"Czcigodne siostry strzeliły sobie w stopę. Mieszkańcy, piszcie do nuncjusza!"

Ekspert prawa kanonicznego dr Paweł Borecki uważa, że przepisy mogą przeszkodzić w sprzedaży przez zakonnice osiedla z mieszkańcami. - Czcigodne siostry strzeliły sobie w stopę. Trzeba było być sprytnym i wycenić nieruchomość na poniżej 1 mln euro. Drodzy mieszkańcy, piszcie do nuncjusza apostolskiego. Zwrócić uwagę, że siostrzyczki muszą mieć zgodę Stolicy Apostolskiej na sprzedaż - radził w TOK FM.
Norbertanki chcą sprzedać za 4,5 mln zł osiedle przy ul. Marglowej w Krakowie. Nieruchomość trafiła w ręce zakonu na mocy decyzji Komisji Majątkowej.

Po nagłośnieniu sprawy przez TOK FM, oferta sprzedaży zniknęła.

Osiedle tworzy 19 budynków, których mieszkańcy są zaskoczeni i przestraszeni decyzją zakonu. Wcześniej słyszeli obietnice, że będą pierwszymi, którzy będą mogli wykupić mieszkania. Ale na obietnicy się skończyło.

- Lokatorzy zostali potraktowani przedmiotowo przez zakon. Od instytucji kościelnej, szczególnie od zakonu, którego członkowie ślubują ubóstwo, można oczekiwać, że będzie miała na względzie kwestie humanitarne. Ale kwestie finansowe uzyskały pierwszeństwo - komentował ekspert prawa kanonicznego dr Paweł Borecki.

Prawo daje nadzieję lokatorom

Oczywiście argumenty moralne nie są najważniejsze. Istotniejsze jest pytanie o aspekt prawny sprawy. Zakonnice zapewniają, że wszystko odbywa się w zgodzie z prawem. Ale dr Borecki ma inne zdanie.

- Norbertanki wyceniły nieroztropnie nieruchomość na 4,5 mln zł. To wyraźnie więcej niż równowartość 1 mln euro. A zgodnie z kanonem 1292 prawa kanonicznego oraz dekretem Konferencji Episkopatu Polski, w przypadki alienacji przez instytucję kościelną (m.in. sprzedaży, dzierżawy, najmu - red.) nieruchomości o równowartości przynajmniej 1 mln euro, potrzebna jest zgoda wyższych władz zakonnych i zgoda Stolicy Apostolskiej - tłumaczył ekspert z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW w programie "Połączenie" w TOK FM.Jak dodał prawnik, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, jeśli "kościelna osoba prawa" nie przedstawi zgody władzy zwierzchniej, "zbycie nieruchomości jest czynnością prawną niezupełną i jeśli nie zostanie potwierdzone, jest nieważne".

- Nasze czcigodne siostry strzeliły sobie w stopę. Bo trzeba było być trochę sprytnym i wycenić nieruchomość na poniżej 1 mln euro - stwierdził dr Borecki.

Mieszkańcy, piszcie do nuncjusza!

Przepisy prawne dają więc nadzieję mieszkańcom osiedla przy ul. Marglowej w Krakowie. Ekspert radził, co teraz powinni zrobić.

- Drodzy mieszkańcy, cała nadzieja w Watykanie, piszcie do nuncjusza apostolskiego, co was może spotkać. Zwróćcie uwagę, że siostrzyczki muszą mieć zgodę Stolicy Apostolskiej.Dr Paweł Borecki jest przekonany, że żaden "uczciwy notariusz" nie przygotuje aktu notarialnego, jeśli norbertanki nie przedstawią odpowiednich zaświadczeń.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (161)
"Czcigodne siostry strzeliły sobie w stopę. Mieszkańcy, piszcie do nuncjusza!"
Zaloguj się
 • rakcancer

  Oceniono 552 razy 510

  co za zniewolony kraj , w ktorym jego mieszkancy musza pisac listy do innego panstwa w sprawie wlasnych domow. czyli, ze sa oni wyjeci z prawa polskiego i podlegaja teraz Watykanowi? chore.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 327 razy 325

  „ Święty Norbert ...
  [...]
  Zanim jednak został wyświęcony, rozdał swój majątek.
  [...]
  Od papieża Gelazjusza II uzyskał zezwolenie na głoszenie kazań jako wędrowny kaznodzieja. Wyruszył zatem, aby głosić kazania, boso i w zgrzebnym habicie.
  [...]
  Norbert wiódł apostolski tryb życia. W ten sposób usiłował zniwelować przepaść dzielącą chrześcijański lud i mnichów oderwanych od spraw tego świata, a także przepaść pomiędzy ubogim ludem Bożym i bogatymi Kanonikami Regularnymi, którzy odwrócili się od ludu”.

  To cytaty ze strony sióstr norbertanek www.norbertanki.w.krakow.pl/rodzina6.htm

 • andrzej1.61

  Oceniono 297 razy 279

  Ciekawe jaką wartość przedstawiało to osiedle według Komisji Majątkowej może jedno euro. Przecież "rządowi" członkowie komisji nie kwestionowali wartości za jaką ich koledzy mianowani przez KK chcieli przejąć nieruchomość.

 • yani-51

  Oceniono 276 razy 256

  To "stolica apostolska" ,Vaty-klanu decyduje co sie dzieje z polska ziemia..?

  beda glosowal za kazda partia co" odetnie pepowine" KK i im podobnym od kasy podatnikow

  oszustom w sutanach mowic.... S T O P...!!!!!

 • long_in_warzone

  Oceniono 274 razy 254

  Gdy rodzi się złodziej w Polsce dostaje do wyboru 3 drogi życiowe: jawna kradzież, polityka albo seminarium duchowne. Z czego 2 ostatnie propozycje mają ten plus, że można jawnie narzekać że za mało się nakradło i wymagać by dali więcej.

 • andy18m

  Oceniono 264 razy 246

  "siostrzyczki muszą mieć zgodę Stolicy Apostolskiej "
  To jest faktyczny właściciel.

 • hrabia-drapello

  Oceniono 201 razy 181

  No to jaki problem?Benek nr.16 klepnie,siostry odpalą 10% i będzie gitara.

 • diabli_mnie_biora

  Oceniono 183 razy 169

  Bardzo dobra wiadomość.
  Mieszkańcy - nie dajcie się!
  Za każde zdjęcie prywanego "wnęrza", opublikowane bez Waszej zgody (dowód w postaci zrzutu ekranowego z datą, mam nadzieję, ze MACIE, bo podobno oferta sprzedaży znikneła...) - SĄD! I odszkodowanie. A potem możecie wysokośc odszkodowań odliczyć czcigodnym siostrzyczkom od zaproponowanej i wynegocjowanej ceny sprzedazy gruntu. Bądźcie wielkoduszni i miłosierni wobec kościoła :D

 • 1ewkas

  Oceniono 124 razy 82

  Też mi doradca ! Właśnie podpowiedział siostrzyczkom, żeby obniżyły cenę do 999.999 euro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX