Czy można zniszczyć Biblię? Sąd Najwyższy pochyli się nad Nergalem

I spróbuje rozstrzygnąć: czy można zniszczyć Biblię, wykrzyczeć, że Kościół katolicki to zbrodnicza sekta, i nie przewidzieć, że obrazi się czyjeś uczucia religijne? - pisze "Gazeta Wyborcza"
Komunikatem na swoich stronach internetowych Sąd Najwyższy zachęca do przyglądania się tej sprawie. SN "rozpozna pytanie prawne dotyczące obrazy uczuć religijnych"; "pytanie wyłoniło się w sprawie Adama D. » Nergala «". Trzech sędziów rozpatrzy je w poniedziałek po południu.

Pytanie zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku, bo ma kłopot z rozpoznaniem apelacji prokuratora i tropiciela sekt Ryszarda Nowaka od wyroku uniewinniającego "Nergala". (...) Sędzia z Gdańska ma wątpliwości: być może do uznania przestępstwa wystarczy "zamiar ewentualny"; jeśli "Nergal" świadomie akceptował możliwość, że jego gest katolików obrazi

Sporna sprawa dotyczy koncertu z 2007 roku. Wówczas Adam Darski, lider zespołu Behemoth, podczas koncertu w Gdyni wyrywał strony Biblii, nazwał ją "kłamliwą księgą". Filmik dokumentujący ten fragment koncertu trafił do sieci. O popełnieniu przestępstwa (obraza uczuć religijnych i znieważenie podmiotu czci religijnej) zawiadomił tropiciel sekt Ryszard Nowak. W 2011 Nergal został uniewinniony. Jego czyn sąd uznał za "formę sztuki wpisaną w stylistykę grupy Behemoth". Z kolei piosenkarka Doda została skazana w podobnej sprawie na karę grzywny w wysokości 5 tys. zł. Powiedziała, że Biblię napisały osoby "naprute winem".

Więcej w "Gazecie Wyborczej">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
Czy można zniszczyć Biblię? Sąd Najwyższy pochyli się nad Nergalem
Zaloguj się
 • paulufka

  Oceniono 53 razy 37

  jeśli kupił sobie tę książkę i ją zniszczył to ma do tego prawo, przecież jej nie ukradł, a ze swoją własnością może robić co mu się podoba, mógły nawet jej kartakmi podetrzeć sobie tyłek, to jego egzemplarz. Interepretacja owej książki jako "łamliwej" jest również jego sprawą, każdy ma prawo rozumieć jej treść na swój sposób (jak każdej innej ksiązki), jeśli nie zgadza się z jego światopoglądem, jego informacjami o świecie to dlaczego nie może powiedzieć co o tym sądzi? Aha... no tak... jesteśmy w Polsce.

 • gblo

  Oceniono 39 razy 33

  Katole mogą się obrażać o uczucia i inne fochy,ale z faktami się nie dyskutuje,a fakty są takie ;kościół to instytucja która wyrządziła ludzkości tyle zła ,że pozbywając się wszystkich swoich bogactw nie zrekompensuje naprawy tych krzywd.Tylko poczucie przyzwoitości i forum nie pozwala mi na użycie języka najwyższej pogardy dla tej zbrodniczej mafii.

 • ciemnyludd

  Oceniono 42 razy 30

  Paragraf o OBRAZIE UCZUĆ RELIGIJNYCH to jest jedna wielka granda... Takie uczucia bardziej obrażają słynne groby ze SWASTYKAMI I GWIAZDAMI księdza Jankowskiego albo teoria i praktyka słynnej dewizy ""OJCA"" Rydzyka..."JAKA WIARA TAKA OFIARA", nie mówiąc już o kretyńskich wypowiedziach niektórych biskupów ZANURZONYCH W POLITYCE po czubki świętych łysin...Albo to całe złodziejstwo gruntowe.... TO ONI DRĄ BIBLIĘ PRAWIE KAŻDEGO DNIA....a Nergal...

 • thezydor

  Oceniono 17 razy 13

  Jasne że można... gdyby nie można było to Nergala trafiłby grom z niebios w momencie próby wyrwania pierwszej kartki... Jak wiem tak się nie stało - biblia jest zniszczalna.. nad czym tu się pochylać ?

 • costa3500

  Oceniono 16 razy 12

  Myślę że knot zwany biblią jest gorszy od dzieł braci Grimm, nie zapominajmy że kościół w imię swego boga palił na stosie dzieła o wiele mądrzejsze, a na dokładkę i ludzi którzy je tworzyli.Moje uczucia są ciągle obrażane przez ćwoków którzy ją cytują.

 • normalny1945

  Oceniono 16 razy 12

  czy zakonniką już się nic nie chce mogą napisac nowszą wersję tylko niech się tak nie naprują bo obrażają uczucia tych bemozgowcow co się naywają katolikami na jezdni poznac ich po tym jak na furach z tyłu reklamują rożne gatunki ryb początkowo myslałem , że to wędkarze sąsiad mi doniosł , że to są swiecone bryki on miał chyba karpia już nie jezdzi jakis krotkowidz wcisnął mu tą rybę na tylne siedzenie a ja moim nie pryskanym nadal jeżdżę.

 • mirekch60

  Oceniono 8 razy 8

  A biblia? czy nie wydaniem naukowym,która ukazała się w średniowieczu.

 • kat-kk

  Oceniono 15 razy 7

  Jak zwykle, KOMEDIA kościelna w sądownictwie polskim, za czasów niewolnika kościelnego Tuska.Biblia była tłumaczona 100 tysiecy razy i za każdym tłumaczeniem jest inna.które tłumaczenie obraził Nergal?Jak sąd udowodni,że w Bibli jest prawda,i że potrafi się obrazić.Dla mnie jest to syf kościelny nie sad ,bo sąd w poważnym kraju nie zajmuje się obrażoną książką jakiejkolwiek religii.Tusku debilu odejdź daj szansę Polakom pod Palikotem kościelny niewolniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX