Polak był o krok od zdobycia Nagrody Nobla. "Otarł się o nią"

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z chemii zostali docenieni za badania nad strukturą receptorów białka G. Nad tym samym pracował też polski naukowiec - prof. Krzysztof Palczewski. Z sukcesami. - Myślałem, że dostanie Nagrodę Nobla. Otarł się o nią - powiedział PAP prof. Marek Żylicz.
Amerykanie Robert Lefkowitz i Brian Kobilka zostali laureatami Nagrody Nobla za badania nad białkami i ich receptorami, które odpowiadają za większość naszych przeżyć i procesów fizjologicznych.

Nobel z chemii za badania nad białkami G. "To przez nie na głośne "bum!" podskakujesz" >>

Prezes Fundacji na rzecz nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz powiedział PAP, że strukturę receptorów określił również naukowiec polskiego pochodzenia prof. Krzysztof Palczewski. "Jako pierwszy skrystalizował receptor dla siatkówki oka. Na tej podstawie można leczyć ludzi niewidomych" - czytamy w serwisieNauka w Polsce .

"Nature": nagrodziłbym też Palczewskiego

Opinia prof. Żylicza nie jest odosobniona.Zapytany przez "Nature" Gilbert Vassart, biolog z Free University of Brussels, powiedział, że zarówno Kobilka, jak i Lefkowitz zasługują na nagrodę, ale jeśli werdykt zależałby od niego - nagrodziłby także Palczewskiego.

Prof. Krzysztof Palczewski pracuje obecnie na Case Western Reserve University in Cleveland w stanie Ohio.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Polak był o krok od zdobycia Nagrody Nobla. "Otarł się o nią"
Zaloguj się
 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 59 razy 25

  a ja wczoraj kupowałem w popularnym dyskoncie pół kilo sparciałych zimnioków po 65 gr/kg
  i widziałem zajebistą laskę
  byłem od niej o krok .... normalnie prawie otarłem się o nią ....

  a ona się na mnie popatrzyła ... ale tak jakoś dziwnie .... jakby z obrzydzeniem czy co ???

 • marguy

  Oceniono 21 razy 17

  Byloby sie czym ekscytowac gdyby o Nobla otarl sie naukowiec pracujacy w Polsce. Gdyby wszystkie badania byly prowadzone w kraju. A tu, jak wiadomo kicha pod tym wzgledem, bo pieniadze na nauke rozchodza sie na "naukiem" i pseudouczelnie.
  W przypadku badan profesora Palczewskiego jedyne co mozna zrobic to mu pogratulowac dobrych warunkow pracy.

  I znowu to cholerne chciejstwo i podczepiajstwo.

 • sundragonnet

  Oceniono 13 razy 13

  A przecież Lewkowicz i Kobyłka to Polacy.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 23 razy 13

  Prawie czyni wielką różnicę. Dość już mam słuchania o tych, którym niemal się udało... Wolszczan, teraz ten Palczewski. Prośba - wróćcie do tematu, kiedy jakiś Polak ledwo co dostanie Nobla, ok?

  PS. Na jakiej podstawie wybieracie bohatera artykułu o kimś, kto nie dostał Nobla? Jest ich tylu...

 • mgr.nauk

  Oceniono 10 razy 6

  Jakiś czas temu przebywałem regularnie wśród fizyków/pracowników PANu. I oni co rok kłócili się który z nich dostanie w tym roku Nobla za swoje osiągnięcia. Ja na początku myślałem że oni tacy dowcipni i robią to dla jaj. Ale po pewnym czasie zorientowałem się, że to było na poważnie, oni nie żartowali tylko absolutnie na serio wierzyli w swój geniusz i światowe osiągniecia.

 • au-111

  Oceniono 5 razy 5

  Wypowiedź prof. Żylicza (naukowca naprawdę światowej klasy) trzeba potraktować jako przypomnienie, że jest wielu naukowców polskiego pochodzenia, pracujących za granicą, którzy wykonują badania najwyższych lotów, "ocierające się" o nagrodę Nobla. Znacznie mniejsze szanse mają ci pracujący w Polsce, z wielu przyczyn.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 4

  Ja bylem o krok od wygrania kumulacji w lotto .................. zabraklo mi tylko 6 prawidlowo skreslonych "numerkow" ............ i wyslania kupony ............... ale co losowanie ocieram sie oglowna wygrana.

 • onenineeightfour

  Oceniono 5 razy 3

  "Drugi, zawsze k... drugi."

 • puch-atek

  Oceniono 4 razy 2

  nie chcę być zbyt złośliwy, to wspaniale że Polak otarł sięo Nobla w dziedzinie ścisłej, i chwała mu, ale jak to mawiają przysłowia w mądrych krajach (a przynajmniej mądrzejszych od Polski): 'Prawie że w ciąży - nie liczy się!' Ot co, głupia plotkarska gazetko ogłaszająca swoimi binarnymi trom-bitami tenie sensacje i skandaliki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX