"Bóg dał dzieci, da i na dzieci"? Środa: Nie da. Kościół i państwo także nie

"Kościół traktuje hasło 'otwierania się na dar życia' jako pochwałę przypadkowości - nie masz środków antykoncepcyjnych, wpadniesz i urodzisz - a potem będzie zgodnie z zasadą 'Bóg dał dzieci, da i na dzieci'. Nie da" - pisze w "Gazecie Wyborczej" prof. Magdalena Środa.
Etyczka komentuje w "GW" list pasterski biskupów, dotyczący uznania Jana Pawła II "papieżem rodziny". Według hierarchów właśnie "papież rodziny" miałby pomóc w "otwieraniu rodziny na dar życia". "Chciałoby się powiedzieć: 'Nie tędy droga!'" - komentuje prof. Środa.

Bóg da? "Nie da. Kościół też nie"

Dlaczego filozofka tak twierdzi? "'Tradycyjna rodzina' odchodzi bowiem do lamusa historii. Rozkwitała ona w czasach, gdy kobiety traktowano jako obywateli drugiej kategorii, twierdząc, że nadają się one wyłącznie do rodzenia i posługi. Dziś kobiety mają nieco inne aspiracje, są lepiej wykształcone niż mężczyźni i chcą być niezależne. Jedynym sposobem, by wzmocnić rodzinę, jest więc promowanie jej partnerskiego charakteru: wspólne obowiązki, wspólne przywileje, porzucenie stereotypów, wymiana ról" - podkreśla.

I dodaje, że jej zdaniem nie można wymuszać na kobietach rodzenia dzieci. "Tymczasem Kościół traktuje hasło 'otwierania się na dar życia' jako pochwałę przypadkowości - nie masz środków antykoncepcyjnych, wpadniesz i urodzisz - a potem będzie zgodnie z zasadą 'Bóg dał dzieci, da i na dzieci'. Nie da. Kościół i państwo także nie. Wysoka dzietność jest głównie w krajach, gdzie kobieta może w sposób wolny decydować o własnym macierzyństwie, gdzie ma opiekę dla dzieci i pracę dla siebie. W Polsce tego wszystkiego nie ma" - argumentuje Środa.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
"Bóg dał dzieci, da i na dzieci"? Środa: Nie da. Kościół i państwo także nie
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 103 razy 87

  Chyba tylko burdele nie noszą w tym "świeckim i niepodległym" kraju imienia JPII.
  Jak się mylę i noszą to podajcie adresy.

 • ok_23

  Oceniono 63 razy 53

  Jak Kościół może dobrze zrozumieć życie rodzinne, jeżeli sam nie wierzy, że Jezus miał człowieka za biologicznego ojca – czy ta rodzina była nie z tego świata? Kościół sam, poprzez dogmat o niepokalanym poczęciu, degraduje rodziny uważając, że poczęcie w sposób naturalny dziecka jest skalane. Dlatego tak naprawdę rodziny nie zyskują w Kościele należnego im szacunku, bo księża nie kalając się życiem rodzinnym, wierzą że to oni są ważniejsi od rodzin i to oni pierwsi są na „najlepszej” drodze do osiągnięcia „doskonałości” i zbawienia.

 • maura4

  Oceniono 53 razy 51

  To już każdy wie. Nawet najbardziej zatwardziały katolik wie, że bóg na dzieci nie daje, że owszem jest wszechmocny, ale nie jeżeli chodzi o kasę. Tego akurat nie potrafi. Nawet nie ma na pensje dla urzędników ziemskich, których sam powołuje. Dlatego, nawet wśród katolików dar boży w postaci dziecka w liczbie większej, niż dwa jest przyjmowany bardzo rzadko.

 • jezierskiadam

  Oceniono 62 razy 48

  Jak Bóg nie dał na prezerwatywę, to i na dziecko nie da więcej niż 2 PLN.

 • szolotl

  Oceniono 49 razy 45

  Pani Środa przytoczyła doskonały przykład. Kościół wyklucza aborcję, ponieważ uważa iż jest to zabijanie życia. Dlaczego w takim razie kościół nie troszczy się o narodzone życie umierające powolną śmiercią? Co jest ważne? embrion, czy mały człowiek, który odczuwa ból, odczuwa głód, mały człowiek który cierpi. Jest to hipokryzja kościoła, który chce narzucać wszystkim swój światopogląd, jednoczenie celowo niedostrzegający ludzkiego ubóstwa. Kościół odczuwa ubóstwo? odczuwa głód? cierpienie? zapewne wielu chciało by cierpieć w swoim nowym mercedesie.

 • robert9998

  Oceniono 26 razy 24

  UWAGA PRAWICA NADCIĄGA, BUDOWANA NA WZÓR FASZYZMU!
  Adolf Hitler mawiał, to nie jest ważne czy dzieci mają ojców, najważniejsze żeby się rodziły dzieci. Te dzieci, będą chwycić za broń.
  W mej niedalekiej pamięci sięgam, gdy przysłuchiwałem się rozmowie dwóch uczniów Liceum Plastycznego.
  Owi uczniowie byli zwolennikami Nowej Prawicy i ich lidera lidera Janusza Korwin Mikke. To co usłyszałem, wzbudziło we mnie przerażenie. W swej pracy widziałem i słyuszałem wiele, nawet bardzo wiele.
  Młodzieńcy w duchu prawicowej młodzieży, rozpoczęli od odebrania praw wyborczych kobietom. Po sprawdzeniu wpisów na blogu Korwina Mikke , potwierdza się to.
  Kolejny postulat NP , to przymusowe rodzenie dzieci jak każe wód i prekursor ich wodza Adolf Hitler.
  Prawica od młodej do najstarszej, uważa,ze środki antykoncepcje są tylko dl k*rew i pedałów- cytat za młodzieńcami. Oczywiście problemy naszej ojczyzny , wzięły się przez to,że Polska zawsze rządzili Żydzi ,"trzeba oczyścić kraj z tej zarazy". Prezydent Komorowski, to też Żyd, ba nawet Kaczyńskiemu się korzenie rodowe zmieniły, na semickie.
  Najciekawsze nadchodziło, otóż ludzie z prawicy JKM, dla feministek chcą stawiać stosy, aby tam w imię Boga jedynego spłonęły, tak z miłości po katolicku.
  Pomyślałem,ze rządy prawicowych partii PO PiS PSL, doprowadziły do tego,że już na ulicach słyszy się nawoływanie do mordów,przez młodzież licealną.
  Przypomnę,że wokół partii Korwina Mikke, skupiają się takie środowiska jak; ONR , NOP i nawet ONR Falanga, która to organizacja w czasie II wojny , mordowała Żydów ,z taką samą zaciekłością jak Niemiecki SS z panem Von Zalewskim.

 • chudy_jak_pies

  Oceniono 38 razy 22

  Że kościół nie da to sprawa jasna, ale że państwo, które opiera soje dochody o pracę obywateli jest tak krótkowzroczne to już skandal. Przecież ci, którzy teraz rządzą też mają dzieci –często już dorosłe, wykształcone, na stanowiskach, które przejdą kiedyś na emeryturę. Kto będzie na nich pracować, skoro ich tatusiowie nie dbają o rodziny i nie wspierają rozwoju dzieciaków, które już są na świecie i nie zachęcają młodych ludzi do prokreacji? Niech popatrzą na Anglików. Tam się opłaci płacić przybyszom zewsząd, najczęściej z Pakistanu za każde dziecko (teraz do trojga, bo się rozmnażali bez opamiętania i na zasiłkach od ilości dzieci budowali niezłe majątki), bo wiedzą, że kiedyś ci obywatele odpracują zainwestowane w nich pieniądze.
  A nasz Polska to kraj złodziejski, który obecnie nic nie inwestuje w młode pokolenia, ale na pewno nie omieszka złupić go do cna kiedy dorośnie.

 • calli

  Oceniono 8 razy 6

  Pani profesor jak zwykle mądrze i z sensem - czas wyprawić sprzedajne PO-PiSy i ich zboczonych mocodawców w sukienkach do ich wspólnej, pedofilskiej ojczyzny, Watykanu.

 • ciemnyludd

  Oceniono 13 razy -3

  Ale zawsze można WYWIESIĆ OGŁOSZENIE NA DRZEWIE...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX