Święczkowski: Bondaryk bardzo osłabił służby. Nie zasłużył, by mówić o nim "generał"

- Cieszę się, że pan Bondaryk wreszcie odejdzie z tego stanowiska, bo przez 5 lat bardzo osłabił polskie służby specjalne i zajmował się ściganiem tzw. zbrodni IV RP, zamiast dbać o bezpieczeństwo państwa. Nie powiem o nim generał, bo do tego trzeba mieć jakieś osiągnięcia, a nie być tylko szefem służby, która zajmuje się sama sobą - mówił w RMF FM Bogdan Święczkowski, były szef ABW.
- Odejście Bondaryka ze stanowiska szefa ABW w oczywisty sposób wiążę z konfliktami na najwyższych szczeblach władzy, walkami różnych grup w obrębie tej władzy: grupy Grzegorza Schetyny, Donalda Tuska, pana prezydenta - mówił Święczkowski w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Były szef Agencji przypomniał także, że relacje między Bonadrykiem a ministrem Jackiem Cichockim nie były najlepsze. - Widziałem na własne oczy, że relacje są bardzo zimne. Byłem na pewnej konferencji, gdzie zauważyłem, że odnosili się do siebie chłodno - wyjaśnił.

Święczkowski zaznaczył, że nie mówi o Bondaryku per "generał". - Na generała RP trzeba zasłużyć. Trzeba mieć jakieś osiągnięcia, a nie być tylko szefem służby, która zajmuje się sama sobą - stwierdził.

"Sędzia Tuleya zamienił się w publicystę"

Były szef ABW odniósł się także do słów sędziego Igora Tulei ws. "stalinowskich" metod CBA w sprawie dr. G. Jak komentował w "Kontrwywiadzie RMF FM" ogłoszenie wyroku ws. doktora G. przez sędziego było "publicystyką, a nie uzasadnieniem wyroku wygłoszonym na podstawie przepisów postępowania kodeksu karnego". - Sędzia zamienił się w publicystę, nie w urzędnika, przedstawiciela państwa polskiego - powiedział Święczkowski.

"Dr G. to hiena. Nie chciałbym się u niego leczyć"

Były szef ABW zaznaczył, że dla niego doktor G. jest pozbawioną zasad moralnych "hieną". - Lekarz, którzy przyjmuje korzyści majątkowe, to jest hiena, to jest najgorszy typ łapówkarza, którego można spotkać w przestrzeni publicznej. Sprawa o nieumyślne spowodowanie śmierci, która się toczy, w moim przekonaniu równie dobrze mogła zostać uznana przez prokuratora za zabójstwo popełnione z zamiarem ewentualnym. Prokurator zdecydował inaczej. Zobaczymy, jak ta sprawa się skończy. Ja akta tej sprawy znam dobrze i powiem, że nigdy u tego doktora nie chciałbym przebywać na oddziale i leczyć się u niego - stwierdził były szef ABW.

Pytany, czy za jego kadencji w ABW również stosowało się nocne przesłuchania świadków (sędzia Tuleya nazwał je metodami kojarzącymi się z tymi z czasów stalinowskich), Święczkowski odparł: - Wszystkie służby specjalne i prokuratury przesłuchują świadków w danym momencie, który jest najlepszy dla postępowania. Nie ma zakazu procesowego i dowodowego, aby przeprowadzać przesłuchania w godzinach wieczorno-nocnych. Zbigniew Ziobro był przesłuchiwany w godzinach nocnych w ostatnim roku i nic się nie stało. Jeżeli to się dzieje za zgodą osób, nie jest to żadne naruszenie prawa - zaznaczył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Święczkowski: Bondaryk bardzo osłabił służby. Nie zasłużył, by mówić o nim "generał"
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 23 razy 23

  nie rozumiem, po co odkopywać z gnoju takie swołocze jak ten gruby świeczkowski? niech sobie siedzi w swojej pisowskiej koopie, niech bierze tych swoich kilkanaście (!!!) tysięcy emerytury i niech zniknie z mediów i z życia publicznego - ten podlec nie jest wart splunięcia, a media pytają go o opinię... żenada

 • white_lake

  Oceniono 12 razy 12

  a kto tę górę mięsa znów wykopał i po co? k.wa, kogo interesuje jego bełkot?
  ciekawa tylko jestem, jak tam jego stan zdrowia, kiedy się zgłosi po przeszczep pikawy i do kogo?

 • anzimonek

  Oceniono 11 razy 11

  Noo, nasz niezwykle doświadczony ekspert od służb specjalnych się specjalnie wypowiedział... i od razu było czuć.

 • saidakbar

  Oceniono 10 razy 10

  oj tam zasługuje niezasługuje co za różnica księża też nie zasługują na nic ale ryje swoje wszędzie wciskają darmozjady obłudne więc tego pana będę nazywał jenerałem a co mi tam :)

 • klara551

  Oceniono 6 razy 6

  Szanowna gazeto odgrzewane nie jest zjadliwe a szczególnie tłuszcz. Czy brakuje normalnych znających się na rzeczy komentatorów że musicie wyciągać z zamrażarki to cóś? Ten pan choćby z moralnego punktu widzenia nie powinien niczego komentować.

 • yokoono23

  Oceniono 3 razy 3

  No gratulacje,pytać się o komentarz w sprawie Gen Bondaryka skompromitowanego Swięczkowskiego, z góry wiadomy werdykt.Może by tak samo potraktować tego Pana jak On i jego Dróżyna i pozbawić albo obskubać z przyznanej EMERYTURKI .Potraktowaliscie tak swoich starszych kolegów , niech teraz ci młodsi zrobią wam ten sam numer.Zanim dokonasz zemsty pomysl o przyszłosci !

 • rezun-one

  Oceniono 3 razy 3

  Tacy ludzie nie powinni mieć dostępu do mediów.

 • ricobono

  Oceniono 2 razy 2

  święczkowski to dopiero był fachowiec buhaha i jeszcze raz buhaha - służalczy prokuratorek ze sląskiej prowincji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX