Wiceszef policji zabronił chodzić na "Drogówkę"? "Żeby nie byli w mundurach"

PRZEGLĄD PRASY. Bijący rekordy popularności w kinach film "Drogówka" tak zirytował wiceszefa policji Krzysztofa Gajewskiego, że zakazał policjantom chodzenia na niego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Policjanci śmieją się, że powstaje "indeks dzieł zakazanych przez komendę główną". A ekspert ds. służb mundurowych przekonuje, że dziś korupcja w policji to margines.
Powołując się na "zgodne relacje swoich rozmówców" "DGP" pisze, że zakaz chodzenia na "Drogówkę" gen. Gajewski wydał na specjalnie zorganizowanej wideokonferencji. Kierownictwo policji nie jest jednak jednomyślne - szef policji gen. Marek Działoszyński uważa film za "ciekawy i ważny", a rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski tłumaczył, że "chodziło tylko o to, aby policjanci nie dali się wciągnąć w reklamę tego filmu i nie wybierali się na pokazy w mundurach".

Połowa zarzutów dla policjantów dotyczy korupcji

Do połowy 2012 r. Biuro Spraw Wewnętrznych, tropiące przestępstwa w policji, przedstawiło zarzuty 145 policjantom. 11 z nich trafiło do więzienia. W 2011 r. spośród 1057 zarzutów, które sformułowano, ponad połowa dotyczyła korupcji. W 2010 r. było to 1317 z 2037 zarzutów. Powstałe w 1998 r. BSW ma pełne ręce roboty. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", "zdarzają się dni, kiedy w całym kraju nawet 20 naszpikowanych elektroniką aut poluje na mundurowych łapówkarzy". W użyciu są podsłuchy czy ukryte kamery w radiowozach.

6,5 proc. Polaków wręczyło łapówkę policjantowi

W przygotowanym na zlecenie "DGP" sondażu Homo Homini do wręczania policjantom łapówek przyznaje się 6,5 proc. badanych. Ale Zbigniew Rau, były wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego nadzorujący policję, Straż Graniczną i BOR przekonuje, że dziś łapownictwo w policji to margines.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Wiceszef policji zabronił chodzić na "Drogówkę"? "Żeby nie byli w mundurach"
Zaloguj się
 • kosznasmieci

  Oceniono 10 razy 10

  Kiedy mędrzec pokazuje księżyc, idioci patrzą na palec.
  Jeżeli ktoś zatrzymuje się na poziomie policjanta...to nie rozumie tego filmu.
  Drogówka jest tłem polskiej rzeczywistości.......czemu nie przeraża drugi,trzeci plan?

 • ciemnyludd

  Oceniono 7 razy 5

  Jak pięknie życie przeplata się z fikcją... DROGÓWKA jest ewidentnie przerysowaną groteską, co jest dzisiaj modnym standardem wypowiedzi artystycznej w kinie.... Ale społeczeństwo za policją, łagodnie mówiąc nie przepada, stąd obawy szefa są uzasadnione...Dokładnie to samo jest w przypadku filmu Westerplatte... Zrobiła się narodowa bijatyka z powodu czyjejś wizji tego historycznego wydarzenia, do której każdy ma przecież prawo, pod pozorem "szargania" świętości i tak dalej... Tarantino na przykład posunąłby się jeszcze dalej... Wygralibyśmy bitwę o Westerplatte, zatopilibyśmy Schlezwig- Holstein, major Sucharski wspólnie z kapitanem Dąbrowskim już w październiku 1939 wspólnie zdobywaliby Berlin...I KOMU BY TO SZKODZIŁO...

 • pawelek332

  0

  trzy razy w ciagu 25 lat zatrzymala mnie policja w polsce i trzy razy dalem w lape , ale ostatni raz mial miejsce jakies 8 lat temu czy dzis biora nie wiem ale wole dac 100 bez kwitka niz 300 z kwitkiem proste i jeszcze rada dla rzadzacych nie chcecie zeby policja brala w lape? dajcie im 5000 lub 6000 pensji i przepis ze gdy wezmie w lape to straci prawo do emerytury gwarantuje ze bedzie jak w niemczech tutaj nikt nawet nie pomysli zeby dac w lape policjantowi

 • andrzejt1950

  Oceniono 1 raz -1

  Jako postronny obserwator życia policyjnego mogę powiedzieć ,że ta dawana policja , która robiła co chciała , już dawno się skończyła, teraz nie ma podwożenia żon ,dzieci czy pijanych policjantów pod dom,czy zabieranie z domu .Owszem zdarzają się jeszcze policjanci kupujący żarcie swoim szefom ,ale to już nie to
  A to,że wykonują swoją pracę jak za komuny to już inna sprawa oni służą rządzącym a nie społeczeństwo,pod tym względem nic się nie zmieniło ,albo zmieniło w minimalnym stopniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX