Prawicowe media wiedzą przed premierą. "Film National Geographic to manipulacja"

Prawicowi dziennikarze są oburzeni, że nikt ich nie zaprosił na pokaz filmu "National Geographic" nt. katastrofy w Smoleńsku. Choć nie widzieli filmu, już wiedzą, że jest on "zmanipulowany" i "zrobiony tak, jakby redaktorem naczelnym "NG" był sam rzecznik rządu Paweł Graś".
Wczoraj dziennikarze przedpremierowo mogli obejrzeć odcinek serii "National Geographic" "Katastrofa w przestworzach", opowiadający o katastrofie smoleńskiej. W telewizji film "Śmierć prezydenta" zostanie nadany w niedzielę o godz. 21.

- To był najbardziej tajemniczy pokaz dla dziennikarzy, o jakim słyszałem - oburza się w serwisie wPolityce.pl Jan Pospieszalski. I sugeruje, że widocznie "autorzy filmu mają coś do ukrycia", skoro nie zaprosili na pokaz prasowy ani jego, ani całej listy dziennikarzy.

"Kryterium doboru źródeł mnie śmieszy"

O kogo chodzi? - Nie została zaproszona Asia Szymańska, która sprawą "Smoleńska" zajmowała się z ramienia Telewizji Trwam (...). Nie wiedzieli też o pokazie ani Katarzyna Pawlak, ani Samuel Pereira, ani Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" (...). Nie było Michała Karnowskiego ani nikogo z tygodnika "wSieci", ani z portalu wPolityce.pl. Nie zaproszono także nikogo z mojego programu "Bliżej" - ubolewa Pospieszalski.

Film "Śmierć prezydenta". Tak świat zapamięta katastrofę w Smoleńsku?>>

Producenci filmu podkreślają, że chcieli opowiedzieć o wypadku "z punktu widzenia polskiej komisji", która badała sprawę. W filmie mowa jest zarówno o błędach popełnionych przez polską załogę samolotu, jak i rosyjskich kontrolerów lotu.

To też oburza Pospieszalskiego. Bo dlaczego w filmie nie wzięto pod uwagę ustaleń specjalistów smoleńskiego zespołu Antoniego Macierewicza. - Czy autor reżyser z Kanady będzie decydował, które ciała w Polsce są oficjalne, a które nieoficjalne? To kryterium jest absurdalne i mnie po prostu śmieszy - kwituje Pospieszalski.

Niezależna.pl: Podtrzymują wersje MAK, choć naukowcy...

Przed filmem ostrzega też związany z "Gazetą Polską" serwis Niezalezna.pl: - Twórcy filmu podtrzymują wersję Tatiany Anodiny, zakładającą, iż powodem katastrofy był błąd pilotów i "pancerna brzoza", chociaż według naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym Antoniego Macierewicza samolot rozpadł się w powietrzu w wyniku dwóch wybuchów, a uderzenie w drzewo nie mogło spowodować oderwania skrzydła - przypominają swoim czytelnikom.

Marek Pyza z wPolityce.pl, jak sam pisze: "pyta wprost". "Czy ci specjaliści od katastrof lotniczych z "National Geographic" przytulili dofinansowanie swojej inscenizacji od odpowiednich czynników w Polsce i w Rosji?".

W innych tekście portalu czytamy o manipulacji. "Film zrobiony jest tak, jakby redaktorem naczelnym » National Geographic «był sam rzecznik Graś we własnej osobie. Twórcom gratulujemy odwagi i pasji w poszukiwanie prawdy. Takiej samej, jaką miała Tatiana Anodina".

"Nie angażujemy się w politykę"

Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, podkreślili po pokazie filmu, że oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera). Twarzą filmu wbrew spekulacjom nie jest Tatiana Anodina, przewodnicząca Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Rosjanka nawet nie pojawia się na ekranie.

