Prof. Płatek: Zarzuty dla Wojewódzkiego i Figurskiego? Niestosowne żarty to jeszcze nie przestępstwo

Kuba Wojewódzki i Michał Figurski nie powinni byś straszeni Kodeksem karnym - mówi portalowi Gazeta.pl prof. Monika Płatek, karnistka z UW i dodaje: - Tym sposobem ośmieszamy przepis o znieważeniu ze względów narodowościowych. Zostaną skazani - źle, zostaną uniewinni - będą triumfować.
Dziśokazało się, że dwóm dziennikarzom za niewybredne żarty z Ukrainek , jakie opowiadali w swoim radiowym programie, warszawska prokuratura postawiła zarzuty znieważenia osób ze względu na ich przynależność narodowościową. Grozi im nawet do trzech lat więzienia.

- To, co zrobili ci panowie, było szalenie niestosowne, ale czy to powód do stawiania zarzutu karnego? - mówi karnistka, prof. Monika Płatek. Jej zdaniem stawiając taki zarzut, ośmieszamy sam przepis.- On nie ma być reakcją na każde niestosowne, niekulturalne, niemiłe zachowanie, nawet jeżeli jest to na antenie. Reakcja, która nastąpiła [odebranie programu - red.], choć krótkotrwała, była słuszniejsza niż wytaczanie armat w postaci Kodeksu karnego. Dużo lepszym sposobem jest skłonienie ich do przeproszenia - dodaje Płatek.

Zostaną uniewinnieni - będą triumfować

- Robiąc Wojewódzkiemu i Figurskiemu sprawę karną, narażamy się na dwie rzeczy. Jeśli nie zostaną uznani za winnych popełnienia przestępstwa, będą mogli triumfować, bo właściwie nic złego nie zrobili - mówi. Przypomina też, że przestępstwo musi mieć pewną wagę. - Tam musi być wola, cel, chęć obrazy. Ci panowie byli bezmyślni, niekulturalni. Żyją w trochę innym świecie niż większość Polaków. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że zostaną uznani za niewinnych, a to nie będzie dobre dla prawa - komentuje.

Według Płatek, jeżeli dziennikarze zostaliby uznani za winnych, to też nie będzie dobre. - Oni przekroczyli zasady dobrego wychowania i ośmieszyli się jako dziennikarze. Natomiast to nie jest tego typu ciężar gatunkowy, by tych dwóch, zachowujących się jak młodziki, dość nieodpowiedzialnych i niekulturalnych dziennikarzy, traktować Kodeksem karnym - przekonuje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Prof. Płatek: Zarzuty dla Wojewódzkiego i Figurskiego? Niestosowne żarty to jeszcze nie przestępstwo
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 27 razy 19

  Niewybredne otrzęsiny salezjańskie trącące pedofilią prokuratura zaś olała ciepłym moczem.
  Ot qrwa katolska hipokryzja.Cudze pod lasem,a swojego pod nosem nie widzą.

 • dwakurduple

  Oceniono 16 razy 12

  Słusznie ! - To były prymitywne żarty,ale jednak żarty.Natomiast to co wygadują nasi parlamentarzyści,cały kler i nie tylko - to już nie są żarty.Ci nikczemni i ciemni ludzie nazywają miliony kobiet morderczyniami - co jest oczywistą obelgą ! -- Jakoś nie słychać prokuratury dbającej o poniżanie naszej godności ,choćby ze względu na płeć.Nie słychać też nijakiej i strachliwej pani od równości.Pan Tusk też jakoś o nasz honor się nie upomina -- Nikt~! -- Wszyscy trzęsą doopą przed klerem.Hańba temu narodowi ! - Polki uciekajcie stąd ! ! !

 • dwakurduple

  Oceniono 7 razy 7

  Z pośpiechu napisałam niezręcznie,że prokuratura dba o poniżanie naszej godności - Ale nie prostuję tego bo to chyba freudowska pomyłka :)))

 • aa1000

  Oceniono 10 razy 6

  Naród wybrał koalicję rządzącą [PO + PSL + Episkopat].

  Koalicja ma z kolei ministrów, a niezależna prokuratura zajmuje się Dodą, Nergalem, panami z Eski.
  Pan - kremówka salezjańska nijak nie mieści sie w żadnym paragrafie.

 • passtorian

  Oceniono 9 razy 5

  Tak sie dzieje jak sie ma gnojkow bez polotu, bez wyobrazni, bez poczucia humoru , bez talentu rozpoznawczego co jest niesmaczne a co jest niezgodne z prawem w prokuraturze.

  Gdzie ta banda nieukow sie szkoli i jw jaki sposob dostepuja funkcji do ktorych sie po prostu nie nadaja?

 • arvelli_net

  Oceniono 10 razy -2

  ... idąc tokiem rozumowania pani profesor oczekuję w najbliższej przyszłości super żartu "dwóch podstarzałych osobników o wyglądzie pawiana... lub jego tyłka" którzy zasugerują że chętnie by wy... li i nie podziękowali pani profesor za obronę... Heh, punkt widzenia zależny od punktu odniesienia:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX