Lekarz, pionier in vitro w Polsce: to nas zbliża do Europy

15 tys. par będzie mogło skorzystać z refundowanych zabiegów in vitro. Nie będzie miało znaczenia, czy to małżeństwa. Jedynym wymogiem będzie udokumentowanie leczenia bezpłodności. - Generalnie - super. To krok we właściwym kierunku, który zbliża nas do Europy - chwalił program - w TOK FM - prof. Sławomir Wołczyński z UM w Białymstoku.
Premier dotrzymał słowa. Obiecał w czwartek szybkie rozwiązania dotyczące zapłodnienia in vitro. Dziś ujawnił szczegóły specjalnego programu Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Najważniejsze jest to, że 15 tys. par, w ciągu trzech lat, będzie mogło skorzystać z refundowanych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

- Myślę, że to bardzo dobra liczba. Szacuje się, że w Europie na 1 mln mieszkańców jest potrzeba wykonania leczenia metodą pozaustrojowego zapłodnienia u 700-800 par. Czyli na 38 mln mieszkańców Polski to ok. 30 tys. Ja szacuję, że to ok. 15 tys. par - komentował w "Popołudniu Radia TOK FM" prof. Sławomir Wołczyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ekspert, pionier technik medycznie wspomaganego rozrodu w Polsce, jest przekonany, że jeśli więcej par będzie zainteresowanych in vitro, będzie można dokonać stosownych zmian w programie MZ.

Dobry krok we właściwą stronę

Prof. Wołczyński nie szczędzi pochwał pod adresem autorów programu. - To krok we właściwym kierunku, który zbliża nas do Europy. Generalnie - super. Super.

Jedynym punktem programu, który budzi jego wątpliwości, jest wymóg udokumentowanego rocznego leczenia bezpłodności, które trzeba podjąć przed rozpoczęciem ubiegania się o refundowane in vitro.

- Są pewne wskazania medyczne, które na dzień dzisiejszy nie dają się leczyć. Bez względu na to, czy leczone są rok, czy dwa lata. To np. wrodzony brak nasieniowodów. Moim zdaniem więc w takich przypadkach okres oczekiwania na przystąpienie do programu trzeba skrócić - uważa prof. Sławomir Wołczyński.

Premier Tusk zapewnił, że jeżeli posłom nie uda się przygotować ustawy dotyczącej zapłodnienia in vitro, program zaplanowany na trzy lata będzie można przedłużać.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Lekarz, pionier in vitro w Polsce: to nas zbliża do Europy
Zaloguj się
 • ja_1958

  Oceniono 85 razy 69

  najwyższy czas.
  Jak nie frontem to tylnymi drzwiami wprowadzić to co ułatwi ludziom życie

 • jaola59

  Oceniono 77 razy 55

  Nareszcie znaleziono sposób,aby coś zrobic zamiast kłócic sie bez końca w sejmie...BRAWO

 • gasss12

  Oceniono 42 razy 30

  A na innej stronie sonda i juz prawie 300 katoliskich faszystow wypowiedzaialo sie ,ze in vitro nie jest zgodne z ich sumieniem!Stare kiepy wypowiadaja sie o sprawach ktore ich nie dotycza,niech sie lepiej zajma pancerna brzoza i comiesiecznymi marszami z tym bezzebnym kretynem!

 • kruk51

  Oceniono 21 razy 13

  Rzeczywiście ! Pierwszy i właściwy krok w kierunku poprawy wizerunku Platformy ! To już coś ! Czekamy na
  więcej. Ale to nie znaczy Tusku, że już cię kochamy !

 • rosfita

  Oceniono 8 razy 6

  @mundi

  "Dzieci poczęte metodą in vitro cechują się dwukrotnie wyższą śmiertelnością, 2-3-krotnie częstszym występowaniem różnych wad wrodzonych a także opóźnieniem rozwoju psychofizycznego w porównaniu do dzieci poczętych w sposób naturalny."

  Mundi skoro jesteś takim wierzącym i takim chrześcijańskim i Bog na ciebbie patrzy to dlaczego bezczelnie kłamiesz???? Pokaz wiarygodne badania na potwierdzenie tej tezy. Otoż nie ma jej!!! Bo nie ma takich badań, ktore potwierdzalyby twoje klamliwe brednie. A co do egoizmu o którym opowiadasz to spójrz w lustro. A przede wszytskim nie wypowiadaj się na tematy o ktorych nie masz pojęcia fundamentalisto. Aha i jeszcze zgłoś reklamację do Pana Boga dlaczego postanowil tak skonstruować organizm kobiety, że 30 - 40% zarodkow usmierca wydalajac z miesiączką. Wiele kościołów chrześcijańskich oraz innych wyznan popiera in vitro jedynie kościół katolicki obarczony patologia zwaną celibatem próbuje doszukiwać się złego w tym co złe nie jest. W tym celu zakłamany kościół katolicki posługuje się klamstwem przeinaczeniami, krętactwem. Ekskomunikujcie sie sami - za klamstwa, za teror moralny, za krętactwo, za kierowanie się wyłacznie wąlsnymi interesami.

 • j.an

  Oceniono 17 razy 3

  Hierarchowie jak się dowiedzieli o propozycji Premiera zaczęli pić na umór z rozpaczy czego efektem jest rozbity samochód.

 • rosfita

  Oceniono 4 razy 2

  Wszystkim fundamentalistom klamiącym i konfabulującym o in vitro zmyslającym bzdury moralistom o kiepskiej wiedzy życzymy z całego serca bezpłodności. Będziecie mogli wykazac się wówczas swoją niezłomnością, pelnią świadomego wyboru o braku potomstwa jak równiez będziecie mogli sprawdzić działanie systemu adopcyjnego. Wtedy przekonamy sie jak bardzo jesteście zaklamani.

 • jungleman

  Oceniono 10 razy 2

  Z sądy na sąsiedniej stronie wiemy, że mamy tu (co najmniej) 303 kretynów jak na ten moment...

 • szats69

  Oceniono 10 razy 2

  Ale nie mogło się obejść bez wymogu podejmowania rocznych staran, mimo że wiadomo że i tak skonczą się niepowodzeniem - bublowe ustalenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX