Kłótnia o Benedykta XVI. "Kult jednostki, jak za Stalina" vs. "Walczył z pedofilią"

- Jestem zmęczony serią pochwał, peanów, wychwytywania zalet papieża - powiedział na antenie Radia ZET filozof Tadeusz Bartoś. - Do Polski nie dociera w ogóle krytyka Benedykta XVI. No kult jednostki jak za Stalina - stwierdził. - Ale proszę pana, nie kult jednostki. Trzeba oddać sprawiedliwość, jak ktoś dokonuje historycznego czynu - oponował Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.
- Wielką zasługą Benedykta XVI jest zachowanie jedności Kościoła - stwierdził w programie Moniki Olejnik Marcin Przeciszewski. Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej pozytywnie ocenił pontyfikat Benedykta XVI oraz jego działania przed wyborem na papieża. - Jedność polegała na tym, że wyeliminowano liberałów - odpowiadał mu Tadeusz Bartoś.

W ocenie Przeciszewskiego wielkim sukcesem Benedykta XVI jest walka z pedofilią w Kościele. - Hasło "zero tolerancji dla pedofilii" jest właśnie hasłem Benedykta XVI. Najpierw zderzenie z tym problemem w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko po dotarciu tej informacji do Watykanu wielka kampania walki - mówił dziennikarz. - No, to jest taka propaganda, co pan mówi, bo to ma się nijak do faktów - oburzał się Bartoś.

Bartoś: On to lekceważył

Zdaniem filozofa, Joseph Ratzinger zbyt późno zajął się tym problemem. - Te wszystkie przestępstwa zostały już popełnione. W 1999 r. biskup, duchowni próbują dotrzeć do kardynała Ratzingera. Docierają, mówią mu o przestępstwach w Stanach Zjednoczonych, on mówi, że teraz nie ma czasu, żeby tym się zająć - mówił oburzony Bartoś. - On po prostu wiedział i to lekceważył - przekonywał.

Tadeusz Bartoś stwierdził, że Benedykt XVI przeprosił za prawdziwe grzechy księży. - Benedykt XVI nigdy nie powiedział "przepraszam" za to, że on i jego poprzednik ukrywali, nie zrobili nic przeciwko systemowi ukrywania pedofilii - mówił.

- Muszę, w oparciu o fakty, stanowczo zaprotestować - odpowiadał Marcin Przeciszewski. - Owszem, bywały systemy ukrywania pedofilii, bo Kościół nie był na to przygotowany w kościołach lokalnych, w amerykańskim, w irlandzkim, niemieckim. Ale kiedy ta sprawa dotarła do Stolicy Apostolskiej, kiedy prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, której ta sprawa została powierzona, był właśnie Joseph Ratzinger, to zaczyna się zupełnie nowy nurt, ostrej walki - przekonywał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Kłótnia o Benedykta XVI. "Kult jednostki, jak za Stalina" vs. "Walczył z pedofilią"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 45 razy 41

  Po co ta sprzeczka...W sprawach pedofilii w kościele wypowiedział się ostatnio KOMPETENTNIE arcybiskup Pieronek....."PEDOFILIA JEST I BĘDZIE.....A MY ŚWIATA NIE ZMIENIMY".... I co tu jeszcze komentować ?

 • skynet1234

  Oceniono 45 razy 39

  Przez następny miesiąc będzie wszędzie w mediach o największej mafii świata. O "wybrańcach", którzy pomagali oprawcom II Wojny Światowej (pomoc w ucieczce i ukrywaniu nazistów), którzy godzili się na okucieństwa IIWŚ. Pomijam już pedofilię bo to stało się w KK standardem (niestety). KK przyczynił się do największych okrucieństw w historii ludzkości - mordowanie w imię wiary, palenie na stosie, tortury, "nawracanie" na JEDYNĄ słuszną wiarę. W chwili obecnej sankcjonowanie Ojca Rydzyka w Polsce - Jego kłamstw, oszustw i hipokryzji - o antysemityźmie nie wspomnę. Do tego wspieranie tzw. "obrońców krzyża", śmiesznych pomników w kształcie Tupolewa, pomnika w Świebodzinie (kicz stulecia), wciskanie na siłę religii do szkół, indoktrynacja młodych od urodzenia. Powiem szczerze - KK pierze młodym ludziom mózgi, a nasze państwo przestaje być państwem świeckim.

 • krukpl

  Oceniono 36 razy 34

  bo Kościół nie był na to przygotowany w kościołach lokalnych, w amerykańskim, w irlandzkim, niemieckim

  zapomniał pan wymienić ten najważniejszy dla nas ,Polskę . Jest lista ok 300 księży pedofilów jeśli choć jedna trzecia z tego to prawda to znaczy ,że kraj czeka huragan i żadna siła tego nie uciszy

  kk w Polsce czeka albo demokratyzacja albo śmierć

 • hazibula

  Oceniono 35 razy 33

  szef Katolickiej Agencji Informacyjnej właśnie wyznał publicznie, w radiu, że jest kłamcą i że klamcą jest Kościoł.

  Powiedział dokladnie tak: "Kościół nie był na to [na pedofilię księży] przygotowany w kościołach lokalnych, w amerykańskim, w irlandzkim, niemieckim".

  Otóż to !
  Wszyscy biskupi wiedzieli, bo to oni ukrywali klechów-gwalcicieli, zboków, przestępców. Przesuwali ich z parafii do parafii, pozwalali dalej "pełnić posługę" i zwykle także dalej wśród dzieci.
  Wszyscy ci biskupi z tych wszystkich krajów, i z wielu innych dokładnie wiedzieli.
  Wszyscy oni zaludniają Watykan, spotykają się na konsystorzach, rozmawiają tysiące razy a papieżem takim czy owakim, z kongregacjami, komisjami kościelnymi... Dziesięciolecia, stulecia - i nic!

  Kościół wiedział, ukrywał, oszukiwał,m pozwalał na szerzenie się zła, grzechu, obrzydliwości.

  Wszyscy biskupi powinni sobie wyłupać oczy, obciąć uszy i ręce. Jezus mówił, że jeśli jakaś część ciała jest dla ciebie zgorszeniem, odetnij ją.
  Widzieli - powinni sobie wyłupać oczy.
  Słyszeli - powinni sobie obciąć uszy
  Podpisywali papiery - powinni sobie odciąć ręce.
  Mowili - powinni sobie obciąć języki.

  Czy ktoś widział takiego klechę, zwłaszcza biskupa - bez rąk, bez oczu, uszu, języka?

 • transformator2013

  Oceniono 28 razy 26

  Im szybciej znikną wszelcy pośrednicy między Bogiem a Człowiekiem - tym lepiej!

  Przecież religia jest wyłącznie interpretacją Wiary i to w dodatku sporządzoną według własnego "widzi mi się" tych którzy tą religię tworzą. A wiadomo że ta interpretacja zawsze będzie miała na uwadze "dobro" twórcy prawa i nakazów religijnych a nie tych co ją wyznają (podwładni).

  Miedzy mną a Bogiem nie potrzebuję nikogo! Bezpośredni związek człowieka z Bogiem/Źródłem/Absolutem/Stwórcą/Pierwotną Przyczyną jest wystarczający i sam w sobie doskonały żeby jakiś "kapłan" ingerował i wymyślał co się powinno robić a co nie.

 • maura4

  Oceniono 25 razy 23

  Kościół jak dotąd z pedofilią nie walczył. Przyznanie, że takich pzrestepstw dopuszczją sie katoliccy duchowni, to nie walka. Konferencja na ten temat, to też nie walka. Nie wiem na ile wcześniej przed wybuchem pedofilskich afer w różnych państwach Watykan miał wiedzę o tym, co się dzieje. Wiem, że o przestępstwach popełnianych przez duchownch w Irlandiii, wiedził na co najmniej 50 lat przed wybuchem afery. Pamiętam, że Watykan zasłaniał się niewiedzą w tym temacie, dopóki jeden z adwokatów pokrzywdzonch nie dotarl do listu jakiegoś zakonnika, który szczegółowo informował o pedofilii, znęcaniu, zmuszniu do niewolniczej pracy irlandzkich dzieci przez księzy, zakonników i zakonnice. Wiem tez, że to nie było jedyne pismo w tej sprawie z Irlandii. Dopiero po nagłośnieniu tego dowodu Watykan przeprosił. Zresztą te irlandzkie raporty muszą być straszne, skoro premier nie zawahał się odwołać ambasadora z Watykanu.
  Pan Przeciszewski, delikatnie mówiąc, mija się z prawdą.A może jej nie zna, bo tak jest mu lepiej.

 • bezspokoju

  Oceniono 23 razy 21

  Wszyscy od wieków wiedzą, że księża chuć nie zna granic, wszyscy wiedzą o obrzydliwej postawie tzw. hierarchów TUSZUJĄCYCH seksualne zboczenia i wybryki bezkarnych erotomanów z koloratkami na szyi paradujących w fioletach, purpurach i w czerni. Wszyscy WIDZĄ zachłanność i pazerność "sług bożych" na dobra doczesne i ich zamiłowanie do luksusu kosztem wszystkich, a najchętniej tych bezbronnych. I tak zakłamani hipokryci cynicznie żerują na wszystkich od kilkunastu wieków.

 • be-rtil

  Oceniono 15 razy 13

  Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI. jest albo nie douczony albo nieprawdopodobny cynik (raczej to drugie) ponieważ jest rzeczą ogólnie znaną instrukcja Josepha Ratzingera. Instrukcja ta szczegółowo określa fakt ujawnienia pedofilii w kościołach i nakazująca tajne przekazanie dokumentów i informacji tylko do wiadomości Citta del Vaticano.

 • miw77777

  Oceniono 13 razy 11

  Co się stało z artykułem, który zawierał bulwersującą i SKANDALICZNĄ wypowiedź niejakiego Pieronka
  o wolnej woli, namiętnościach i pedofilii w KK?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX