Przekręt przy przetargu na dozór elektroniczny? Rząd mógł przepłacić kilkadziesiąt mln zł

Przy przetargu na system elektronicznych obrączek, dzięki któremu drobni przestępcy mogą odbywać karę więzienia w domach, mogło dojść do łapówki - donosi ?Dziennika Gazeta Prawna?. Śledczy badają teraz warte 225 mln zł zlecenie.
- Podejrzenia dotyczą bardzo pomysłowego i skomplikowanego mechanizmu korupcyjnego. Nie mogę powiedzieć, jakiego poziomu urzędników on dotyczy. Wbrew pozorom nie wszystkie decyzje podejmuje minister czy wiceminister, przetarg da się ustawić na znacznie niższym poziomie - powiedziała w rozmowie z "DGP" jedna z osób zaangażowanych w sprawę.

Sam przetarg na system dozoru elektronicznego był już raz prześwietlany przez prokuratorów. Stało się to po tym, jak jeden z siedmiu podmiotów biorących udział w przetargu - Elmo-Tech z Izraela - wskazał na podejrzenie nieprawidłowości. Firma poinformowała prokuraturę, że Ministerstwo Sprawiedliwości przepłaciło kilkadziesiąt milionów złotych, decydując się na usługi innego podmiotu. Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych uznała jednak, że resort miał prawo wybrać innego wykonawcę i odrzuciła skargę Elmo-Tech.

Śledczy: Wiemy więcej, sprawdzamy nowe wątki

Teraz w sprawie pojawiły się nowe wątki. - Wiemy więcej, sprawdzamy nowe wątki. Na tym etapie bez szkody dla śledztwa trudno więcej powiedzieć - mówi rozmówca "DGP". Jak zaznacza dziennik, przetarg na system elektronicznej obrączki od początku był nadzorowany przez wiceministra sprawiedliwości Łukasza Rędziniaka.

Więcej w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Przekręt przy przetargu na dozór elektroniczny? Rząd mógł przepłacić kilkadziesiąt mln zł
Zaloguj się
 • aqmika

  Oceniono 2 razy 2

  I co to za nowina?
  Ustawianie przetargów to polska specjalność, firmy robią to z wielką wprawą i korzyścią - dla siebie oczywiście.
  Pomaga w tym nienaruszalny przepis o kryterium najniższej ceny. Wygrywa ten co miał wygrać, a koszty w trakcie realizacji i tak się podnosi włączając oczywiste dodatkowe elementy.

 • alien0

  Oceniono 1 raz 1

  ważne by Kaczyński nie doszedł do władzy, a nie tam jakieś przekręty :)...z więzień głosy idą także w tę strone w którą iść powinny :)

 • jack3yp

  Oceniono 1 raz 1

  Dzięki "Gazet Wyborczy"! Nareszcie poinformowałeś społeczeństwo jakiej płci jest "Dziennika Gazeta Prawna"! Czas przyjrzeć się instytucjom państwowym. Była już ministra, a mnie ciekawi czy za nazwą Rząd Polski nie czai się po prostu Rzęda Polski( nie czytać grzęda!).Z niepoważaniem!

 • zelalem

  0

  Przekręt, czy nie, wszystko jedno, niech tylko ten system zacznie działać!
  A zamiast obrączek powinny być dobrze widoczne obroże.
  Tak, żeby kara miała charakter zawstydzający! Może wtedy byłaby skuteczna!

 • sop3

  0

  No i zaś Kaczor i Maciora!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX