"Czy Polska to cywilizowany kraj? Czy państwo, w którym mogą cię szczuć psem, kiedy się napijesz?"

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczące izb wytrzeźwień. Jak alarmuje "GW", ministerstwo zdrowia, pod płaszczykiem wykonywania wyroku TK, zaostrzyło możliwości stosowania środków przymusu bezpośredniego w izbach. - Czy Polska to cywilizowany kraj? Czy państwo, w którym mogą cię szczuć psem, kiedy się napijesz? - pytał w TOK FM Jacek Żakowski. - Co jakaś ustawa, to ktoś coś w niej dopisze - komentował publicysta.
Przepisy trzeba było zmienić, po tym jak w kwietniu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny, orzekł, że opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień powinny być określone nie w rozporządzeniu, tylko w ustawie.

Jak informuje w "Gazecie Wyborczej" Ewa Siedlecka, w projekcie nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości znalazły się nie tylko zapisy dotyczące opłat. Poszerzono też możliwości stosowania środków przymusu bezpośredniego w izbach wytrzeźwień. Co ciekawe nie wymieniono konkretnych sposobów, tylko ograniczono się do zapisania, że chodzi o środki przymusu przewidziane w innych ustawach.

- A środki przymusu bezpośredniego przewidziane w innych ustawach to np. pałki, paralizatory, pociski miotane z broni gładkolufowej, psy. Czy Polska to cywilizowany kraj? Czy państwo, w którym mogą cię szczuć psem, kiedy się napijesz? - pytał Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.

Co w tych głowach siedzi?

Zdaniem publicysty projekt przepisów dotyczących izb wytrzeźwień pokazuje, że "nieustanne problemy z niskim standardem kultury legislacyjnej w parlamencie". - Po tylu złych przygodach, co jakaś ustawa, to ktoś coś w niej dopisze - oceniał Żakowski.

Ale to nie jedyny problem, na jaki trzeba zwrócić uwagę. - Co w tych głowach polityków siedzi? Nie są w stanie przystosować się do demokratycznej procedury tworzenia prawa, szczególnie w kwestiach dotyczących kwestii humanitarnych.

Według prof. Wiesława Władyki brakuje nam "uwrażliwienia" na kwestie dotyczące praw człowieka. - Dopiero jak dziennikarz uderzy w bęben, to zaczynamy się interesować. W tym wypadku, czy łamane są prawa nietrzeźwego - ocenił publicysta tygodnika "Polityka".

Tomasz Wołek uważa, że osoby, które zdecydowały o tym zaostrzeniu przepisów "wątpliwości uśmierzył stwierdzeniem: kto się upomni o jakiś tam pijaczków". - A przecież wszyscy powinni być równi wobec prawa. Prawa człowieka przysługują wszystkim. Także tym, którzy nie budzą naszej nadmiernej sympatii, bo np. trafiają do izby.

Sejm tylko lekko poprawia

Nowe regulacje dotyczące izb wytrzeźwień przyjęli dziś posłowie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka apelowała, żeby z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, usunięto przepisy dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Ale posłowie jedynie doprecyzowali kwestie kontroli stanu zdrowia osoby, wobec której takie środki zastosowano. Jeśli osoba zatrzymana w izbie wytrzeźwień zostanie odizolowana lub unieruchomiona to jej stan zdrowia musi być sprawdzany co 15 minut.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
"Czy Polska to cywilizowany kraj? Czy państwo, w którym mogą cię szczuć psem, kiedy się napijesz?"
Zaloguj się
 • bogoria11

  Oceniono 58 razy 58

  No, panie Redaktorze. A od kiedy to III RP jest państwem cywilizowanym i do tego państwem prawa? Toż to jest zadupie Europy. Były zadatki na cywilizowany kraj, ale rządy nieuków, leni i głupków tę szansę zmarnowały. Gazet Pan nie czyta, radia nie słucha, nie gmera w internecie. Co i rusz jakieś buble prawne, knoty, niedoróbki, idiotyzmy. Albo afery w policji, w prokuraturze, w sądach, w tzw. mitycznych służbach (typu agent Tomek). To państwo powoli stacza się do jakiejś groteskowej, żałosnej republiki, gdzie nikt nad niczym nie panuje. Czytałem wywiady nieodżałowanej Teresy Torańskiej o Smoleńsku, jeden wątek się przewijał ciągle: bylejakość, do tego bałagan, niechlujstwo, głupota, brak chęci do działania. Tu nikt nie rządzi, tu się trwa na stołkach, dryfuje, czeka na następne wybory. To jest państwo wstydu i hańby...

 • drummerin

  Oceniono 46 razy 46

  Polska to kraj nieprzyjazny dla swoich obywateli. Przykład:
  Błąd lekarza powoduje, że dziecko rodzi się z niedotlenieniem mózgu (brak decyzji o cesarskim cięciu). Cały ciężar wychowania spada na rodziców. Dziecko osiąga pełnoletniość i otrzymuje żałośnie małą rentę zmuszając w ten sposób do dalszej opieki wychowawczej i ekonomicznej rodziców, którzy zamiast otrzymać wsparcie na starość zmuszani są do kolejnych wyrzeczeń. Lekarz nie ponosi żadnych konsekwencji.

 • masakra_teksanska

  Oceniono 38 razy 38

  oczywiście pobyt w izdebce wg tak przygotowanej nie dotyczy posłów PSL czy biskupów ;)

 • saidakbar

  Oceniono 34 razy 34

  prawa człowieka co to za populistyczne pieprzenie:-) prawo i tak jest tylko dla maluczkich tacy politycy ksieża i inne dziadostwo przecież i tak stoją ponad prawem wiec po co ta głupia gadka o prawach człowieka

 • babulinex

  Oceniono 23 razy 21

  Polska to kraj kurew i złodziei. W sumie jest to specyficzna, ale jednak cywilizacja.

 • wisarionowicz

  Oceniono 19 razy 19

  POlska państwem prawa?! Głupszego żartu dawno już nie słyszałem. POrąbało się coś w główkach!

 • arvelli_net

  Oceniono 19 razy 17

  ... wielkie oburzenie wywołała wypowiedź pana Owsiaka nt. eutanazji a nikt nie zastanowił się choć chwilę że służby tzw. porzadkowe wykonują eutanazję w świetle przepisów prawa, bo jak można nazwać katowanie, polewanie zimną wodą, używanie paralizatorów w stosunku do osób które winne są tylko temu że albo są pijane albo nie potrafią powściągnąć swojego języka... po użyciu "środków przymusu" 50% tych co odczuło to na własnej skórze jest inwalidami lub leży na cmentarzu... jak "środki przymusu" wyglądają naprawdę w wykonaniu służb przedstawia oto ten materiał: www.youtube.com/watch?v=X-BUCmSBwxY... Jest wiele przykładów na frustrację porządkowych, ich zboczenia, psychiczne skrzywienia... jestem za całkowitym zakazem używania środków przymusu w stosunku do dzieci, starców i osób które są niezrównoważone psychicznie a które NIE SĄ UZBROJONE W ŻADNE PRZEDMIOTY... czyli mają puste ręce.

 • m33h0w

  Oceniono 14 razy 12

  Dla personelu izby wytrzeźwień najważniejsze jest by można było bezkarnie okradać "pijaczków".

 • nordcapp71

  Oceniono 6 razy 6

  ciekawe, że na psychiatrii czepiają się do każdego pasowania i izolacji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX