Prof. Rzepliński drwi z Kamińskiego i Ziobry: Są estetami przy 'konwejerze', a porównanie do Mengele...

- Porównanie do Josefa Mengele nikogo nie razi, a porównanie przesłuchań CBA do stalinowskiego 'konwejera' nagle powoduje, że jesteśmy estetami - drwił prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w Radiu ZET, komentując krytykę sędziego Igora Tulei przez b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i b. ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Prezes TK zapowiedziane przez prawicę wnioski o postępowanie dyscyplinarne nazwał "próbą zastraszenia sędziego".
- Można powiedzieć, że to próba zastraszenia sędziego. Myślę, że w przypadku sędziego Tulei to będzie próba w stu procentach nieudolna. Przez cztery lata procesu nikt nie zgłaszał żadnej uwagi krytycznej wobec sposobu prowadzenia rozprawy przez sędziego Tuleyę, więc prawdopodobieństwo, że proces był prowadzony zgodnie ze wszystkimi standardami konstytucyjnymi, jest bardzo wysokie - mówił Rzepliński, odnosząc się do słów b. szefa CBA, a obecnie wiceprezesa PiS, Mariusza Kamińskiego, który zapowiedział wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Tulei, który jego zdaniem porównaniem metod pracy CBA do metod stalinowskich obraził CBA.

Rzepliński stwierdził również, że zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA dopiero po zakończeniu procesu było prawidłową decyzją sędziego. - Postąpił profesjonalnie. Do ostatniego momentu mogły pokazać się dowody, które by wskazywały, że taki wniosek byłby nieuzasadniony. Decyzje procesowe powinny być podejmowane, gdy postępowanie jest zakończone i nie można zmienić nawet przecinka. Wtedy sędzia ma prawo i obowiązek zawiadomić prokuraturę, jeżeli ma uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - stwierdził Rzepliński.

"Agent potraktował uwiedzioną pielęgniarkę jak rzecz"

Andrzej Rzepliński bardzo ostro skrytykował Centralne Biuro Antykorupcyjne za postępowanie w sposób naruszający godność osób związanych ze sprawą doktora Mirosława G.- Pani Honorata, uwiedziona przez agenta tajnej policji, miała prawo mieć bardzo silną nadzieję, że to się zamieni w trwały związek. Jego celem było tylko zmuszenie jej w ten sposób do wynoszenia dokumentów objętych absolutną tajemnicą. On tę kobietę traktował jak rzecz, jak przedmiot, czyli naruszył jej godność. Nie powinien tak czynić - mówił prezes TK.

Stwierdził, że "nieludzkie i poniżające postępowanie jest absolutnie zakazane". - Policja antykorupcyjna ma to wpisane do ustawy. Tak ma prowadzić tajne operacje i postępowanie procesowe, aby nie były sprzeczne z godnością człowieka i były w zgodzie z prawami podstawowymi - mówił Rzepliński, przypominając, że art. 14 ustawy o CBA z 2006 r. nakazywał funkcjonariuszom CBA prowadzić czynności "w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostały podjęte".

W 2012 r. Polska przegrała dwie sprawy

Rzepliński podkreślił, że orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazuje, że zachodnie demokracje nadal borykają się z problemem nieludzkiego i poniżającego traktowania przez organy ścigania. - Tylko w grudniu zapadło 30 wyroków, z tego 23 razy Trybunał stwierdził pogwałcenie wolności. W grudniu nie było ani jednej sprawy polskiej, ale w 2012 r. w dwóch sprawach Polska przegrała właśnie z artykułu 3, zakazującego nieludzkiego i poniżającego traktowania - mówił prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Więcej w Radiu Zet

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Prof. Rzepliński drwi z Kamińskiego i Ziobry: Są estetami przy 'konwejerze', a porównanie do Mengele...
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 92 razy 90

  dziękuję i za te słowa, zbierajmy je skrzętnie, koniec tych kanalii pomiatających ludźmi się zbliża!
  WIELKIMI KROKAMI

 • india2010

  Oceniono 54 razy 48

  Skoro wybryki antysemickie to ''niska szkodliwość czynu '' ,porównywanie aborcji do Holocaustu też już mało kogo razi lub dziwi to nic dziwnego ,że porównanie do Mengele przechodzi bez echa.

 • tomaselli

  Oceniono 45 razy 43

  Gdzie jest pan Kaczynski ???? Jak zwykle z kotem pod stolem ? Dziwie sie , ze tak inteligentni ludzie jak pan prof. Glinski nie wstydzi sie przebywac w tak "doborowym towarzystwie" nawet gdyby mial calkiem czyste intencje.Brawo Panie Prezesie za trafna opinie ! Oby wiecej takich ludzi zaczelo w koncu tworzyc PRAWO w tym bezprawnym panstwie !

 • andrzej1.61

  Oceniono 49 razy 39

  Prosta sprawa niektórzy opozycjoniści i oczywiście państwo terrorystyczne zwane Watykanem walczyli o prawa człowieka w PRL-u, ale z myślą że te prawa będą ograniczane do minimum a z czasem zniesione całkowicie. Tak głupi naród niewolników ja my polaczki nie zasługuje na żadne prawa człowieka i żadną wolność. Dziękujemy wam Wałęsy, Macierewicze, Niesiołowskie, Wojtyły i wielu innych za zerwanie kajdanów komunistycznych i pogarda dla was na nałożenie kajdanów katolickich. Byłem jestem i co najgorsze podejrzewam że dalej będę robiony w tyłek tylko robiący się zmieniają i wszystko z myślą o mnie i dla mojego dobra.

 • rysiyk

  Oceniono 34 razy 32

  Panie Profesorze Duży procent współczesnych Sędziów nie odróżnia dobra od zła. Żyją jak by w innym świecie podejrzewam że to strach przed wychyleniem się poza ramy. Lub zile rozumiana solidarność zawodowa ale ci chociaż nie szkodzą nie pomagają ale i nie szkodzą. A co z bezwzględnymi Bestiami to są osoby wykształcone przez Polskie Uczelnie. Nie rozróżniają elementarnych praw dobra i zła gdyby Rząd uchwalił prawo śmierć za jazdę bez świateł egzekwowali by to z całą gorliwością. To nie bzdury mam na te słowa potwierdzenie w dokumentach.

 • tufo

  Oceniono 25 razy 23

  Wróciła do mnie wiara, że nie jest tak źle w RP. Są mądrzy ludzie, niezawiśli. Tym kanaliom z IV RP ośmielającym się negować niezawisłość sądu i reguły określone w podstawach prawa trzeba w końcu pokazać, gdzie ich miejsce. Myślę o wytoczonych procesach i wyeliminowaniu ich z biernego prawa wyborczego, a może i z czynnego prawa.
  Panowie profesorowie, sędziowe itp, wszyscy na pokład, mówcie jak najczęściej, niech to dotrze nawet do najbardziej tempych.

 • czarna.beata

  Oceniono 23 razy 19

  Dokładnie,również odnoszę wrażenie że młodego sędziego próbuje się zastraszyć.Cała mądrość i reakcja w WAS właśnie by głośno się temu sprzeciwić.

 • czarna.beata

  Oceniono 12 razy 10

  Zgadza się,również odnoszę wrażenie że tego młodego sędziego próbuje sie zastraszyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX