Argumenty nie wygrają ze spiskowymi teoriami. Bo "biznes smoleński to czysty zysk finansowy"

Paweł Wroński uważa, że zespół ekspertów od raportu Millera nie zapobiegnie mnożeniu teorii spiskowych na temat katastrofy smoleńskiej. Bo zdaniem dziennikarza "GW" nie zależy na tym ludziom, którzy zrobili z tej tragedii oręż polityczny oraz źródło dochodu. - Filmy z kolejnymi dzikimi teoriami rozchodzą się w dobrych nakładach. Pojawia się masa książek smoleńskich. Ludzie mają z tego pieniądze - stwierdził Wroński.
Zespół ekspertów, którzy tworzyli raport komisji Millera o katastrofie smoleńskiej, ma się wziąć za prostowanie fałszywych informacji na temat wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Ale zdaniem Pawła Wrońskiego nie należy oczekiwać, że dzięki ich pracy znikną podziały na zwolenników teorii spiskowych oraz tych, których przekonują ustalenia komisji, którą kierował Jerzy Miller.

Bo jak mówił dziennikarz "GW", prawica traktuje temat katastrofy jako oręż polityczny.- Ale jest jeszcze jeden aspekt tego problemu. Kwestia smoleńska to jest czysty zysk finansowy. Przecież filmy z kolejnymi dzikimi teoriami rozchodzą się w dobrych nakładach. Pojawiła się masa książek o Smoleńsku. To się sprzedaje. Ludzie mają z tego pieniądze. Raport Antoniego Macierewicza sprzedawano po 65 zł - przypominał Wroński w "Poranku Radia TOK FM".

I dodał. - Przemysł pogardy o jakim pięknie mówiła prawica (pod adresem osób atakujących prezydenta Lecha Kaczyńskiego - red.) to jest "pikuś" przy biznesie smoleńskim.

Filmowa wersja tragedii

Najnowszy film dotyczący katastrofy smoleńskiej to "Ukryta prawda" Anity Gargas. Wcześniej mieliśmy m.in. "10.04.10" tej samej autorki, "Mgłę" Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej, "Solidarnych 2010" Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego.W "Ukrytej prawdzie" oficjalną wersję katastrofy, przedstawioną przez komisję kierowaną przez Jerzego Millera, obala... kierowca autobusu z Pieczeriska do Smoleńska.

Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych mówił, że pojawianie się kolejnych świadków, którzy utrzymują, że mają nowe informacje na temat katastrofy, to nic dziwnego. Zasugerował też, że zespół ekspertów będzie się zajmował analizowaniem i komentowaniem tego, co zwierają np. filmy dokumentalne o Smoleńsku.

Ekspertom brakuje "poweru"

Ale według prof. Janusza Czapińskiego szanse powodzenia tej misji są niewielkie. - Mam wrażenie, że ta - nazwijmy to - racjonalna strona sporu jest słabiej zdeterminowana. Oni nie mają "poweru" medialnego, nikt z nich nie walnie w stół, żeby zaprotestować. Będą posługiwać się argumentami. Argumenty w odbiorze społecznym są dobre, ale nie przy okazji tak emocjonującej sprawy jak katastrofa smoleńska. Tu główną rolę odgrywają emocje - oceniał psycholog społeczny w "Poranku Radia TOK FM".

Szef PKBWL Maciej Lasek zapowiedział, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dowiemy się, od kiedy zacznie pracować zespół ekspertów, którzy współtworzyli raport tzw. komisji Millera.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (68)
Argumenty nie wygrają ze spiskowymi teoriami. Bo "biznes smoleński to czysty zysk finansowy"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 146 razy 126

  Powtarzamy od jakiegoś już czasu, że na "smoleńsku" zyskuje wiele osób i instytucji. Bo to i film można zrobić, i książkę napisać, wycieczkę zorganizować, artykuł do gazety skrobnąć, zasiąść w komisji ekspertów bądź obserwatorów, pochować i ekshumować, i znowu pochować, udzielić wywiadu.... Żyła złota...

 • hans_close

  Oceniono 119 razy 113

  Biznes to dopiero będzie gdy sprowadzą wrak i potną go na kawałeczki, zaczną sprzedawać PISomatołkom jako relikwie smoleńskie. Babcie będą całą emeryturę oddawały za mały skrawek Tupolewa. Kato-bolszewicy to takie same zakłamane i pazerne szuje jak klechy nie cofną się przed żadną podłością aby ograbić własnych fanatycznych wiernych.

 • ugrydul

  Oceniono 94 razy 88

  PiS = Pożyteczni Idioci Sowietów

  Po ostatnich awanturach wywołanych przez Kaczyńskiego i PiS, po bezpodstawnym oskarżeniu polskich władz o niebywałe zbrodnie, coraz więcej osób twierdzi, że Kaczyński i Macierewicz to agenci Moskwy lub tzw pożyteczni idioci. Agentami nie są, natomiast z pewnością szkodzą Polsce tak, jak nikt inny. Są pożytecznymi idiotami Moskwy. Postaram się to wyjaśnić.

  Ojciec Antoniego Macierewicza, Zdzisław był chemikiem. Po wojnie działał w antykomunistycznej konspiracji. W obliczu wpadki popełnił samobójstwo- otruł się w swoim laboratorium, w 1949 r. Antoś miał wtedy niewiele ponad roczek. To straszna tragedia i trudno się dziwić, że zaważyła na całym życiu przyszłego polskiego polityka. Zastanówmy się, co czuje dziecko, które nie pamięta swego ojca, bo zginął przez komunistów? Wychowywane przez wdowę, która z tego powodu śmiertelnie ich nienawidzi? Jeżeli taki człowiek nie jest duchowym olbrzymem klasy św. Franciszka, czy Dalajlamy, to wyrośnie na absolutnego antysowieckiego fanatyka. 99% z nas by się to przydarzyło. Stało się to też z Antonim. Tak więc pan Macierewicz na pewno nie jest ruskim agentem. Jego działania jednak szkodzą Polsce tak, że Rosja tylko zaciera ręce. Macierewicz jest pożytecznym idiotą.

  O Kaczyńskim wiemy mniej. Znana jest oczywiście historia wujów Kaczyńskiego, Wilhelma i Henryka Świątkowskich, którzy byli zasłużonymi działaczami komunistycznymi po wojnie, dzięki czemu rodzice braci Kaczyńskich dostali od państwa piękną willę na Żoliborzu, jednak osobiście nie przykładałbym do tego zbytniej wagi. Dziadek Tuska w Wehrmachcie też nie świadczy o tym, że nasz premier jest hitlerowskim żołnierzem.

  Skupmy się więc na tym, co obecnie robi PiS pod kierunkiem Kaczyńskiego i Macierewicza oraz jak ich poczynania oddziałują na sytuację w naszym kraju.

  Dalszy ciąg w odpowiedziach. Tu się nie mieści...

 • b3namuki

  Oceniono 79 razy 75

  Powtarzać jak zdarta płyta: przyczyną katastrofy był wybór nieczynnego od lat byłego wojskowego lotniska bo było blisko, mgła i błędy załogi, która w tych warunkach nie powinna decydować o lądowaniu.
  Jeszcze raz:
  nie na tym lotnisku,
  nie w tych warunkach,
  nie za wszelką cenę.

 • czytakczynie12

  Oceniono 70 razy 68

  W piekle musi być dużo Polaków. Tyle nienawiści nie ma chyba w żadnym kraju na świecie. To jest trudne do wytrzymania obserwować jak Polacy ze sobą walczą, jak się nienawidzą.

 • miw77777

  Oceniono 69 razy 57

  "Smoleńsk - Wszystko na sprzedaż", krótko mówiąc BIZNES - tak ten MORD potraktowała prawica. Nic
  dodać, nic ująć:))

 • twan48

  Oceniono 58 razy 54

  Na idiotach zawsze mozna zarobic!

 • jusand

  Oceniono 32 razy 28

  orez polityczny ? raczej pala od bejsbola

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX