Zapomnijcie o białych świętach. Będzie plucha

Długoterminowa prognoza nie zapowiada niczego dobrego. Pogoda w święta Bożego Narodzenia będzie przypominała tę z mijającego weekendu - przyjdzie odwilż i plucha - podaje TVN Meteo. Pozostaje nadzieja, że to wciąż tylko prognoza długoterminowa i może się nie sprawdzić. Tak samo jak to, że na sylwestra i Nowy Rok mróz ma wrócić.
- Pogoda w święta kształtowana będzie przez niż znad Norwegii - prognozuje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Jego zdaniem specyficzny układ wyżów i niżów nad Europą spowoduje, że raz napłynie do nas mroźne powietrze ze wschodu, raz ciepłe z zachodu. W tym roku po raz kolejny to ciepłe przyjdzie w święta.

Według prognozy TVN Meteo, nowy tydzień przyniesie powolny spadek temperatur, ale do środy będziemy mieli jeszcze do czynienia z oscylującymi wokół zera: od -2 do 5 st. C. Ale już od czwartku w całym kraju będzie mroźniej, a w weekend temperatura w Warszawie w ciągu dnia może spaść do -7 stopni., w Gdańsku do -5, w Krakowie do -4. Najmroźniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie słupki rtęci spadną do -9 stopni C. Nocne temperatury będą o 5-6 stopni niższe.

Opady śniegu przechodzące w deszcz będą nas nękać w pierwszej części tygodnia, od czwartki śnieg już nie powinien topnieć, ale nie poleży zbyt długo. W niedzielę na pochmurnym przez wiele dni niebie zacznie przebijać słońce i przyjdzie ocieplenie, które przyniesie odwilż.

Wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie będzie "po wodzie". TVN Meteo prognozuje, że jeszcze w Wigilię może być mroźnie - średnie temperatury w kraju od od -4 do 3 stopni. Dni świąteczne już w całości zapowiadają się na plusie - termometry mają pokazać od 0 do 5 stopni.

Pozostaje nadzieja, że to prognoza długoterminowa i często takie się nie sprawdzają. Np. serwis Twojapogoda.pl, który także specjalizuje się w takich prognozach, zapowiada w nadchodzącym tygodniu mniejsze mrozy, a odwilż już od soboty. Niestety i TVN Meteo, i Twojapogoda.pl zgadzają się w jednym - na święta szykuje się plucha.

Po Bożym Narodzeniu mróz znowu ma wrócić i potrzymać już do Nowego Roku. W sylwestra temperatura maksymalna powinna wynieść od -1 do -9 st., a w pierwszy dzień 2013 roku od -2 do -10 st.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM