Frank Sinatra śpiewa po polsku, Kirk Douglas mówi o Łodzi - tak USA solidaryzowały się z Polakami 30 lat temu

Frank Sinatra śpiewający kalecząc "Wolne serca" po polsku, aktor Kirk Douglas wspominający swój pobyt w Łodzi czy Czesław Miłosz czytający poemat po angielsku - to wszystko znalazło się w amerykańskim filmie "Let Poland be Poland" z 1982 r. Fragmenty produkcji, mającą być wsparciem dla Polaków w czasie stanu wojennego, opublikowała na swoim kanale YouTube Ambasada USA w Warszawie.
Film po raz pierwszy w amerykańskiej telewizji został wyświetlony w styczniu 1982 roku, kiedy w Polsce trwał stan wojenny. Wyprodukowany został m.in. przez United States Information Agency i według tej agencji obejrzało go w całości lub we fragmentach 185 mln widzów w ponad 65 krajach świata.W filmie głos zabrali przywódcy 15 państw, wielu artystów i znanych postaci, np. piosenkarz Frank Sinatra, aktor Kirk Douglas, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, prezydent USA Ronald Reagan.

Cały film został zilustrowany, unikatowymi już dzisiaj, zdjęciami z Polski oraz z licznych wieców i demonstracji, które na całym świecie odbywały się wtedy w geście solidarności z Polską.Dokument został przygotowany i wyemitowany na specjalne życzenie ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana w ramach obchodów Dnia Solidarności z Polską - 30 stycznia 1982. Miał to być gest poparcia dla Polaków. Stany Zjednoczone, gdy do Reagana dotarła informacja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, wstrzymały pomoc gospodarczą dla Polski, wprowadziły liczne sankcje przeciwko Polsce oraz ZSRR (USA uznały Związek za odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce).Teraz obszerne fragmenty filmu na swoim kanale YouTube opublikowała Ambasada USA w Warszawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (84)
Frank Sinatra śpiewa po polsku, Kirk Douglas mówi o Łodzi - tak USA solidaryzowały się z Polakami 30 lat temu
Zaloguj się
 • walczmy_o_normalnosc

  Oceniono 74 razy 40

  A dzis Jarek Wariat Kaczynski robi z siebie glownego wojownika o wolnosc, Staruch to wiezien polityczne a wolne media takie jak Gazeta Polska czy Radio Maryja przekonuja ze Polska nie istnije

 • paka48

  Oceniono 157 razy 29

  Dziękuję za takie "byle jakie gesty poparcia". W Jałcie oddali nas Stalinowi. Polaków potraktowali gorzej jak murzynów. Murzyn zrobił swoje murzyn musi odejść. Polacy zrobili swoje, Solidarność zrobiła swoje - i musi odejść. Wiz nie mamy do dziś. A musimy odwdzięczać się w Iraku, Afganistanie. Z Polaków zrobili najemników. A nasze życie reguluje niewidoczny rynek i hochsztaplerstwo amerykańskich banków. Polacy lepiej to już było. Dziś kabzę nabijają sobie... e tam szkoda gadać... wszyscy tylko nie Polacy.

 • andy180812

  Oceniono 101 razy 21

  Polska to jak oslepla z milosci panna (do ameryki), przeciez kowboje nalozyli na nas embargo ekonomiczne ktore walilo po wszystkich aprlowski rzad nie mial jak wziasc kredytow bo wszyscy o tym wiedzieli (patrz dzisiaj iran).

 • proto

  Oceniono 59 razy 13

  Kiedy w końcu zaczniecie mówić i pisać w gazetach o tym co się dzieje teraz !!!!!!!!!!!!!
  Przestańcie co chwila wspominać o jakiejś historii, która miała miejsce dawno temu.
  Czemu nie piszecie o tym co się dzieje teraz. O tym że jesteśmy niewolnikami w własnym kraju.

  Po co walczyli nasi rodzice?? Po to żeby ich dzieci nie miały pracy i żyły w kraju, w którym płaci się najwyższe podatki?????

  Dlaczego nie piszecie o tym, że gnębienie i wyzyskiwani. Że nasz rzad, nasza władza nas łupi i grabi.

  I jeszcze ta straszna atmosfera świąteczna, ja nie mam już z czego płacić podatków, wybieram czy zapłacić do skarbówki czy kupić dzieciom jedzenie, a wy mi dajecie kur..a artykuł jaką płytę mam kupić na prezent.

 • john_lennon

  Oceniono 8 razy 8

  USA solidaryzują się z Polską ? obrzydliwe kłamstwo

  Dzień lub dwa po wprowadzeniu stanu wojennego usłyszałem płacz matki i przekleństwa ojca. Słuchali Radia Wolna Europa, Krynicy Prawdy dla prawicowych oszołomów i tuby propagandowej CIA.
  Cóż to wspaniałe radio zrobiło? transmisję na żywo z Gdańska. Pani korespondentka wzruszonym głosem, przez telefon opisywała z okna mieszkania walki stoczniowców z komunistycznymi siepaczami.
  Krew lała się gęsto, kilka tysięcy zabitych. Następnie połączono się z kolejnym korespondentem, tym razem w Szczecinie. Także telefonicznie. Tu walki były mniej krwawe, tylko ok 700 osób zabitych.

  Rodzice zamilkli, wyłączyli radio, a ja, 12-latek wtedy, pomyślałem, przecież do stoczni szczecińskiej mam 300 metrów (!). pójdę, zobaczę prawdziwą wojnę. Oczywiście żadnych walk nie było, na skrzyżowaniu Firlika z Plater stały wozy pancerne, na tych wozach bawiła się roześmiana dzieciarnia, a żołnierze wcinali gorące zupy przyniesione przez okoliczne kobiety.

  Jaki cel miało to zbrodnicze kłamstwo? nie każdy wiedział, że telefony nie działają, część z nich mogła wyjść na ulice i urządzić powtórkę z Węgier '56. Na Węgrzech to właśnie kłamliwe radio CIA rozpętało wojnę domową. I taki był cel Solidarności naszpikowanej agenturą CIA, wojna domowa i interwencja ZSRR.

  Było to moje pierwsze zetknięcie z prawicowym kłamstwem, a po 1989 przekonałem się, że prawica łże notorycznie, a obłęd smoleński to "normalne" zachowanie dla tej grupy.

 • wl-a

  Oceniono 6 razy 6

  a szef Turcji wygłosił (wg doniesień ówczesnych mediów) przemówienie nt wolności i demokracji, gromiąc naszego GENERAŁA - mając na swoim sumieniu wyroki śmierci dla "swoich "opozycjonistów.

 • bumcuk

  Oceniono 9 razy 5

  Z tym, że NATO wykierowało rakiety jądrowe w ich umiłowaną Polskę, do której to Amerykanie tak pałali współczuciem i sentymentem. W razie czego nasze wspaniałe NATO zniszczyłoby nas kompletnie. Nic by nie było, że posłużę się klasykiem.

 • serpikomiko

  Oceniono 15 razy 5

  A do tego zasiłki dla "opozycji demokratycznej'. Do roku 1980, gdy tych zasiłków nie było, całą opozycję mozna było zmieścić w jednym pokoju.
  A wszystko po to , by nas skolonizować. Udało się. I dzisiaj najwyższe polskie władze gloryfikują Reagana - nawiedzonego starucha i zawziętego wroga Polski.
  Dzisiaj inni reaganowie wprowadzają wolność i demokrację w Iraku i Afganistanie.
  A Polska sprzedana !

 • tornson

  Oceniono 8 razy 4

  Taaa Polakom. Banda z Białego Domu i usłużne jej łajzy wspierały solidaruszych warchołów, Pindosom jako naszym ówczesnym wrogom zależało na chaosie i anarchii w Polsce, a wojna domowa i interwencja radziecka byłoby spełnieniem marzeń dla tego śmiecia Reagana i jego bandyckiego establishmentu, osłabiłby się Układ Warszawski, a Pindosi mieliby używanie w ONZ przeciw ZSRR. I to chodziło w tym całym pindoskim wspieraniu solidaruszych warchołów.
  Polska była tylko pionkiem w brudnych imperialnych gierkach amerykańskiego państwa zła, a solidaruchy zostali sprowadzeni do roli pożytecznych idiotów na usługach najbardziej bandyckiego państwa od czasu upadku III Rzeszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX