Krzyże w każdej sali w szkole - zdecydowali rodzice uczniów

300 głosów za, 150 przeciw. Decyzją rodziców uczniów ze szkoły podstawowej w warszawskiej Wesołej, krzyże zawisną w każdej sali lekcyjnej. Dyrektorka szkoły zawiesiła krzyż tylko w sali do religii.
- Moje grono pedagogiczne pracuje zgodnie z hasłem, że są dwie rzeczy, które możemy dać naszym dzieciom. Pierwsza to korzenie, druga to skrzydła - mówi "Gazecie Wyborczej" dyrektorka. - Uznałam, że dając te korzenie, mogłam zaprosić biskupa i księży na otwarcie roku szkolnego. Uzgodniliśmy z księdzem proboszczem, że będzie krzyż w sali katechetycznej, ale co do krzyży w innych salach, chciałam to przeprowadzić na spokojnie.

- Rodzice byli zadowoleni z sali katechetycznej, ale 14 z nich zaczęło walczyć, żeby krzyże pojawiły się natychmiast w każdej sali - opowiada dyrektorka. - Prawo mówi, że to dyrektor szkoły podejmuje decyzję, ale przewiduje tryb konsultacji. Postanowiłam więc, że w tej sprawie wypowie się Rada Rodziców.

W liczącej 500 uczniów szkole ok. 300 osób było za krzyżami, a ok. 150 przeciw. Reszta wstrzymała się od głosu. - Stanowisko Rady Rodziców było jednoznaczne, rada poprosiła o powieszenie krzyży, a ja się zgodziłam - mówi Głusek-Wojciechowicz. - Wyniki głosowania pokazują, że nie wszyscy rodzice, którzy posyłają dzieci na religię, głosowali za krzyżami. Na religię chodzi 94 proc. uczniów, reszta na etykę.

Cały artykuł do przeczytania w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (69)
Krzyże w każdej sali w szkole - zdecydowali rodzice uczniów
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 86 razy 70

  Proponuję dołożyć portret aktualnego papieża.
  Mam pytanie czy głosowanie odbyło się tajnie czy pod nadzorem katechetów lub nauczycieli zobowiązanych do sprawozdań przedstawicielowi kolonizatora (okupanta) na terenie szkoły. W okresie okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej też byli rodzice współpracujący z okupantem i donoszący na gestapo na sąsiadów i kolegów, ta 14 wygląda na takich miłośników okupacji naszego kraju. Proponuję uczniom tej szkoły uważać na tych uczniów bo jak coś za dużo usłyszą doniosą rodzicom i zaczną znikać ludzie lub tracić pracę.

 • gblo

  Oceniono 47 razy 41

  Polska to podobno państwo prawa ,ale nikt już nie zawraca sobie głowy takim katalogiem praw i obowiązków jak konstytucja i tak zastanawiam się po co ona jest ? Politycy nie potrafią zrozumieć zagadnienia rozdziału kościoła od państwa to czego wymagać od "ludu bożego" w jakimś Pierdziszewie.Proponuję wieszać krzyże wszędzie i radzę się pospieszyć ,bo mało już zostało miejsc ,gdzie można je wieszać.

 • anzimonek

  Oceniono 51 razy 37

  Z tego wynika, że chcemy państwa wyznaniowego....skoro tak, należy zmienić konstytucję.

 • ok_23

  Oceniono 40 razy 36

  Jeżeli państwowe szkoły w trakcie trwania nauki nie są w stanie chronić umysłów dzieci przed wpływem kościelnej demagogii opartej na wierze w absurdalne dogmaty np.: o duchowym zapłodnieniu (niepokalane poczęcie), to cel szkoły, tj. nauczenie dzieci i młodzieży logicznego i samodzielnego myślenia, skazany jest na porażkę.
  Okazuje się, że obecnie Państwo perfidnie umywa ręce od trudnych decyzji, cedując ich podjęcie społeczności lokalnej, która wiadomo jak bardzo uzależniona jest od stanowiska lokalnego proboszcza.

 • leticom

  Oceniono 37 razy 35

  ...szkoła pomaga dorastac w ciemnocie....

 • zwyczajnae

  Oceniono 36 razy 32

  A kto tu mieszka...wiocha..ze na odleglsc smierdzi PiSem......to elektorat tych nawiedzonych............
  a ze lamie sie prawo w tej kwestii,to juz za trudna sprawa......ciemnota nie wie o co chodzi............
  Polska-Sredniowieczna Wiocha w Europie i nic tego nie zmieni.....!

 • aniapuszek

  Oceniono 17 razy 7

  Zgodnie z danymi w artykule, wygrała demokratyczna większość i tyle. Nie ma się czym podniecać.
  Ja jako katolik chciałabym żeby zamiast 2 godzin religii była 1 godzina etyki w Polsce, ponieważ Polakom bardzo jej brakuje, natomiast na lekcjach religii niestety obraża się Boga, wiem to bo sama miałam w szkole, więc nie widzę sensu, żeby to dalej trwało.

  Co do krzyża, ja krzyż szanuję i też jeśli ktoś miałby go plugawić to wolałabym go ze szkół wyprowadzić. Ma swoje godne miejsce w kościele, gdzie przychodzą ludzie którzy go szanują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX