Hajdarowicz ws. trotylu: Jeśli nie dochowano standardów, będą daleko idące konsekwencje

?Jeśli okaże się, że nie dochowano standardów wykonywania zawodu dziennikarza, a tym samym wprowadzani w błąd czytelników
"Rzeczpospolita" we wtorek napisała, że we wraku Tu-154M znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Autorem tekstu był Cezary Gmyz. Wybuchła burza medialna i polityczna. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że są takie ustalenia, wskazała, że znalezione ślady mogą oznaczać obecność substancji wysokoenergetycznych, ale też ślady wielu innych substancji. Dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych - replikowała prokuratura.

Postępowanie wyjaśniające

W środę do dyspozycji rady nadzorczej oddał się Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Dzisiaj wieczorem na stronie dziennika pojawiło się oświadczenie Hajdarowicza i rady nadzorczej ws. artykułu "Trotyl we wraku tupolewa".

W oświadczeniu czytamy o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. "Przestrzegając najwyższych standardów etyki dziennikarskiej, Rada Nadzorcza i właściciel wydawnictwa Presspublica Grzegorz Hajdarowicz rozpoczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie opublikowania w należącym do wydawnictwa dzienniku »Rzeczpospolita « artykułu »Trotyl we wraku tupolewa «. W ciągu najbliższych dni z najwyższą starannością zbadamy wszystkie aspekty związane z wyżej wymienioną publikacją, a wyniki swoich prac przedstawiamy opinii publicznej", czytamy w oświadczeniu.

Gmyz poniesie konsekwencje?

Zarząd pisze o możliwych konsekwencjach, które mogą dotyczyć Cezarego Gmyza i Tomasza Wróblewskiego.

"Jesteśmy przekonani, że w przypadku potwierdzenia źródeł informacji oraz zasadności publikacji powinniśmy chronić zarówno źródła osobowe, jak i samych dziennikarzy. Jednak jeśli okaże się, że nie dochowano standardów wykonywania zawodu dziennikarza, a tym samym wprowadzani w błąd czytelników »Rzeczpospolitej «, osoby za to odpowiedzialne poniosą daleko idące konsekwencje", czytamy.

Pod oświadczeniem podpisana jest rada nadzorcza: Dorota Hajdarowicz, Marek Dworak, Jarosław Knap i prezes zarządu Grzegorz Hajdarowicz.

Pomyliliśmy się?

Przypomnijmy, wieczorem po ukazaniu się artykuługazeta wydała oświadczenie : "Pomyliliśmy się, pisząc dziś o trotylu i nitroglicerynie. To mogły być te składniki, ale nie musiały. Aby ostatecznie przekonać się, czy to materiały wybuchowe, okazuje się, że potrzeba aż pół roku badań laboratoryjnych". Zostało ono potem zmienione. Kluczowe sformułowanie "pomyliliśmy się" zniknęło. Zostały tylko słowa: "Nie można jednoznacznie stwierdzić obecności trotylu i nitrogliceryny. To mogły być te składniki, ale nie musiały". Zmianę oświadczenia wywalczył Gmyz. - Po rozmowie ze mną redakcja "Rzeczpospolitej" usunęła ze swego oświadczenia słowa "pomyliliśmy się" i uważam to za satysfakcjonujące. Myślę, że zebrany przeze mnie materiał pokazuje, że wysoce prawdopodobne jest, iż wykryte substancje to trotyl i nitrogliceryna - mówił Gmyz niezalezna.pl.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
Hajdarowicz ws. trotylu: Jeśli nie dochowano standardów, będą daleko idące konsekwencje
Zaloguj się
 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 38 razy 38

  Panie Prezesie, bardzo prosimy, nie wyrzucaj ich Pan z roboty.... Po pierwsze, gdzie, niewiele umiejąc, znajdą lepszą, po drugie nikt tak nie robi dobrze PO jak oni. Może w końcu dzieki tym panom PIS padnie?

 • evident

  Oceniono 24 razy 22

  Panie Hajdarowicz tam macie całą sitwę pisowskich oszołomów i opłacanych z partyjnej kasy PiS przydupasów prezesa proszka

 • anders76

  Oceniono 17 razy 15

  Sa rozmaite standarty. Byle g...nierz napisze byle g...no i bedzie sie zaslanial dziennikarska dyskrecja. Ktokolwiek cokolwiek chlapnal dziennikarzynie to teraz sie wyprze. "Rzepa" ma przyszlosc jezeli bedzie drukowana na miekkim papierze wysokiego standartu wstepnie perforowanego w paski.

 • ciemnyludd

  Oceniono 14 razy 14

  He, he, He.....RZECZPOSPOLITA "nie dochowuje standardów" ! Czyni to dokładnie od dnia jej "ODZYSKANIA" przez braci Kaczyńskich, podobnie jak Telewizja Publiczna (z Pośpieszalskim i Lichocką), ówczesne Ministerstwo Sprawiedliwości (z Ziobrą), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (z Macierewiczem), IPN (z Kurtyką), CBŚ (z Kamińskim) oraz MEDIA, (z Wildsteinem, Inkwizytorem) oraz prawie wszystko.... W wyniku błyskawicznego zamachu w iście w hitlerowskim stylu, wzór 1935 (na przykład w telewizji wymieniono kadrę W CIĄGU JEDNEJ NOCY) ...setki tysięcy ludzi w administracji, w samorządach w nauce, w spółkach skarbu państwa w edukacji i PRAWIE WSZĘDZIE nagle uzyskało nową życiową szansę ... To dlatego niektórzy "profesorowie" plotą dzisiaj takie brednie jakie plotą a te 30 % elektoratu PIS to nie tylko pobożne babcie ale ludzie kiedyś OBFICIE OPŁACENI za pieniądze podatników, którym najlepsze czasy już się skończyły i pałają żądzą zemsty nie mniejszą niż sam prezes....Nikt jeszcze TAK UMIEJĘTNIE nie podzielił Polaków jak Kaczyńscy, część z nich PRZEKUPUJĄC, władzą, pieniędzmi albo jednym i drugim... Ale to chyba nie jest powód aby jednego z nich nagrodzić po śmierci WAWELEM.. tym najlepszym co Polacy mogą zaofiarować swoim zmarłym przywódcom... Trudno się dziwić Rodzinie prezydenta Kaczorowskiego że ODMÓWIŁA zgody na powtórne pochowanie Pana Prezydenta właśnie na Wawelu, poprzestając na Świątyni Opatrzności Bożej... Mam tylko nadzieję że przyszłość okaże się dla obu prezydentów BARDZIEJ SPRAWIEDLIWA... Tyle o standardach...

 • rbik53

  Oceniono 14 razy 14

  .... jeśli czterech niezależnych głupków powie mi że Ziemia jest w kształcie rury, to nie znaczy, że to prawda. I jeśli na rurach się znam jak Gmyz na nitroglicerynie, to przed opublikowaniem tej porażającej rewelacji powinienem jeszcze zapytać eksperta, czy to jest możliwe i czy nie robię z siebie i z czytelników kolejnych idiotów.

 • razd-wa

  Oceniono 14 razy 14

  Kto dzisiaj używa trotylu i nitrogliceryne? Dziś używa się C4 !!!

 • sop3

  Oceniono 26 razy 14

  Podobno jednym z kandydatów na naczelnego jest p.Rymanowski z TVNU.Czas wyjechać do Burkina Faso.albo Jamajkę!

 • pawelek332

  Oceniono 5 razy 5

  takich debili jak nodens nigdy nie zabraknie nawet jak by pilot zmartwychwstal powiedzial MOJA WINA soory !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX