Policja: w Wigilię w 62 wypadkach zginęło siedem osób

- W czasie ostatniej doby doszło do 62 wypadków, zginęło w nich 7 osób - informuje Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Choć statystycznie sytuacja była lepsza niż w 2011 r., policjanci apelują do kierowców o ostrożność i przede wszystkim trzeźwość.
W policyjnych statystykach tegoroczna Wigilia była na drogach spokojniejsza niż ubiegłoroczna. Przez ostatnią dobę zatrzymano 98 nietrzeźwych kierowców. To znacznie mniej niż w latach ubiegłych - w zeszłym roku zatrzymano 230 nietrzeźwych kierowców.

- Doszło też do mniejszej liczby wypadków - było ich 62. Zginęło w nich 7 osób, a 80 zostało rannych - informuje Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Jak wyjaśnia Hajdas, ponieważ w Wigilię było ślisko i mglisto, jeździliśmy uważniej. - Zawsze, gdy są tak trudne warunki pogodowe, kierowcy jeżdżą wolniej, a przez to i bezpieczniej. Rzadziej dochodzi do poważanych wypadków, większość zdarzeń na drogach to niegroźne stłuczki. Niestety, to przy dobrej widoczności przyspieszamy i też mniej ostrożnie prowadzimy - mówi Hajdas dla Gazeta.pl.

Nie siadajmy za kółko po "głębszym"

Policja apeluje do kierowców, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kółko po "głębszym". - Także apel do członków rodzin: jeśli widzimy, że ktoś jest nietrzeźwy, absolutnie nie wolno mu pozwalać na prowadzenie samochodu - mówił dla PAP Mariusz Góra z KGP.

Już przed świętami policjanci zapowiadali, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach mają jeździć radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

DOSTĘP PREMIUM