"Sędziowie zachowują się jak związek zawodowy tokarzy". MEN powinno ugiąć się pod presją sędziów?

"Iustitia" chce, aby MEN wycofało podręczniki do gimnazjum zawierające krytyczne opinie o polskim sądownictwie. - Szkoła ma nie komentować rzeczywistości? Ja mam pretensję, że tego nie robi - komentował w TOK FM postulat stowarzyszenia sędziów dr Tomasz Kowalczuk, filozof. - Protestując, sędziowie zachowują się jak obrażony związek zawodowy tokarzy - dodaje z kolei prof. Krzysztof Konarzewski, b. szef CKE.
Sędziów oburzyło, że w podręczniku wiedzy o społeczeństwie znalazły się niepochlebne dla nich opinie. Stowarzyszenie "Iustitia" chce w związku z tym, żeby MEN wycofało podręcznik dla gimnazjalistów. Oburzenie środowiska wywołał m.in. fragment, w którym napisano, że sędziowie "pracują opieszale i leniwie, a to dlatego, że ich wynagrodzenia nie zależą od ilości wydawanych wyroków". Jak informuje "Gazeta Wyborcza", opinie na temat pracy sędziów pochodzą z tygodnika "Wprost" z 2002 roku i były komentarzem do sondażu, z którego wynikało, że tylko 20 proc. Polaków dobrze ocenia pracę sędziów.

- Chciałbym, żeby szkoła komentowała rzeczywistość. Dziś raczej mam pretensje, że chowa głowę w piasek, kiedy pojawiają się ważne problemy. I ich nie komentuje. A to buduje przepaść między szkołą i uczniami, bo nie identyfikują oni szkoły, lekcji ze źródłami informacji o świecie i komentowania tego, co się dzieje - tak żądanie sędziów komentował w TOK FM dr Tomasz Kowalczuk, filozof i literaturoznawca. Podkreślał ponadto, że jego zdaniem w szkole nie powinno się udawać, że rzeczywistości nie ma.

Same fakty? A co one dają?

Reakcją sędziów zaskoczony jest prof. Krzysztof Konarzewski, były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zdaniem pedagoga, protestując, sędziowie zachowali się jak np. obrażony związek zawodowy... tokarzy. Profesor jest przekonany, że szkoła nie może ograniczać się do samych faktów. - Jeśli powiem, że w Polsce odebrało sobie życie 5 tys. osób, to co z tego wynika? Niewiele. Dopiero wyjaśnienie, jakie mogą być powody podejmowania takiego kroku, kto najczęściej próbuje popełnić samobójstwo daje wiedzę o problemie - mówi w rozmowie z TOK FM.

Były szef CKE uważa, że nie można domagać się, aby w podręcznikach były tylko i wyłącznie fakty. Ale komentowanie wymaga przestrzegania pewnych reguł. Np. konieczne jest zachowanie proporcji. Dlatego najlepiej, gdyby przedstawiano przynajmniej dwie opinie.

Z kolei dr Tomasz Kowalczyk zwraca uwagę, że podręcznik to nie wszystko. - Tekstom komentarzowym muszą towarzyszyć wyjaśnienia nauczyciela, który potrafi to uczniom wytłumaczyć. Jeśli mamy te dwa warunki spełnione, to możemy ryzykować takie teksty w podręcznikach - uważa filozof i literaturoznawca, który sam był nauczycielem w szkole.

I dodaje, że w przypadku feralnego fragmentu na temat sędziów uczeń nieobecny na lekcji tekst z "Wprost" może zrozumieć jako fakty. - Bo pozbawiony jest wyjaśnień nauczyciela, dyskusji - dodaje.

Przepisy są jasne

MEN może podjąć decyzję o wycofaniu podręcznika z rynku, jeśli chce tego wydawca książki lub jeżeli przynajmniej dwóch rzeczoznawców uzna, że stracił przydatność dydaktyczną albo przestał być aktualny. Jednak przepisy są jasne - podkreśla prof. Krzysztof Konarzewski: - Nawet jestem sobie w stanie wyobrazić, że ktoś tchórzliwie chciałby podjąć decyzję o wycofaniu książki. Ale przepisy nie dają takiej możliwości.

Według pedagoga w szkole, pokazując uczniom otaczającą nas rzeczywistość, trudno uniknąć kontrowersji. Ale, jak przypomniał, czasy, kiedy "obowiązywała jedna słuszna wykładnia i nauczyciele mieli do dyspozycji tylko jeden podręcznik", mamy już za sobą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (49)
"Sędziowie zachowują się jak związek zawodowy tokarzy". MEN powinno ugiąć się pod presją sędziów?
Zaloguj się
 • piotr_kolec

  Oceniono 83 razy 63

  Wypraszam sobie powyższe stwierdzenie
  Profesor nie wie, co to honor tokarza
  Porównywanie nas do leniwej profesji
  Niektórych kolegów obraża

 • milorex10

  Oceniono 75 razy 53

  Brać prawnicza ma pieniądze, często bardzo duże i często zupełnie niezasłużone. Ma również nielichą władzę. Żąda prestiżu. Jednak na prestiż trzeba zasłużyć. Mówię oczywiście o całej braci prawniczej, nie o samych sędziach. A brać prawnicza to po części pewien rodzaj pasożyta.

 • rbik53

  Oceniono 68 razy 46

  Stwierdzenie, że polscy sędziowie i prokuratorzy pracują opieszale i leniwie jest nieprawdziwe i jako takie powinno być usunięte z podręcznika. Stwierdzenie, że nieróbstwo, dyletanctwo, olewactwo, kumoterstwo, stronniczość panują w tych instytucjach bardziej odzwierciedla prawdę.

 • usmecenas

  Oceniono 65 razy 37

  PRAWDA w oczy kole. Najlepiej schowac sie za czarna sutanna i udawac dobrego wujka, niech mlodziez uczy sie falszu, przeciez o to chodzi w edukacji.

 • bioder65

  Oceniono 43 razy 29

  oburzyło mnie oburzenie sędziów na prawdę.Banda cwaniaków z immunitetem.

 • pannamarianna777

  Oceniono 39 razy 29

  Jeżeli sędziowie sądzą, że młodzież nie słyszy oceny pracy sędziów, prokuratorów, lekarzy w rodzinnych domach, to nie powinni wykonywać swojej pracy. Bo nie mają pojęcia o rzeczywistości.
  Młodzież czyta na forum wiele rzeczy. Czasami głupio komentuje, ale czyta. Głupio komentują też dorośli, więc nie ma co się młodych czepiać.
  Najlepszym wyjściem byłoby zwiększyć wydajność pracy. I nie powinno być sygnałów o różnych nieprawidłowościach. (jazda po pijanemu i takie tam inne sprawy).
  Zakaz - wycofanie książki dopiero wzmoże dyskusję
  "Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego"
  Marek Aureliusz

 • cezar85

  Oceniono 37 razy 23

  prawnicy to patologia
  nie zostaje się prawnikiem po to by bronic prawa, tylko po to by je wykorzystać
  i przy okazji dobrze i szybko przy tym zarobić.... przegrywając sprawy
  zwykłe hieny cmentarne wykorzystujące ludzką desperację i niemoc

 • pawelek332

  Oceniono 28 razy 18

  napisano prawde i powinno tak pozostac ....bez dyskusji

 • ulanzalasem

  Oceniono 23 razy 15

  Nie ma możliwości wycofania, system się chyba im pomylił, co to jakaś święta krowa czy cenzura ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX