"Jeśli zajdę w ciążę, to usunę. Zero refleksji" - w łódzkich szkołach ruszyła edukacja seksualna

Łódź to pierwsze miasto w kraju, które sfinansowało edukację seksualną w szkołach. Organizatorki lekcji Anna Jurek i Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk" opowiadają, że na zajęciach wiele dziewczyn wprost przyznaje, że aborcja to jedyne wyjście w przypadku ciąży. - Mnie uderzyło przyzwolenie na przemoc w związku - mówi jedna z edukatorek dla "Gazety Wyborczej".
Jak ocenia Anna Jurek, z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk", lekcje pokazały, że potrzebne są kolejne. - Chcemy kontynuować projekt, zwłaszcza że dobrze przyjęły go i szkoły, i domy uczniów - mówi. Łódź planuje zajęcia w 2013 r., będzie nowy konkurs, kto je poprowadzi.

"Żeby nie bił, nie zdradzał i nie pił"

Jak relacjonuje Aleksandra Dulas, przy okazji lekcji wyszedł problem: niepełnoletnia musi iść do ginekologa z opiekunem prawnym lub mieć jego pisemną zgodę na wizytę. Inaczej lekarz nie może jej zbadać, doradzić. - W trakcie rozmów o ciąży, często pojawiały się stwierdzenia, że "jeśli zajdę, usunę". Dla sporej części uczennic to jedyna opcja. Oczywistość! Zero refleksji - mówi Jurek. Dodaje, że młodym ludziom brak też wiedzy prawnej - m.in. wiele dziewczyn nie ma świadomości, że aborcja w Polsce - poza kilkoma sytuacjami wyjątkowymi - jest niezgodna z prawem

Dulas z kolei zwraca uwagę, że wśród młodych ludzi jest ogromne "przyzwolenie na przemoc w związku". - Młodzi ludzie używają jej, by coś dla siebie ugrać i nie mają z tego powodu dyskomfortu. Najczęściej chodzi o przemoc psychiczną: obrażanie się, wymuszanie, nieodbieranie telefonu, szantaż - mówi. Zmroziło mnie zdanie, że "jeśli ktoś kogoś uderzy, ale zdarzy się to raz, to nie jest to żadna przemoc, tylko komunikat". Symptomatyczny jest też niski poziom oczekiwań dziewczyn w stosunku do swoich partnerów w związku. - Wiele odpowiedzi było takich: najważniejsze, żeby mnie nie bił, nie zdradzał i nie pił - podsumowuje Dulas.

Cały tekst czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM