Kard. Nycz: Dziennikarze nie mogą budować narracji, nie mając pewności

Potrzebna jest odpowiedzialność za słowo, zwłaszcza tych, którzy wypowiadają się na tematy społeczne czy polityczne - podkreśla metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Odniósł się w ten sposób do burzy informacyjnej wokół publikacji ?Rzeczpospolitej? o rzekomych śladach materiałów wybuchowych we wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Jak powiedział kardynał - w jego odczuciu sama wiadomość, a później jej wyjaśnianie przez prokuraturę i w prasie świadczy o tym, że potrzebujemy wszyscy dystansu do rzeczywistości, którą przeżywamy i etycznego dystansu do tego, "co robimy jako dziennikarze czy politycy".

Hierarcha podkreśla, że nie można budować narracji, nawet najbardziej potrzebnej i słusznej, do czego mają prawo zarówno politycy, jak i dziennikarze, nie mając pewności (...) zdarzeń, o których mówimy. Kardynał Kazimierz Nycz podkreśla, że każde wypowiadane - zwłaszcza przez dziennikarza czy polityka - słowo powinno budować i czemuś służyć.

Z apelem o refleksję i odpowiedzialność za słowo wystąpił także prezydent Bronisław Komorowski, który podkreślił, że z niepokojem obserwował wtorkowe wydarzenia, które nastąpiły po publikacji "Rzeczpospolitej".

DOSTĘP PREMIUM