Rzeźbę wartą 900 tys. dolarów oceni... odlewnik. B. poseł odpowie za skandal w Zachęcie?

Prokuratura chce, by b. poseł LPR Witold Tomczak za zniszczenie rzeźby słynnego artysty Maurizia Cattelana, zapłacił 40 tys. zł - tyle kosztowała jego naprawa. Obrońca Tomczaka rozważa, czy nie można było zrobić tego taniej - za 300 zł i wnioskuje o powołanie biegłego w zakresie ...odlewnictwa. I warszawski sąd przystaje na to, by uszkodzenia wartej 900 tys. dolarów rzeźby Jana Pawła II wyceniał odlewnik
Salę sądu wypełniło dziś około stu zwolenników Tomczaka, który osobiście zachęcał do kibicowania procesowi. Kilka osób trzymało transparenty "Panie Pośle Tomczak! DZIĘKUJEMY ZA OBRONĘ WIARY!", "Pseudo-artyści, psychiatra czeka". Dodatkowe poruszenie wywołał najświeższy news: Benedykt XVI zapowiedział swoje ustąpienie.

Oprócz zwolenników Tomczaka na sali byli tylko dziennikarze. - Co to za telewizja? A Telewizja Trwam nie przyjdzie? - zastanawiała się starsza pani. - Nie byłaby Polska taka, gdyby na prezydenta wybrali Tomczaka - recytował sympatyk byłego posła.

Poseł Tomczak i "Dziewiąta godzina"

12 lat temu w warszawskiej Zachęcie wystawiono instalację "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina"). Dzieło sztuki słynnego artysty Maurizia Cattelana przedstawiało papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Rzeźba oburzyła posłów związanych z Radiem Maryja: Witolda Tomczaka oraz Halinę Nowinę-Konopkę z Koła Poselskiego "Porozumienie Polskie".

Politycy wspólnie weszli do galerii, gdzie Tomczak uszkodził instalację - usunął głaz z postaci Jana Pawła II. Przy okazji doszło do uszkodzenia figury - rzeźbie papieża odpadła lewa noga. Naprawy dokonano w specjalistycznej pracowni w Paryżu. Koszt: 70 tys. franków, czyli (według kursu z marca 2001 r.) - 39 669 zł. Za naprawę ma zapłacić ubezpieczyciel, który wystąpił do prokuratury o ściganie winnego uszkodzenia rzeźby. Polityk (chroniony do 2008 r. immunitetem) jest obecnie oskarżony o zniszczenie mienia. Prokuratura chce nałożyć na byłego europosła karę finansową równą kosztom naprawy rzeźby - 40 tys. zł.

Specjalista od odlewnictwa ocenia sztukę współczesną

- To była wirtualna wycena, wzięta z sufitu - utrzymywał dziś obrońca Janusz Wojciechowski (polityk ZSL, PSL i PiS, adwokat, b. prezes NIK). Proponował, by sprawę b. posła i eurodeputowanego odesłać prokuraturze. - Trzeba ustalić prawdziwą wartość szkody - argumentował. Na to nie zgodził się sąd. Ale zgodził się, by jeszcze przed rozpoczęciem procesu spytać o wycenę biegłego... z zakresu odlewnictwa.

Dlaczego odlewnictwa? - My nie wiemy, czy te naprawy były tyle warte - przekonywał Wojciechowski. Adwokat przyznał, że "słabo zna się na odlewnictwie", ale według niego, jeśli rzeźba powstała w takiej technice, to "robi się formę i rzeźbę można powielać". - Takich rzeźb papieża można wykonać wiele. A Tomczak formy nie tknął! - argumentował Wojciechowski. Jego zdaniem, uszkodzenie rzeźby (sprzedanej w domu aukcyjnym Christie's za 886 tys. dolarów - red.) to tylko sprawa "techniczna". - Trzeba zbadać, czy nie dałoby się tego naprawić za 300 zł - zastanawiał się Wojciechowski.Obrońca recytuje wiersz Asnyka

- My, katolicy, mówimy na papieża "Ojciec Święty". To szczególny sposób, który każdy musi uszanować - argumentował obrońca b. posła. Jego zdaniem, sztuka może prowokować, ale nie kosztem wrażliwości religijnej. Przypomniał sprawę karykatur Mahometa, które pojawiły się w prasie, wywołując ostre protesty świata islamskiego. I spekulował, że w Polsce podniósłby się straszny krzyk, gdyby ktoś spróbował wyśmiewać się z judaizmu. Wojciechowski cytował nawet poezję Adama Asnyka:
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi na straży,
I wy winniście im cześć!

Sala nagrodziła go oklaskami. Sąd zgodził się na opinię polskiego biegłego z zakresu odlewnictwa, który ma ocenić techniczną wartość szkody (jak mówił Wojciechowski: "w oparciu o ceny, które są w Polsce") i odroczył rozprawę do połowy maja. - Być może szkoda jest tak niewielka, że w ogóle nie ma przedmiotu tego procesu - mówił dziennikarzom.

Tomczak: To nie był akt wandalizmu

Na korytarzu warszawskiego sądu tłoczyli się zwolennicy posła. Niektórzy odmawiali różaniec. Kilka osób trzymało portrety Jana Pawła II.

Tomczak udzielał wywiadów: - Miałem nadzieję, że wobec tego, kim jest, kim był Ojciec Święty, największy z rodu Polaków, miałem nadzieję, że sąd sprawę umorzy lub odrzuci akt oskarżenia. Jestem gotów ponieść wszelkie konsekwencje mego czynu, ale protestuję przeciwko temu, aby mój czyn był traktowany w kategorii wandalizmu. Moim jedynym celem była obrona godności Ojca Świętego. I przeciwko temu, w obliczu bezczynności władz państwowych, zaprotestowałem - mówił były poseł.

Zaproszenie na wystawę Cattelana

Po chwili do Tomczaka podszedł wiceszef Centrum Sztuki Współczesnej Piotr Jentkiewicz. Wręczył Tomczakowi zaproszenie od władz muzeum na największą w Polsce wystawę prac Maurizzio Cattelana. - Chciałbym Pana zaprosić i oprowadzić po wystawie. Gdyby pan chciał przyjąć zaproszenie...

- Przemyślę to. A Państwo nie widzicie nic złego, wystawiając Cattelana? Jak mecenas Wojciechowski wspomniał, na polskiej ziemi można obrażać tylko religię katolicką. Czy pan Cattelan, czy inni tak zwani artyści, mieliby odwagę pokazać na przykład w miejscu Ojca Świętego przywódcę innej religii. Macie takie eksponaty? Z powalonym rabinem? - zastanawiał się Witold Tomczak."Jedna podstawowa kwestia: sztuki nie można cenzurować"

W 2000 r. akcji Tomczaka towarzyszyła nagonka na szefową Zachęty Andę Rottenberg. Tomczak - w liście do Jerzego Buzka - nazwał ją "urzędnikiem państwowym żydowskiego pochodzenia" i domagał się jej dymisji. Apel poparło 90 polskich parlamentarzystów. W rezultacie Rottenberg musiała ustąpić ze stanowiska, a rzeźbę Cattelana wycofano z wystawy.

- Każdy sztuce wyznacza własne granice. Jedna podstawowa kwestia: sztuki nie można cenzurować. Muzeum jest takim miejscem, gdzie można o tym dyskutować i się nawet spierać. Ale trzeba poznać prace - mówił dziennikarzom Piotr Jentkiewicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (12)
Rzeźbę wartą 900 tys. dolarów oceni... odlewnik. B. poseł odpowie za skandal w Zachęcie?
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 26 razy 24

  Straszna żenua.
  Panie Wojciechowski można bylo naprawić rzeźbę za 300zł. Właściciel powinien kupić klej kropelkę czy inny i dokleić nóżkę, a nie ciągać się po polskich sądach. Mógł sobie w końcu odlać nową z tej nietkniętej przez Tomczaka formy. W Polsce tak się robi. Cały kraj upstrzony jest papieskimi maszkarami z form.Tanicha. Każdą gminę stać.

 • bushman14

  Oceniono 18 razy 16

  Zdaje się, że ten szaleniec który próbował zamalować obraz w Częstochowie, też działał z pobudek religijnych. Zdaje się, że Bóg mu sam powiedział, że nie chce aby czczone były jego wizerunki, czy jakoś tak. Cóż, dopóki nie zgodzicie się na to, żeby uznać religię za szaleństwo i nie zgodzicie się na leczenie, dopóty powinniście płacić za swoje szaleństwo jak dorośli, normalni i odpowiedzialni ludzie, nawet jeśli nimi nie jesteście.

 • pawelek332

  Oceniono 14 razy 14

  ciemnota jaka reprezentuje byly posel mnie poraza

 • luccamass

  Oceniono 16 razy 14

  Problem w tym panie adwokat ze, Mahomet to bostwo Islamskie a Wojtyla to tylko byly papiez i jako taki nie jest czczony jak bog.
  Coz broni jak moze ale i tak mam nadzieje ze mu dopieprza solidnie.

 • yellowsnow2

  Oceniono 11 razy 11

  Czy ktos wie co sie dzieje z urwana noga? Czy ja przykleili, czy jest to zupelnie nowa noga? Czy na czas dopasowania nowej konczyny, rzezba miala zainstalowana proteze? Kto dopuscil sie wiekszych uszkodzen nogi, eurodeputowany czy meteor? Czy eurodeputowany byl przebadany psychiatrycznie czy zostaly mu tylko przedstawione zarzuty? Mam wiele pytan poniewaz przeoczylem ten news kiedys tam.

 • ciemnyludd

  Oceniono 6 razy 6

  Trochę wcześniej sprawcę SPALONO BY NA STOSIE i byłoby po krzyku....Mnie fascynuje co innego. Jak nisko musi upaść kultura, aby ta głęboka HUMANISTYCZNA ALEGORIA o losie człowieka, który musi dźwigać PAPIESTWO uznać za OBRAZĘ TEGO CZŁOWIEKA....

 • lojalista

  Oceniono 4 razy 4

  I znów kłania się ... wyborca. Kogo reprezentował poseł Tomczak? Jeżeli tacy ludzie chodzą do urn, to czarno widzę...

 • wondziadu

  0

  No tak . Tomczak zdjął głaz bo papieża bolało. Ale że połamał i oderwał nogę to tego nie zauwazył. Proponuję Tomczakowi zająć się zdejmowaniem Jezusów z wszystkich krzyży . Bo oni wszyscy cierpią, Co do naprawy to za 300 zł to Tomczak może sobie jedynie kupić bilet do Czestochowy i z powrotem.

 • bezspokoju

  Oceniono 15 razy -9

  Więc jak to jest : ZNISZCZYŁ czy USZKODZIŁ ? Dla autora te dwa słowa są chyba tożsame, choć przeczy temu zestawienie wartości. Partacz napisał i swoje odbębnił, redakcja puściła i zapłaciła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX