Oświadczenie ABW i Prokuratury Generalnej w sprawie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała oświadczenie w sprawie drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej, które zamieszczono w jednym z rosyjskich portali. ABW podaje, że po jej interwencji strona rosyjska i ukraińska zablokowały portale z tymi zdjęciami. Z kolei Prokuratura Generalna chce wyjaśnień od szefa komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje, że według naszych ustaleń 28 września br. w rosyjskim internecie pojawiły się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego natychmiast zabezpieczyła opublikowane fotografie oraz powiadomiła Wojskową Prokuraturę Okręgową.

W tym samym czasie ABW skontaktowała się ze służbami krajów, gdzie odnaleziono w internecie zdjęcia, celem zablokowania ich publikacji. Po naszej interwencji strona rosyjska oraz ukraińska zablokowały wskazane przez nas portale internetowe.

Do tej pory nie zostały zamknięte strony domen niemieckich i amerykańskich, ponieważ służby tych państw w odpowiedzi poinformowały nas, że nie mogą zablokować tych stron z uwagi na ograniczenia prawne obowiązujące w ich krajach.

Ponadto szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 1 października br. skierował do szefa FSB (Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa) pismo z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Obecnie w przedmiotowej sprawie Agencja na bieżąco przekazuje wszelkie informacje oraz ustalenia Wojskowej Prokuraturze Okręgowej.

Rzecznik Prasowy ABW

Maciej Karczyński


Drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej zostały zamieszczone przez anonimowego rosyjskiego blogera na jednej ze stron internetowych. Jako pierwsze poinformowało o tym Radio ZET, które powiadomiło w tej sprawie MSZ i Prokuraturę Generalną. Zdjęcia zostały zrobione na miejscu katastrofy, w kostnicy i przy trumnach. Widać na nich zmasakrowane ciała.

Na fotografiach jest ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy. Na stronie jest siedem bardzo drastycznych zdjęć. Musiała je zrobić osoba, która była przy sekcji zwłok.

Szef MSZ Radosław Sikorski zaapelował do polskich mediów o niepublikowanie zdjęć.

Jakie kroki podejmie Rosja?

Prokuratura Generalna i Prokuratura Wojskowa twierdzą, że nie pochodzą one z polskiego materiału dowodowego. - Prokurator generalny jutro wystąpi do szefa komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandra Bastrykina o stanowisko, czy są to materiały pochodzące z rosyjskiego postępowania, a jeśli tak, to jakie zamierza podjąć w związku z tym kroki - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk. - Prokurator generalny jest oburzony publikacją tych zdjęć w internecie - zaznaczył w rozmowie z PAP Martyniuk.

DOSTĘP PREMIUM