CBŚ zatrzymało poszukiwanego ws. Krzysztofa Olewnika

- Na lotnisku w Modlinie zatrzymano Mikołaja B. podejrzanego o utrudnianie śledztwa w sprawie uprowadzenia Krzysztofa Olewnika oraz o wyłudzenie pieniędzy od rodziny porwanego - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz.
Mikołaj B. został zatrzymany w rano. Zostanie on przewieziony do Gdańska, gdzie śledczy go przesłuchają. W sierpniu ub.roku za mężczyzną wystawiono list gończy, a potem także Europejski Nakaz Aresztowania.

Jak podaje RMF FM Mikołaja B. ścigany był za wyłudzenie 13 tys. zł od Włodzimierza Olewnika i utrudnianie śledztwa w sprawie porwania jego syna. To właśnie Mikołaj B. miał wspólnie z detektywem Krzysztofem Rutkowskim negocjować przekazanie i wysokość okupu z porywaczami.

Radio przypomina, że podczas ostatniej wizji lokalnej w domu Olewników 32-latek postanowił przemówić. Skontaktował się z dziennikarzami "Wprost" i udzielił im wywiadu, w którym utrzymywał, że nigdy nie wróci do Polski, bo boi się o własne życie. Sugerował też, że jeśli trafi za kraty, to na pewno zginie. - Boję się naszych służb i mam ku temu konkretne powody. Wiem, że jakbym trafił do więzienia, to na pewno z niego bym nie wyszedł - mówił w wywiadzie.

Dwa sledztwa

Od maja 2008 r. gdańska prokuratura apelacyjna prowadzi dwa śledztwa związane z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. W jednym z nich ustalane są ewentualne nieznane okoliczności związane ze sprawą, w drugim - badane nieprawidłowości przy wcześniejszych postępowaniach organów ścigania w tej sprawie.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie, w którym 26 października odbyła się impreza z udziałem m.in. lokalnych policjantów. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
CBŚ zatrzymało poszukiwanego ws. Krzysztofa Olewnika
Zaloguj się
 • falowod

  0

  Oj! Olewnik musial komus niezle zalezc za skore skoro tak bezwzglednie czysci po morderstwie.
  Moim zdaniem wszystko wskazuje na to jednak mamy w tej sprawie "uklad" tak poszukiwany prze prezia Kaczynskiego.
  Ktos bardzo skutecznie utrudnia zycie Olewnikowi:).Pieniadze kontra jeszcze wieksze pieniadze:) ,to juz gangsterka :)

 • villk

  0

  ile to juz było samobójstw w tej sprawie bo nie pamietam ..

  w więzieniach chyba 2 ? A i ten policyjny komendat -co to wszytko mógł a zmarł w domu ..chyba...

  podonbo w Polsce w dalszym cigau trudnoi kupic sznurek do snopowiązałki.... ciekawe kto go tyle zużywa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX