Dykiel mówi: TVN "pożydził". Dr Cała komentuje: To słowo działa podobnie jak "k..wa". Nie jest obojętne

Znana aktorka Bożena Dykiel wystąpiła w śniadaniowym programie w TVN. I powiedziała, że stacja "pożydziła" na kalendarz serialu "Na Wspólnej". Dopytana przez zaskoczonego prowadzącego, powtórzyła, że TVN "pożydziła, nie dała szmalu". O komentarz do tej wypowiedzi poprosiliśmy dr Alinę Całą z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu.
Łukasz Głombicki: Czy taka wypowiedź znanej - bądź co bądź - osoby pokazuje, jacy jesteśmy jako społeczeństwo?

Dr Alina Cała: - Nie. Jesteśmy normalnym społeczeństwem, które - jak wszystkie inne - posługuje się stereotypowymi sformułowaniami i w którym istnieją ksenofobia i tendencja do dyskryminacyjnych zachowań. Co oczywiście nie znaczy, że nie trzeba podejmować wysiłków, aby te stereotypy i zachowania minimalizować. One same w sobie są złe i sprzyjają bezmyślności.

Ale czy fakt, że aktorka bez zażenowania używa publicznie sformułowania "pożydzić" nie dowodzi, że wszystkie akcje, apele o świadomość, tolerancję i poprawność polityczną wzięły w łeb?

- Też nie. Ta wypowiedź świadczy o tym, że antysemickie kody istnieją w kulturze tak głęboko ukryte, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż są antysemickie.

Zresztą, gdzie te akcje, apele i poprawność polityczna? Czy w szkołach nauczany jest przedmiot pt. "nauczanie dla tolerancji"? Czy karze się za łamanie par. 257 kk*? Rzadko, prawda? Poprawność polityczna - tylko wobec jawnej antysemickiej mowy nienawiści - funkcjonuje od bardzo niedawna wyłącznie w Sejmie. I tylko dlatego, że politycy nauczyli się, że nagłośnienie takiej wypowiedzi przekreśla szansę na bycie europosłem.

"Pożydzić" to słowo...

- To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich.

*Paragraf 257 Kodeksu karnego: Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (12)
Dykiel mówi: TVN "pożydził". Dr Cała komentuje: To słowo działa podobnie jak "k..wa". Nie jest obojętne
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 15 razy 13

  No to nie oburzajmy się również na "polskie obozy koncentracyjne" , a skrócie "zawieźli Żyda do Polaków"...

 • jezierskiadam

  Oceniono 17 razy 11

  Ocyganić?
  Franca?
  Czeskie błędy?
  Austriackie gadanie?

  Czy wolno napadać na Szkotów?

 • arvelli_net

  Oceniono 8 razy 8

  ... figurant tasiemcowego serialu gwiazdą???... hehe...

 • skues

  Oceniono 15 razy 5

  Wydaje mi się, że pani Dykiel użyła tego słowa celowo, gdyż jest antysemitką i jest z tego dumna, a tylko rżnęła głupa...

  Wszystkim antysemitom chciałbym przypomnieć, że Polak w Stanach Zjednoczonych jest synonimem głupka i brudasa. Dowcipy o Polakach jako debilach i brudasach - tzw. Polish Jokes, albo Pollock Jokes, stanowią istotny element amerykańskiej 'kultury ulicznej', na którą tu się ktoś powołuje. Ich sztandarowym przykładem jest dowcip o tym ilu Polaków potrzeba do wkręcenia żarówki... Jest wiele stron w Internecie poświęconych Polish Jokes. Kto kuma po angielsku może sobie poczytać.

  I co? Cieszymy się z tego? Odpowiada nam, że przypisuje nam się takie cechy - jako narodowi, nie poszczególnym ludziom.

  To samo czują Żydzi...

 • srololot

  Oceniono 5 razy -1

  Pani Dykiel elegancko się odniosła niech mają zaszczyt że wymieniła takie badziewie w porównaniu do jakieś sytuacji , w innej nie powinno wcale się odnosić do takich gnid . bezosobowo traktować ....

 • country_boner

  Oceniono 4 razy -2

  Występy Dykiel mnie ruszają, ale pasożytowanie na publicznych funduszach Całej et consortes uważam za skandal. Za własną kasę 'badania' prowadzić.

 • alien0

  Oceniono 27 razy -15

  Postępowe lewaki oburzają się na słowo z miejskiego słownika slangu i wyrazów potocznych ? Przecież wy tacy postępowi !!!

  Żydzić:

  Inaczej skąpić, żałować komuś.

  - Daj gryza.
  - Nie.
  - No nie żydź.

  www.miejski.pl/slowo-%C5%BBydzi%C4%87

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX