Brunon K. wskazał inspiratora zamachu? "Sprawdzamy ten wątek"

- Podczas przesłuchania Brunon K. wskazał osobę, która miała go inspirować do ataku na prezydenta, polski rząd i Sejm - powiedział w programie Moniki Olejnik Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.
- Sprawdzamy ten wątek, czy rzeczywiście tak było, czy to jest tylko jego linia obrony - wyjaśnił prok. Wrona. Dodał, że śledczy znają dane tej osoby, ale "nie jest to ktoś publicznie znany w rozumieniu publicznym". - Mamy rozeznanie, ta osoba nigdzie nie ucieknie - powiedział prok. Wrona w "Kropce nad i" w TVN 24.

Prok. Wrona poinformował również, że Brunon K. osobiście chciał odpalić materiał wybuchowy, ale nie miał zamiaru samobójczego. Według prokuratora niedoszły zamachowiec przyznał się, że szkolił cztery osoby. Wrona nie chciał ujawnić, kim są te osoby, powołał się przy tym na Ustawę o ochronie informacji niejawnych. Dopytywany nie chciał powiedzieć, czy wśród tych osób są funkcjonariusze ABW i czy prowokowali Brunona K. do przestępstwa. - Nie wolno im tego robić - powiedział Wrona.

Prokurator potwierdził informację o czterech tonach materiałów wybuchowych, nie ujawnił, ile udało się Brunonowi K. zebrać. Wiadomo, że nie znaleziono ich w domu niedoszłego zamachowca, a m.in. na uczelni, w której pracował.

Umieszczony w odpowiednio przystosowanej celi

Brunon K. przebywa w areszcie przy ul. Montelupich w Krakowie. Jak poinformował rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie Tomasz Wacławek, został umieszczony w odpowiednio przystosowanej celi i jest objęty rejestrowanym monitoringiem wizyjnym, bez rejestracji dźwięku. Podlega także kontroli za każdym razem, gdy opuszcza i wraca do celi. Ma zapewnioną opiekę psychologiczną i wychowawczą.

- Został zakwalifikowany do kategorii osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego - powiedział kpt. Wacławek. Jak dodał, "nie występują żadne przesłanki, które by skłaniały do przypuszczeń, że osadzony mógłby się targnąć na własne życie; niemniej jednak, gdyby takie przesłanki wystąpiły, służba więzienna zareaguje dynamicznie i wdroży odpowiednie procedury".

Ciążą na nim poważne zarzuty

Głównym podejrzanym w śledztwie jest 45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K. Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada; postawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu 4 tony materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodzie. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu. Przedstawiciele prokuratury i ABW poinformowali o tym we wtorek na konferencji prasowej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Brunon K. wskazał inspiratora zamachu? "Sprawdzamy ten wątek"
Zaloguj się
 • zdzisek1949

  Oceniono 4 razy 2

  Moje oświadczenie:
  W trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu rozpocznę zabetonowanie tego budynku.
  Mam do tego odpowiednie wykształcenie poparte świadectwem betoniarz - zbrojarz proszę
  zauważyć jak groźnie brzmi "zbrojarz". Mam już odpowiednie narzędzia czyli łopatę i wiadro
  oraz materiały: żwir,piasek i cement portlandzki. Aby mój zamiar doszedł do skutku to muszę przeszkolić
  czterech osiłków najlepiej z ABW jedyny warunek jaki oni muszą spełnić - w ich najbliższej
  rodzinie nie może być byłego członka PZPR.
  Oświadczam ,że ja nie lubię Żydów z wyjątkiem mojego kolegi z lat szkolnych Hilka - pozdrawiam,
  i tych czerwonych świń z byłego PZPR jak Oleksy, Miller i inni a nazywam ich "czerwonymi świniami
  gdyż w żaden sposób nie można ich oderwać od koryta.
  Po dokonaniu mojego czynu czyli zabetonowaniu Sejmu zapraszam na konferencję prasową:
  "karły,karlice,moralne,medialne i salon" osobiste zaproszenie dostanie radio Tok FM i TVN 24.

 • losiu4

  Oceniono 1 raz 1

  aby to nie jest to jeden ze "zwerbowanych abewiaków"? :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 1

  Plemienny "nacjonalizm" jest tak stary jak ludzkość, podobnie jak tendencja do szukania wszędzie "spisków".... Widocznie tak chciała kiedyś Przenajświętsza Ewolucja, dla ochrony integralności tworzących się grup społecznych..... Czasy się wprawdzie zmieniają ale INSTYNKTY NIGDY....Dlatego ten atawizm stał się zmorą cywilizacji i powodem do wzajemnego wyrzynania się, czego szczytem była II wojna światowa.... Być może to wyjaśnia, dlaczego plemienne nacjonalizmy potrafią "kąsać" również ludzi wykształconych w nowoczesnych bogatych i skomputeryzowanych społeczeństwach którym nic na prawdę nie zagraża, a już na pewno nie zagraża globalizm....tylko...własne głowy, czego dobitnym przykładem jest Hitler...

 • cyryldrab

  0

  te zeznania BRUNONA KWIECIEN sa wymuszane na nim iscie stalinowskimi metodami jest zamykany w zimnym karcerze.stoi tam po kolana w zimnej wodzie.jest pozbawiany pelno wartosciowych posilkow.nie ma odpowiedniej opieki lekarskiej.mieszka w zimnej celi.ma jeden stary koc.jak nie jest w karcerze.a to wszystko jest wtedy,gdy jego zeznania sa sprzeczne z oczekiwaniami tuska komorowskiego i jego ekipy.to jest lamanie praw czlowieka w XXI-ej polsce.HANBA HANBA I PO STOKROC HANBA,ze tak wielkiego czlowieka trzyma sie w wiezieniu.na podstawie spreparowanych oskarzen,przez''rzadzacych''

 • trajkotek

  Oceniono 9 razy -3

  Mówię szczerze i z troską:
  martwi mnie gotowość prokuratury do szukania inspiratora ...
  A jeśli przypomną sobie o Cybie i zaczną szukać inspiratora jego zbrodni?
  Aż strach POmyśleć, co się wtedy zacznie dziać!

  INSPIRACJA: glosmichnika.blox.pl/2012/11/Inspiracja.html

 • falowod

  Oceniono 6 razy -4

  Przypomne ze prokuratura z Krakowa to prokuratura z nadania Ziobry i ma na swoim koncie olbrzymia ilosc przegranych w Stasburgu procesow o odszkodowanie za tzw areszty wydobywcze.Obywatele za to zaplaca za to poprze podatki.
  Dosc specyficznie rozumieja ten srodek prewencji a wielu prokuratorow jak np Welna wrecz go naduzywalo chcac zdobyc informacje od possadnych.
  W zeznaniach zatrzymanych przewija sie watek jak sugerowali aby dali im jakis material na Kwasniewskich to aresztu nie bedzie
  Ja osbiscie watpie aby ci ludzie byli zdolni cos z Brunona K wyciagnac.A jesli nawet to mamy jak w banku jego proces przeciwko panstwu za ktore ZNOWU(!) zaplacimy,my podatnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX