Szpital chciał oszczędzić, ale... przepisy nie pozwalają [ABSURDY SŁUŻBY ZDROWIA cz.3]

Szpital chciał zaoszczędzić, a przy okazji poprawić los pacjentów - ale przepisy mu tego zabraniają. W TOK FM opisujemy kolejny absurd w polskiej służbie zdrowia. Dziś Centrum Onkologii, które zainwestowało we własny hotel, by ci, którzy nie potrzebują hospitalizacji, nie zajmowali łóżek i nie generowali niepotrzebnych kosztów. Urzędnikom takie innowacje nie mieszczą się w głowie.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy przyjmuje mnóstwo pacjentów z różnych stron województwa, a nawet kraju. - Część pacjentów nie musi leżeć na łóżku szpitalnym, przykładowo w radioterapii, ale jeżeli pacjent mieszka sto czy dwieście kilometrów od szpitala, to trudno, żeby dojeżdżał codziennie, przez pięć albo sześć tygodni, bo to by było irracjonalne - mówi TOK FM dyrektor centrum Zbigniew Pawłowicz, który znalazł rozwiązanie tej sytuacji i stworzył przy szpitalu hotel dla pacjentów.

- Obliczyliśmy, że doba szpitalna, przykładowo w radioterapii kosztuje 360 złotych, a doba hotelowa 150 złotych. Wnioski są proste - mówi Pawłowicz i dodaje, że hotel znajduje się przy szpitalu i pacjenci również i tam mogą liczyć na opiekę medyczną.

Albo w szpitalu albo nigdzie

Problem polega na tym że zgodnie z procedurami NFZ za pobyt pacjenta w hotelu nie chce płacić i dlatego pacjenta trzeba położyć na oddział. - To powoduje wydłużanie kolejek, większe wydatki, a na dodatek stan zdrowia tych, którzy czekają w kolejkach, może się pogorszyć. To znowu generuje koszty - mówi dyrektor centrum i zapewnia, że pomysł hotelu przedstawił 3 lata temu.

- Od ówczesnego szefa Funduszu usłyszałem, że nie ma takiego kodu. Nikt nie odpowiadał na moje pisma - mówi Pawłowicz i dodaje, że już nie zamierza w tej sprawie walczyć z urzędnikami.

W funduszu bez zmian

Dziś TOK FM uzyskało w funduszu identyczną odpowiedź. - Nie ma procedur, które umożliwiają Narodowemu Funduszowi Zdrowia pokrywać kosztów takiego leczenia - mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński i dodaje, że ruch w tej sprawie muszą wykonać ci którzy stanowią przepisy, a nie ci, którzy je stosują.

Jeśli i państwo znacie lub doświadczacie absurdalnych rozwiązań w polskiej służbie zdrowia - piszcie na adres reporterzy@tok.fm.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Szpital chciał oszczędzić, ale... przepisy nie pozwalają [ABSURDY SŁUŻBY ZDROWIA cz.3]
Zaloguj się
 • klint.lugg

  Oceniono 15 razy 15

  Wiem, ze w UK przy kazdym szpitalu sa mieszkania dla pracownikow, oraz dla takich pacjetow Koszt wynajmu pokoju (ca 75 zl za dobe)jest znacznie mniejszy niz przyjecia pacjeta na oddzial na dobe.

  Ale tak w UK to sie nie znaja i sa biedni. Tu sie znaja i sa bogaci i ich wali.

  ehh

 • realtoreal

  Oceniono 14 razy 12

  W Polsce są przecież poważniejsze problemy, tj. tupolew, trotyl, gdzie jest krzyż itp. Błahostki czyli: reforma służby zdrowia, likwidacja przywilejów emerytalnych., reforma krus mogą poczekać.

 • starzec63

  Oceniono 8 razy 8

  Ważniejsze są pałace dla NFZ i pensje szefów. Co gorsze od takich pomysłów niewielki krok do gorszego, czyli oszczędzania na urzędnikach. To byłby już horror.

 • mar-tor

  Oceniono 4 razy 4

  nie narzekać, Dreamliner wylądował!

 • xsawer

  Oceniono 3 razy 3

  "- Od ówczesnego szefa Funduszu usłyszałem, że nie ma takiego kodu"

  -W dawnych czasach gdy nastawała era odbiorników HI-FI znajomemu w jego radiu padły basy.
  Zaniósł do naprawy, pan majster pokręcił gałkami;
  -no przecież gra,
  -ale nie ma niskich tonów,
  -no ale gra!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX