Opozycjonista pisze do Kaczyńskiego: Dlaczego robisz sobie z nas, ludzi podziemia, kpiny?

Piotr Piętak, opozycjonista, odpowiada na słynny wywiad Jarosława Kaczyńskiego. - Dlaczego się kompromitujesz? Czy wierzysz w bajki, które sam wymyślasz? - pisze na swoim blogu w emocjonalnym wpisie. - Dlaczego robisz sobie z nas kpiny? - pyta.
Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim ukazał się w "Gazecie Polskiej" w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Prezes PiS mówi w nim m.in.: "To, że mnie nie internowali, było dla mnie bardzo niemiłym zaskoczeniem" oraz "uważałem zresztą, że jestem w sytuacji dużo gorszej niż internowani. Miałem absolutny imperatyw, że muszę działać, i sądziłem, że w efekcie pójdę siedzieć, co było gorsze od internowania".

Wypowiedzi prezesa wywołały lawinę komentarzy - byłych opozycjonistów, historyków i polityków.

Pracowałem z Kaczyńskim, gdyby chciał, toby działał

- W latach 1980-1981 pracowałem z J. Kaczyńskim w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, założonym przez A. Macierewicza. Przyszły prezes PiS zajmował się sprawami prawnymi, ja byłem red. dziennika "Wiadomości Dnia" - zaczyna Piotr Piętak swój emocjonalny wpis na blogu na portalu Salon24.

- Po wybuchu stanu wojennego J. Kaczyński twierdził - w jednym z wywiadów -, że w podziemiu szukał ze mną kontaktu i jakoś nie znalazł. Otóż są to brednie. Gdyby szukał (od 14 grudnia 1981 r. wydawaliśmy pismo "Wiadomości", będące kontynuacją dziennika "Wiadomości Dnia") to by znalazł, gdyby chciał działać, to by działał - pisze Piętak. I podkreśla: nikt nie miałby pretensji, gdyby nie ten wywiad.

- Prezes mówi, że współpracował z "Głosem", ja bardzo przepraszam, ale w lutym 1982 roku odbyła się dyskusja na temat stanu wojennego redakcji "Głosu" i "Wiadomości", w której brali udział L. Dorn, P. Strzałkowski, M. Gugulski i niżej podpisany. Była ona opublikowana w "Głosie". Nie brałeś w niej udziału, nie myślałeś, nie przelewałeś myśli na papier, bo gdybyś to robił, toby jakiś ślad po tej aktywności pozostał - pisze.

Jarku, dlaczego robisz sobie z nas kpiny?

I dodaje: - Ani razu nie spotkałem Cię na wspólnych zebraniach, ani razu nikt nie wspominał, że działasz, że piszesz. Dlaczego z nas wszystkich - myślę o ludziach podziemia - kpiny sobie robisz, dlaczego nas obrażasz tym groteskowym wywiadem? Pierwsze dwa-trzy miesiące stanu wojennego to był naprawdę strach, nie można tego czasu porównać z latami np. 1985-89, bo to jest kpina z historii.

I dodaje ostro: - Zachowałeś się jak przedszkolak, który nie wie, gdzie żyje. Dlaczego się kompromitujesz? Czy szajba Ci już tak odbiła, że wierzysz w bajki, które sam wymyślasz? - pisze Piętak, punktując kolejne nieścisłości w wywiadzie Kaczyńskiego.

Prof. Friszke wczoraj w rozmowie z TOK FM mówił, że rola Jarosława Kaczyńskiego w opozycji była niewielka.

Opozycjonista odmówił przyjęcia odznaczenia

Piotr Piętak to opozycjonista, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2006-2007, gdy ministrem był Ludwik Dorn, a premierami najpierw Kazimierz Marcinkiewicz, a później Jarosław Kaczyński.

W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odmówił jednak przyjęcia odznaczenia. W swoim oświadczeniu napisał, że po formalnym zdelegalizowaniu "Solidarności" w 1982 r. i wyjściu na wolność w 1983 r. zaprzestał on działalności podziemnej. "Wiem, że moja postawa jest - być może - godna potępienia, ale nie zamierzam dzisiaj po latach - wzorem niestety wielu znanych mi ludzi - jej zakłamywać" - czytamy w oświadczeniu.

Piętak odmówił przyjęcia orderu także ze względu na osobę Lecha Kaczyńskiego. "Po zwycięskich wyborach na jesieni 2005 r. na wiecu prezydent elekt wypowiedział następujące słowa pod adresem swego brata bliźniaka Jarosława Kaczyńskiego: 'melduję, Panie Prezesie, zadanie zostało wykonane'. To były - dla wielu ludzi - słowa wstrząsające, bo kim tak naprawdę jest prezydent L. Kaczyński? Podwładnym swego brata bliźniaka?" - napisał w oświadczeniu. Zdaniem byłego wiceministra w rządzie PiS te słowa całkowicie zaprzeczały programowi PiS. "Jak można było traktować poważnie ten program, jeżeli prezydent elekt nad procedury państwowe przekłada więzi rodzinno-emocjonalne?" - napisał Piętak.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (451)
Opozycjonista pisze do Kaczyńskiego: Dlaczego robisz sobie z nas, ludzi podziemia, kpiny?
Zaloguj się
 • kkryg

  Oceniono 2642 razy 2506

  szacunek Panie Pietak :) wreszcie ktoś powiedział prawdę .... a gdzie reszta?

 • jamcijest44

  Oceniono 1229 razy 1177

  Wiecie, co jest w tym wszystkim najbardziej niesamowite? Nie to, że pan Piętak powiedział prawdę, której zresztą wszyscy się co najmniej domyślamy, ale to, że cała reszta działających wtedy w podziemiu, wcale przecież licznych ludzi w najlepszym razie milczy, a w najgorszym albo czynnie wspiera prezesa w jego niegodziwych fantazjach albo traktuje je pobłażliwie, jak porządny skądinąd Celiński. To co sobie mają pomyśleć ludzie, których tam nie było? Właśnie dlatego powinnością ówczesnych działaczy jest do znudzenia dementować kłamstwa prezesa, powtarzane wg. starej Goebbelsowskiej zasady dopóty, dopóki nie utrwalą się jako prawda. Mam więc nadzieję, że głos pana Piętaka nie będzie ostatnim, ale po prawdzie nie jest to nadzieja zbyt silna...

 • zyga-n

  Oceniono 1604 razy 1548

  dzięki dobrze że takie opinie się pojawiają opinie ludzi którzy pamiętają jak było naprawdę tworzenie przez prezesa wirtualnej rzeczywistości doprawianie sobie gęby najwybitniejszego opozycjonisty jest jak to mówił klasy jest pan zerem

 • artu30

  Oceniono 871 razy 845

  nie rozumiem, kaczynski moze oczerniac wszystkich dookola. to jest paranoja. sa ludzie jak autor artyluku, ktorzy byli swiadkami tego co robil i wiedza co teraz wyprawia. czy nie mozna "rozliczyc" kaczynskiego? zanim dojedzie to zbiorowej psychozy w tym kraju? ludzie. moze jest tak ze kiedys ratowaliscie kraj i znow jestescie potrzebni. nie pojmuje!

 • niktwazny126

  Oceniono 729 razy 703

  Dlaczeo ? Pewnie dlatego, że niestety mamy demokrację i może mówić wszystko, co mu sie w chorym rozumie wymyśli. Sądzę, że znalazłyby się paragrafy na podżeganie do łamania praw, do siania nienawiści rasowej, obrażanie demokratycznie wybranej władzy państwowej, kierowanie się szkodliwymi wskazaniami kościoła ( kościelnych urzedników) ....
  Jak dla mnie - ten człowiek powinien leczyć się z nienawiści, zawiści, magalomanii. I nie zaśmiecać sobą publicznej przestrzeni.

 • henryk57

  Oceniono 658 razy 638

  Rano Frasyniuk wieczorem Piętak.Prawda musiał ujrzeć światło dzienne że Jarosław Kaczyński podpisał "lojalkę".Nie dziwi mnie że "leśne dziady" którym tęskni się za komuną widzą w Kaczyńskim "zbawcę".

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 550 razy 514

  Kaczor z paradontozą zapadł na stare lata na trismus....czy to nie wystarczająca kara boska?...
  ...niech myśli nadal ze jest Bull Dogiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX