"Jezus na Narodowym"? Obirek: Przebudzenie religijne widać w krajach o niskiej kulturze

- Religia stała się częścią popkultury, to zjawisko ogólnoświatowe. Dziwię się, że do Polski dotarło tak późno - mówi były jezuita, socjolog religii Stanisław Obirek, komentując lipcowe rekolekcje "Jezus na Stadionie Narodowym", w których weźmie udział charyzmatyczny duchowny z Ugandy.
- Religia stała się częścią popkultury. Jeżeli Madonna czy inne gwiazdy popkultury ściągają tysiące ludzi i oni za to płacą, to religia wpisuje się w ten typ wrażliwości współczesnej - przekonuje w rozmowie z portalem Gazeta.pl Obirek. - Zobaczymy, jak to się w Polsce przyjmie. To część ogólnoświatowego przebudzenia religijnego, które jest szczególnie obecne w krajach o niskiej kulturze. Brak refleksji sprzyja bezkrytycznym przyjmowaniom domorosłych mistrzów - dodaje.

Obirek komentuje w ten sposób informację, że na lipcowych rekolekcjach z pochodzącym z Ugandy ojcem Bashoborą może zjawić się nawet 40 tys. osób. Od początku stycznia do dziś na spotkanie zapisało się prawie 9 tysięcy chętnych. Impreza odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- W Polsce upadek wykształcenia może być dobrym gruntem dla tego rodzaju zjawisk - mówi w rozmowie Stanisław Obirek. Jego zdaniem dziwić można się jedynie, że moda na wielkie zgromadzenia religijne przyszła do Polski tak późno.

Ksiądz, uzdrowiciel, opiekun

O. Bashobora pochodzi z Ugandy. Ze strony organizatora rekolekcji na stadionie wynika, że ojciec duchownego miał zostać otruty przez jego ciotkę. "Mały Bashobora był przez nią wychowywany, nie wiedząc, co zrobiła. Jego samego też chciała otruć, bo był zbyt inteligentny. Gdy postawiła przed nim miskę z zatrutą owsianką, ten przeżegnał się, a miska roztrzaskała się na kawałki".

"Gdy miał 7 lat, katechista powiedział jemu i innym dzieciom, że są Ciałem Jezusa. A więc mały John zapytał Jezusa: Skoro jesteśmy Twoim Ciałem, to czy możesz użyć mnie jako swoje narzędzie, że gdy dotkną ludzi, to oni będą uzdrowieni? Jezus wysłuchał tej prośby" - czytamy na stronie internetowej duchownego.

- To zjawisko znane od 50 lat, prawdopodobnie o. Bashobora należy do wielkiego ruchu przebudzenia religijnego, którego cechą charakterystyczną jest to, że powstały w opozycji, a na pewno obok tradycyjnych religii. Można powiedzieć, że oparte są na charyzmatycznych postaciach, które przyciągają zwolenników przez swoją siłę, jak gwiazdy popkultury.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
"Jezus na Narodowym"? Obirek: Przebudzenie religijne widać w krajach o niskiej kulturze
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 58 razy 36

  U mnie też pękła miska z owsianką
  Dokładnie w tym momencie jak TOK-FM podało, że Sąd zakazał pokazania w telewizji reportażu o Mafii Pedofilskiej Braci Szkolnych La"Salle z Gdańska ( ci od "ptaszków" w pokoju nauczycielskim)

 • arezo

  Oceniono 54 razy 30

  Historycznie udowodnione zacofanie kościoła wpłynęło hamująco na rozwój narodów i niekiedy cywilizacji. Dlatego ludzie oświeceni powinni doprowadzić do kontroli rozpowszechniania niewyobrażalnych bajek wśród dzieci. Nauki szamanów powinny być kontrolowane w szkołach. Wciskanie do głowy dzieciom i młodzieży w trakcie ich rozwoju intelektualnego, spaczonych opowiastek o facecie chodzącym po wodzie i zamieniającym wodę w wino, wymuszanie na nich czołobitnego"walenia" paciorków i wiarę w aniołki, diabołki, święte duszyczki, kamyczki i krzyżyczki,doprowadzają po ukończeniu naiwnego dzieciństwa do ciężkiej dewiacji intelektualnej lub choroby psychologicznej, powodując również zaburzenia osobowości i komplikacje psychologiczne.
  Dowodem na moją opinię, może być obserwacja ludzi chodzących po ulicy za szamanem w procesji ulicznej, klęczących w Częstochowie lub Licheniu lub po prostu zachowanie przedstawicieli PISuaru z Goinem na czela w "świeckim" sejmie.

 • tokfmlojalista

  Oceniono 39 razy 23

  Polacy sami sobie to robią. Tak wychowują i kształcą swoje dzieci - przyszłość narodu. Jeżeli wartością w narodzie jest "słowo boże" ponad konstytucją, wolność "sumienia" ponad dobro kraju, to stan państwa będzie taki, jaki jest. Polacy sami doprowadzają do upadku swojego narodu. Nie pierwszy to, i nie ostatni raz. O co więc kruszyć kopie? Jako naród, tacy jesteśmy i już. Niestety!!!

 • outpost

  Oceniono 37 razy 17

  Nie chciałbym być wzięty za rasistę, ale nasuwa mi sie takie skojarzenie: kiedyś my, biali, woziliśmy im paciorki i perkaliki, teraz oni,(poseł Godson, Bashobora), przywożą nam "wartości".

 • ciemnyludd

  Oceniono 34 razy 16

  Ś R E D N I W I E C Z E... Łatwiej "wielbić Jezusa niż.... d e k a l o g

 • fabryka_cnoty

  Oceniono 19 razy 11

  "Gdy miał 7 lat, katechista powiedział (...)"
  No, skoro KATECHISTA powiedział, to święte słowa.

 • rot.leszek

  Oceniono 22 razy 6

  A ten raper bedzie solo wystepowal czy z jakims boys-bandem..?

 • norbe-rt222

  Oceniono 11 razy 5

  modlcie sie Polacy zwlaszcza o rozum bo z tym to zaczyna byc wsrod Polakow coraz gorzej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX