"Fura, skóra i komóra". Publicyści w TOK FM o kulisach CBA

- Jeśli kogoś ciągnie do drogich samochodów, markowych garniturów i to jest główny cel jego działalności, to jest to niebezpieczne. Jeśli agent dostaje 20 tys. za sprawę, to jest też pociąg do tego, by te sprawy kreować. Bo to jest zarobek - tak Tomasz Sekielski komentował w TOK FM wywiad portalu Gazeta.pl o kulisach pracy CBA.
- Bardziej niepokoi mnie to, niż fakt zrobienia tych zdjęć - mówił Wojciech Maziarski. - Pamiętam lata 80., gdy część z nas uczestniczyła w konspiracji i ruchu podziemnej "Solidarności". Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że była to absolutnie szlachetna, pełna wyrzeczeń działalność na rzecz Ojczyzny. Ale przy okazji się świetnie bawiliśmy. Konspirowanie łączyliśmy z imprezowaniem - śmiał się Maziarski.

- Mam nadzieję, że jest jakiś wypadek przy pracy, że agenci zajmują się jakimiś poważniejszymi sprawami i że tu się pobawili trochę i nie należy z tego wyciągać wniosków, że służby zajmują się tylko głupimi zabawami za nasze pieniądze. Bo byłoby fatalnie - mówił Jarosław Gugała. Przyznał, że informacje w cyklu wywiadów "brzmią niepokojąco". Ale podkreślał, że to trzeba sprawdzić. - Za tym artykułem powinny iść kolejne. Dziennikarze powinni zażądać wyjaśnień. Ktoś powinien sprawdzić, jak to wyglądało, jak to się zmieniło, czy za wykreowane pseudoakcje można było dostać 20 tysięcy złotych . Tego nie można opierać na zeznaniach jednego człowieka. To musi być praca całego zespołu. (...) Chciałbym wiedzieć, ilu takich agentów mamy - mówił Gugała.

Gorliwość rewolucyjna

Zdaniem publicystów sprawdzić trzeba okoliczności posługiwania się przez CBA podrabianymi legitymacjami dziennikarskimi. - Jeśli agenci zaczynają się posługiwać legitymacjami dziennikarzy, to jest to bardzo niepokojące - mówił Sekielski. Wojciech Maziarski obawiał się, czy był właściwy nadzór nad tym procederem: - Obawiam się, czy nie było to puszczone na żywioł. Cała ta służba za czasów Mariusza Kamińskiego i PiS działała trochę na zasadzie gorliwości rewolucyjnej. Mniej regulacji prawnych, a więcej poczucia słuszności, "że występujemy w słusznej sprawie i wszystko nam wolno" - mówił.

Dziennikarze nie są nietykalni

Dominik Zdort uważa, że wszystko zależy od kontekstu działań służb. - My sobie jako dziennikarze wyobrażamy, że jesteśmy nietykalni, że jesteśmy nadludźmi. Ale nie jesteśmy nietykalni i służby mają prawo nas podsłuchiwać, jeśli kontaktujemy się z przestępcami. Nie powinniśmy też przykładać wagi to tego, że służby podają się za dziennikarzy. Ale tak długo, jak tacy "dziennikarze" nie będą pisać tekstów i kreować rzeczywistości. Tutaj bym widział poważne przekroczenie - podkreślał Zdort.

- Do służb specjalnych idą specyficzni ludzie. Mam nadzieję, że nie tylko tacy, którzy chcą być jak James Bond. Ale też tacy, którzy lubią się pokazywać. Chęć do pracy agenturalnej wynika z ich charakteru. Obserwując agenta Tomka, który mnóstwo pożytecznej roboty wykonał jako agent służb specjalnych, uważam, że to może być tego typu przypadek - bronił obecnego posła PiS Dominik Zdort. - Fura, skóra i komóra - skomentował Tomasz Sekielski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (38)
"Fura, skóra i komóra". Publicyści w TOK FM o kulisach CBA
Zaloguj się
 • rob9965

  Oceniono 83 razy 77

  Pan Poseł Agent Tomek jest oficerem tak chętnie odwołującym się do tradycji przedwojennej, głosi hasła Bóg, Honor, Ojczyzna, więc będzie wiedział co należy zrobić, co zrobiłby prawdziwy oficer po takiej kompromitacji

 • mineyko

  Oceniono 68 razy 54

  Kaczy program IV-tej RP

  Wielka fura i komóra,
  Dla okrasy kupa kasy,
  I niech mi Tomek wyłuska,
  Winy Millera i Tuska.
  Trza tak działać, cóż poradzę,
  Ja tak bardzo kocham waaadzę!

 • puszka-3

  Oceniono 54 razy 44

  Przecież w tamtym okresie IV R.P nikomu z PiS-u nie chodziło o wykrycie afer korupcyjnych tylko o skompromitowanie P.O i Tuska i afery były prowokacjami.
  Sam "agent Tomek " powiedział że aby namówić Sawicką do przyjęcia łapówki musiał nad nią pracować prawie rok.
  Czyli to nie była afera którą ten "agent " wykrył tylko sprowokował.A to jest po prostu wstrętne.

 • djemen

  Oceniono 46 razy 40

  i co nic nikt z tym nie moze zrobić?

  Kreowali operacje by oszukiwać i kasować ogromne pieniądze i teraz spokojnie sobie jeden z drugim posłuje?

  Czy Państwo Polskie tak to zostawi?

 • jezierskiadam

  Oceniono 57 razy 35

  Pokojowe odsunięcie od władzy Jarosława Kaczyńskiego po dwóch latach budowania IV RP to i tak jest niebywały sukces.
  Może nie tak wielki jak dezintegracja ZSRR bez użycia siły militarnej, ale rzadko w historii zdarzało się nakłonienie tego rodzaju człowieka do oddania władzy po dobroci.
  Ponieważ Kaczyńskiego udało się odsunąć demokratyczną metodą, dekaczyzacja nie wchodzi w rachubę.
  Kaczyński do władzy nie powróci, ale jego obecność indukuje system jednopartyjny.
  Wariant meksykański nie musi być obligatoryjny.
  Trzeba zbadać doświadczenia chińskie. Chińczycy wychodzą na prostą mimo systemu jednopartyjnego.
  Sprawa ACTA pokazała, że społeczeństwo internetowe (rój Baumana) może wywalczyć sobie Prawo Veta. Oznacza to, że nawet jednopartyjna dyktatura PO nie będzie już nigdy dyktaturą absolutną.

 • rot.leszek

  Oceniono 31 razy 31

  Bog ,Honor i Ojczyzna czyli Fura, Skora i Komora (ewangelia "sw" Tomasza - ajenta)

 • trymerek

  Oceniono 23 razy 23

  A o szefie tego gościa NIC- zdaje się że w tych balangach uczestniczył też V-icek waznej partii. CZY SIĘ MYLĘ ??????????

 • ciemnyludd

  Oceniono 35 razy 11

  SPRAWA ACTA nie pokazała nic innego tylko to że internauci chcą mieć WSZYSTKO ZA DARMO... A "Rój Baumana" to jest taki sam chwytliwy mit jak wszystkie inne mity intelektualistów próbujących kreować rzeczywistość na miarę swoich naiwnych wyobrażeń... Rewolucje robią wyłącznie ludzie GŁODNI, a tych na szczęście nie jest u nas wielu...

 • lactum

  Oceniono 5 razy 5

  Jakie to glupie, przeciez komora i skora tak duzo nie kosztuje. A fura to musi byc pewnie luksusowa, bo taki 16 letni Opel Corsa to i sie za 1000 PLN dostanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX