"Pan Nowaczyk nigdy nie widział, jak wybuchają opary". Eksperci oceniają w "Polityce" film Gargas o Smoleńsku

Eksperci lotniczy oraz byli członkowie komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej obejrzeli i ocenili film "Anatomia upadku" autorstwa Anity Gargas. W rozmowie z "Polityką" specjaliści wypunktowali szereg błędów merytorycznych popełnionych przez twórców filmu. - Świadkowie w zasadzie potwierdzili nasze ustalenia - twierdzą.
Osoby wypowiadające się w "Anatomii upadku" - wyreżyserowanym przez Anitę Gargas filmie dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej, rozprowadzonym razem z "Gazetą Polską" - rekonstruują przebieg wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. i dowodzą, że przyczyną tragedii był zamach. Zdaniem pracowników Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz członków tzw. komisji Millera w filmie jednak roi się od błędów.

"Macierewicz nie będzie ekspertem po jednej książce"

Cytowani w filmie prawicowej dziennikarki eksperci twierdzą m.in., że samolot przeleciał kilkanaście metrów nad brzozą, więc nie uderzył w nią skrzydłem. Przekonują też, że w samolocie doszło do wybuchu par paliwa. - Wnioskuję z wypowiedzi pana Nowaczyka [autora tezy o tym wybuchu - przyp. red.], że nigdy nie widział, jak wybuchają opary - ocenił w rozmowie z "Polityką" Edward Łojek, członek komisji Millera. - Końcówka skrzydła była obcięta. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby to nastąpić za sprawą wybuchu oparów, bo wybuch z samej swej natury rozrywa, nie przecina - podkreślił.

Eksperci skrytykowali również wypowiadającego się w "Anatomii upadku" posła Antoniego Macierewicza. Zdaniem Macieja Laska, przewodniczącego PKBWL, politykowi brakuje merytorycznej wiedzy w zakresie aerodynamiki, mechaniki lotu i wytrzymałości konstrukcji statków powietrznych, aby kreować się na eksperta lotniczego. - Tej wiedzy nie można nabyć po przeczytaniu jednej książki - stwierdził szef Komisji.

Odnalezienie czarnej skrzynki niczego by nie zmieniło

Jagienka Wilczak, dziennikarka "Polityki", przeprowadzająca wywiad z ekspertami zwróciła uwagę na to, że autorzy filmu utrzymują, iż podczas śledztwa wyjaśniającego katastrofę smoleńską doszło do zaniechania w sprawie czarnych skrzynek (jednej z nich nie odnaleziono).

- Zgadza się, nie odnaleziono skrzynki K3-63, piszemy o tym w raporcie. To nie jest rejestrator katastroficzny, nie ma zabezpieczeń przeciwko urazom mechanicznym - tłumaczył Piotr Lipiec z komisji Millera. - Odnalezienie tego rejestratora nie wniosłoby żadnej dodatkowej informacji. - podkreślał.

"Świadkowie potwierdzili nasze ustalenia"

W filmie pojawia się również wątek trotylu, rzekomo wykrytego na wraku tupolewa, który miałby potwierdzać tezę o wybuchu. Zdaniem Macieja Laska absolutnie tak nie jest. - W filmie prokurator generalny Andrzej Seremet mówi, że nie stwierdzono materiałów wybuchowych, i to jest potwierdzeniem naszych ustaleń - oświadczył.

- Oparliśmy się na oględzinach wraku, zapisie rejestratorów, nic nie wskazuje, że przyczyną wypadku było coś innego, niż zejście poniżej minimalnej wysokości. Żaden ze świadków nie zanegował ustaleń naszego raportu. W zasadzie potwierdzili wszystkie zawarte w nim ustalenia - skwitował ekspert.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
"Pan Nowaczyk nigdy nie widział, jak wybuchają opary". Eksperci oceniają w "Polityce" film Gargas o Smoleńsku
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 74 razy 70

  Może niekoniecznie jutro, bo słyszałem ze jest jakaś manifestacja PiSu w Warszawie, ale powiedzmy w czwartek wypadałoby zapukać ( niekoniecznie o szóstej rano) do drzwi :
  Jarosława Kaczyńskiego
  Jacka Sasina - kancelari L.Kaczynskiego
  Macieja Łopińskiego - kancelaria L.Kaczynskiego
  Janusza Strużyny - kancelaria L.Kaczynskiego
  Anny Bochenek - kancelaria L.Kaczynskiego
  I wreszcie ich porządnie przesłuchać w sprawie przyczynienie sie do katastrofy samolotu w Smoleńsku.
  A potem postawić zarzuty i do aresztu

 • rot.leszek

  Oceniono 52 razy 50

  "ANATOMIA UPADKU" czyli W OPARACH ABSURDU...polska wersja Latajacego cyrku Monty Pythona

 • ciemnyludd

  Oceniono 47 razy 41

  Wątpić w ustalenia śledcze z filmu pani Gargas, to NIE UZNAĆ PRAWDY OBJAWIONEJ którą głosi Kościół, umieszczając wota z Tupolewa w świątyniach.... A TO JUŻ PACHNIE OGNIEM PIEKIELNYM... Dlatego trzeba będzie jak najszybciej się z tego WYSPOWIADAĆ....Dlatego od godz. 22:00 w niedzielę we wszystkich kościołach będą "na okrągło" dyżurowały KONFESJONAŁY, aby wierni mogli oczyścić dusze ze swoich bolszewickich wątpliwości... Niech będzie pochwalony...itd

 • arvelli_net

  Oceniono 48 razy 40

  ... nie lepiej było iść do dobrej renomy psychiatry??... teraz na Marsa się lata, więc wyleczenie idioty to tylko kwestia odpowiednich leków i terapii... polecam nakręcenie historii o rodzinach kaczyńskich, cymańskich, hofmanów, girzyńskich i innych:)... to dopiero byłby hit!

 • cornelius-ltd

  Oceniono 43 razy 35

  Gargas i wszystko jasne.Ona matke wlasna by sprzedala za grosze,aby udowodnic,ze Tusk z Putinem dobijali rannych...

 • gregorry1953

  Oceniono 31 razy 27

  A może to biały niedźwiedź swoją łapą strącił samolot? To wielkie niedopatrzenie panie Antoni Brzoza-Smoleński.

 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 28 razy 24

  Jak napisano...film został WYREŻYSEROWANY !!!!

 • tegepe

  Oceniono 26 razy 22

  Po co w ogóle pisać o idiotycznych filmach, tym bardziej polemizować z ludźmi, którzy nie mają pojęcia o katastrofach lotniczych, za to mają ustaloną na polityczne zamówienie wizję tej katastrofy.

 • xmall

  Oceniono 21 razy 17

  Binienda, Binienda....
  Czy to nie ten od niezbyt latających Dreamlinerów?
  Wydawało mi się, że PiSowi tym się chwalili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX