Ks. Luter: Kościół nie może się karmić oburzeniem

- Błąd radykałów polega na tym, że bogactwo chrześcijaństwa próbują zredukować do ram ekskluzywnej grupy wyznawców Boga stworzonego na swój obraz i podobieństwo. Szybko w ich szeregach zaczyna dominować polityka i ideologia, podszyta narodowymi uniesieniami, często manipulowanymi przez ludzi traktujących Kościół instrumentalnie - czytamy w tekście ks. Andrzeja Lutra w najnowszym ?Tygodniku Powszechnym?
Ks. Andrzej Luter w najnowszym "Tygodniku Powszechnym wraca do sprawy listu prof. Stanisława Lufta do abpa Michalika. Prof. Luft został publicznie wywołany do tablicy przez o. Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja napisał w "Naszym Dzienniku": "Zwróciłbym się do tatusia pana [Krzysztofa] Lufta. (...) Proszę zwrócić się do syna i powiedzieć: Synu, co wyprawiasz?". "To nieszczęsne zdarzenie oceniam jako nieprzyzwoite, ale jest ono tylko drobnym epizodem, za to pretekstem do przywołania bardzo groźnych zjawisk w polskim Kościele" napisał prof. Luft w otwartym liście. Jego słowa odbiły się szerokim echem.

"Tzw. religia smoleńska przesłania religię Chrystusową"

"Autor stanął w obronie ewangelicznej wizji wiary" - pisze ks. Andrzej Luter. Dalej odnosi się do problemów Kościoła poruszonych przez prof. Lufta.

Jednym z nich jest wyznawana przez niektórych wizja Kościoła wykluczającego - otwarcie sprzeczna z właściwą istotą Kościoła. "Nie uciekniemy od faktów. W przestrzeni publicznej dominuje obraz Kościoła wykluczającego i trudno zwalić całą winę na stabloidyzowane media. Zbyt często tzw. religia smoleńska przesłania nam religię Chrystusową" - pisze ks. Luter

Kościół musi być otwarty

Duchowny krytykuje zbyt proste myślenie, jakoby istniało jedynie "absolutne dobro i czyste zło".

Luter zastrzega, że Kościół musi być otwarty, bo to jeden z "elementów stanowiących o istocie Kościoła katolickiego. Nie może zatem karmić się oburzeniem". W takim przypadku bowiem, "Eucharystia sprowadzana jest wtedy do roli uroczystego dodatku, mającego porywać do walki ze złem."

"Ażeby ta cała - jak to określa Zbigniew Mikołejko - kostiumeria wyglądała poważniej, żeby wydawała się bardziej patetyczna i uduchowiona, rodzi się pragnienie narodowej liturgii - koniecznie w dekoracjach cierpiętniczych" - pisze jeszcze ks. Luter.

Cały tekst ks. Andrzeja Lutra "Przerwijmy chocholi taniec!" w najnowszym "Tygodniku Powszechnym"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Ks. Luter: Kościół nie może się karmić oburzeniem
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 39 razy 33

  Szkoda że Tygodnik Powszechny jest dość ekskluzywnym i niestety drogim periodykiem. Do mniejszych miejscowości dociera w śladowych ilościach. A potrzebny jest pod strzechami jak tlen...

 • ciemnyludd

  Oceniono 33 razy 27

  Kościół w Polsce już od dawna nie karmi się ani Ewangelią, ani oburzeniem na cokolwiek za wyjątkiem godnych pożałowania przypadków kiedy mógłby utracić parlamentarną WŁADZĘ (przez wpływanie na wybory) KASĘ PODATNIKÓW (podobną drogą) oraz ustawowe prawo (patrz wyżej) do PRANIA MÓZGÓW DZIECI I MŁODZIEŻY.....Amen

 • starej_daty_czlowiek

  Oceniono 13 razy 7

  Kościól nie powinien karmić się oburzeniem , natomiast może, proszę księdza, skoro to robi. Uczciwi wierzący, w tym uczciwi duchowni, powinni w sposób demonstracyjny opuscić Kościól. Skoro tego nie robia, podtrzymują jego linię. I nie ma co stroić sie w fałszywe zatroskanie.

  Niech mowa wasza będzie: "tak - tak, nie - nie".

 • alica32

  Oceniono 25 razy -17

  Szanowny Księże Andrzeju Lutrze a jaka jest najskuteczniejsza obrona przed prześladowaniem Polaków róznych wyznań i Polaków chrześcjan w Polsce.?
  To proste! Należy doprowadzić ludzi wierzących do wszystkich stopni władzy. Gdy władzę w samorządach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, sejmie i senacie, obejmą ludzie wierzący
  – nie będzie prześladowania, bo nikt nie będzie chciał prześladować samego siebie.
  Dużą winę że władzę w Polsce utrzymuje PO ponoszą hierarchowie koscielni.
  Staraja oni się utrzymac ksiezy w pozornie słusznych, a w rzeczywistości w błędnych przekonaniach odnośnie do polityki, czyli w kłamstwie mającym pozór prawdy. Kłamstwo bowiem jest najbardziej szkodliwe wówczas, gdy uchodzi za prawdę.
  Chcą Ci hierarchowie w Polsce żeby się księża do spraw publicznych nie mieszali, bo to jest sprawa polityczna, a do polityki księża nie powinni się mieszać…….Niby słusznie!
  Księża mają władzę duchową i nie powinni się starać o zdobycie władzy świeckiej, a więc o posadę burmistrza, posła, senatora czy wojewody, bo to zupełnie inny dział i ludzie świeccy zrobią to o wiele lepiej. To prawda!
  Ale to jest tylko część prawdy. Bo powinni zrobić wszystko, by władza świecka znalazła się w rękach ludzi wierzących, uczciwych.
  I tu jest błąd hierarchów polskich że nie współpracuja z wierzacymi w Polsce.
  .. – Możemy zapytać: czy Samuel mieszał się do polityki, gdy widząc, że władza jest w rękach ludzi nieodpowiednich, namaścił Dawida na króla? Sam nie zabiegał o to, by zostać królem, ale do władzy wyznaczył człowieka, który potrafił ją pełnić o wiele lepiej niż poprzednik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX