci przeszkadzało przyjąć błogosławieństwo na stojąco?
  Dla Ciebie to nic nie znaczy a dla Twojej mamy bardzo wiele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX