Kibice wbiegli na murawę. "Stadion ma być otwarty, nie zbudujemy zasieków"

Kibice, którzy wbiegli na murawę Stadionu Narodowego, stali się bohaterami internetu. Co jednak, gdyby było ich więcej i nie byli tak pokojowo nastawieni? - Stadiony mają być bezpieczne, dostępne i przyjazne. Bez zasieków - wyjaśnia Daria Kulińska, rzecznik prasowy NCS. Chronić kibiców mają odpowiednie służby, a kiedy sobie nie radzą, może interweniować policja.
- Takie sytuacje jak we wtorek zawsze mogą zdarzyć się na meczach. Nie jest tak, że na takich imprezach stoi szpaler ochroniarzy ręka w rękę. Jak ktoś chce złamać prawo, to zawsze znajdzie na to sposób - mówi Daria Kuklińska z Narodowego Centrum Sportu.

Według niej "stadiony mają być w tych czasach bezpieczne, dostępne i przyjazne". - Jest, tak, że osoby, które złamały prawo poprzez, na przykład, wtargnięcie na murawę, są odpowiednio karane i to ma odstraszać innych - tłumaczy.

"Dajemy więcej porządkowych"

Za bezpieczeństwo podczas meczu odpowiadają przede wszystkim służby porządkowe. - Zazwyczaj dajemy więcej służb niż zakładają to minimalne wymogi. I tak było tym razem. We wtorek na Stadionie Narodowym było 777 członków ochrony, w tym 359 służb porządkowych i 418 osób ze służb informacyjnych. Dzień później zwiększono liczbę ochroniarzy do 508 osób - wyjaśnia Kulińska.

- Na tego typu imprezach, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, powinno być nie mniej niż 577 osób w tym min. 116 członków służby porządkowej i 461 członków służby informacyjnej - mówi rzecznik NCS i dodaje , że "protokół kontrolny dotyczący zabezpieczenia ostatniej imprezy na Stadionie Narodowym od Biura Bezpieczeństwa miasta st. Warszawy jest bardzo pozytywny".

Policja jest w gotowości

Co, jeśli ochrona obiektu nie daje rady? - Jeżeli służby porządkowe organizatora nie radzą sobie z sytuacją z naruszeniem porządku na terenie stadionu, to kierownik do spraw bezpieczeństwa tego obiektu może poprosić policję o interwencję - wyjaśnia Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - W zależności od rodzaju u charakteru imprezy, mamy siły, które pozwalają na reagowanie w konkretnych sytuacjach. Czym większa skala wydarzenia, tym siły policyjne w odwodzie są większe - dodaje.DOSTĘP PREMIUM