Producenci pytani, dlaczego nie wykorzystali teorii ekspertów Macierewicza m.in. o wybuchach i o tym, że brzoza nie mogła uciąć skrzydła samolotu, przekonywali: - Musimy pozostać wierni marce i widzom "National Geographic". Opowiadamy historię, nie patrząc, jak jest dla niektórych trudna. Są tacy, którzy chcą wykorzystać nasz film politycznie. Nie będziemy tego komentować, nie angażujemy się w politykę - mówił Sayer.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Prawicowe media wiedzą przed premierą. "Film National Geographic to manipulacja"
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 78 razy 70

  Marek Pyza z wPolityce.pl, jak sam pisze "pyta wprost". "Czy ci specjaliści od katastrof lotniczych z National Geographic przytulili dofinansowanie swojej inscenizacji od odpowiednich czynników w Polsce i w Rosji?".
  ...................................................
  Pyzo Marku!
  Twój pryncypał /a zatem i ty/ , dzięki bezprecedensowemu skretynieniu Arcyprezydenta Denata i jego przybocznych "przytuliliście" konkretną, brudną i cuchnącą ścierwem kasę. Nadal doicie trupa .
  Niezmiernie mnie cieszy że paradziennikarze zostali olani na tym pokazie.

 • szats69

  Oceniono 61 razy 55

  To już nawet nie jest śmieszne... Ci ludzie są chorzy, wszędzie węszą spisek nie posiadając żadnych dowodów... Męczy mnie już zajmowanie się ichnimi urojeniami.

 • ciemnyludd

  Oceniono 55 razy 51

  Obejrzymy ten film...podobne filmy National Geographic mają taką renomę fachowości rzetelności że są zalecane do oglądania zawodowym pilotom jako ilustracja tego że największe wypadki są skutkiem zwykle bardzo drobnych niedopatrzeń... I dajmy już spokój z DYSKUTOWANIEM Z CYNICZNYMI SZALEŃCAMI, którym wszystkie brednie o przyczynach wypadku są potrzebne do istnienia NICZYM TLEN... Nie schodźmy już więcej do ich poziomu, chociaż nasze TABLOIDY OPINII będą próbowały.

 • jpjareck

  Oceniono 38 razy 36

  Teraz pozostaje czekać na wypowiedź Płaszczaka/Hoffmana, że film dowodzi słabości państwa polskiego, rządu, prezydenta, prokuratury, ABW, CBŚ, CBA, 007 Zgłoś się, Klosa i czterech pancernych, skoro fałszywa narracja przebiegu wypadku zatruła nawet zazwyczaj rzetelne NG.

 • pisowski_lud_wszystko_kupi

  Oceniono 40 razy 36

  I bardzo dobrze że debili nie wpuścili. Po cholerę mają to z góry obszczekiwać ? A tak Matołkiewicz, Pospieszalski i reszta hołoty usiądzie grzecznie przed telewizorem i sobie obejrzy...

 • karoshi.report

  Oceniono 36 razy 34

  Ja też nie zapraszam tatałajstwa.

 • ekomorda

  Oceniono 31 razy 31

  To jak to jest, czy ci tzw.niezależni szukają prawdy czy też już tą prawdę znają? Zazwyczaj drą mordy o to że niby oni tylko pytają, szukają i chcą obiektywnej(a co to jest) prawdy. Niestety okazuje się że prawda jest tylko u nich, cała reszta to manipulatorzy i zdrajcy...Kiedy się ten Smoleńsk wreszcie skończy?

 • emeryt1946

  Oceniono 31 razy 31

  A więc drodzy "Nieżelaźni" - skoro wasz wyśniony zbawca FOX NEWS CO (Właściciel National Geographic) na was się obsrał, to może jedyny ratunek w przenajświętszej KRRiTV i Ojcze Dworaku?
  Musi zakazać oglądania NG!
  Odebrać koncesji nie może - nie mają takowej w IIRP.

 • pisowski_lud_wszystko_kupi

  Oceniono 30 razy 30

  Ruskie Romneya też przekupili że nie chciał już obiecywać śledztw. Biały Dom też przekupili że kazał im się wypchać trocinami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX