RMF FM: "Ciało prezydenta Kaczorowskiego też podmieniono". Prokuratura nie potwierdza

To nie Ryszard Kaczorowski spoczywał w Świątyni Opatrzności Bożej. Ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy smoleńskiej - podaje RMF FM, powołując się na anonimowe doniesienia z prokuratury. Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa nie potwierdza: - Nie mamy jeszcze wyników badań DNA.
Ciała prezydenta Kaczorowskiego oraz drugiej ofiary katastrofy smoleńskiej - pochowanej na Powązkach - zostały zamienione - podaje RMF FM, które powołuje się na nieoficjalne informacje z prokuratury. Ekshumacje przeprowadzono w poniedziałek.

Z ustaleń reporterów wynika, że osobą, która pomyliła się przy identyfikacji ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie był urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prokuratura nabrała podejrzeń co do tożsamości ofiary katastrofy, której szczątki złożono w Świątyni Opatrzności Bożej po analizie dokumentów sekcyjnych przesłanych przez Rosję.

Płk Rzepa: Nadal czekamy na opinie biegłych

Doniesień reporterów stacji nie potwierdza w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Wojskowej. - Nie mamy jeszcze wyników badań DNA. W tej chwili są one wykonywane. Dlatego w tej chwili bardzo nam ciężko odnieść się do tej sytuacji. Podobnie było w przypadku ekshumacji wrześniowych - mówi płk Rzepa.

Rzecznik NPW dodaje, że prokuratura nadal czeka na opinie biegłych, których ciągle nie ma. - Gdyby były, to bym o tym wiedział - wyjaśnia i dodaje: - Ta informacja dla RMF FM na pewno nie wyszła ode mnie, czy to oficjalnie, czy nieoficjalnie.

Prokuratura zapowiedziała kolejne ekshumacje

Gdyby doniesienia RMF FM okazały się prawdziwe, byłby to już drugi przypadek zamiany szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. We wrześniu ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych okazało się, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz z ciałem innej osoby - nieoficjalnie mówi się, że chodzi o wiceprzewodniczącą Fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokuratorzy zapowiedzieli wtedy, że do końca roku zostaną przeprowadzone jeszcze cztery kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy.

DOSTĘP PREMIUM