15 lat konkordatu w Polsce. "Był łamany m.in. przez Kaczyńskiego, ale częściej przez Kościół"

- Wprowadzanie wolnego w Trzech Króli, naciski Jarosława Kaczyńskiego na Benedykta XVI ws. pozostawienia stolicy prymasowskiej w Warszawie, ostatnia demonstracja Radia Maryja - to wszystko zdaniem dr. Pawła Boreckiego, z którym rozmawiała "Polityka" przykłady łamania konkordatu, który ratyfikowano 15 lat temu.
- Państwu konkordat nie był do niczego potrzebny. Może poza pewną stabilizacją relacji z Kościołem katolickim przed referendum akcesyjnym do Unii Europejskiej - uważa dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowiec właśnie przygotował raport podsumowujący 15-lecie od ratyfikacji konkordatu.

"Wkroczenie w kompetencje Stolicy Apostolskiej"

Borecki w swojej pracy przygotował m.in. przykłady łamania konkordatu. Jego zdaniem w 2010 roku święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, zostało wprowadzone z jego naruszeniem. - Bo art. 8 poza niedzielami wymienia wszystkie święta katolickie, które są dniami wolnymi od pracy. Rozszerzenie tego wykazu może nastąpić po porozumieniu układających się stron - mówi w rozmowie z tygodnikiem Borecki , zaznaczając, że sytuacja była korzystna dla Kościoła, więc nikt na konkordat się nie oglądał.

Drugi przykład złamania konkordatu nastąpił podczas wizyty w 2006 roku ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego u Benedykta XVI. - Kaczyński postulował, by stolica prymasowska pozostała w Warszawie, sugerował też, kto ma być obsadzony na tym stanowisku. To jednoznaczne wkroczenie w kompetencje Stolicy Apostolskiej, bo mianowanie biskupów należy wyłącznie do niej - zaznaczył Borecki.

"Co, gdyby Tusk wzywał do rozwiązania Konferencji Episkopatu Polski"

Rok później PiS doprowadziło do rezygnacji abp. Stanisława Wielgusa z funkcji metropolity warszawskiego, oskarżając go o związki ze służbami specjalnymi PRL. - Była to niedopuszczalna ingerencja w uprawnienia władz kościelnych - mówi Borecki.

Ale wskazuje, że strona kościelna nieporównywalnie częściej narusza zapisy konkordatu. - Najbardziej ewidentnym przykładem była demonstracja zorganizowana jesienią ubiegłego roku m.in. przez Radio Maryja, czyli kościelną rozgłośnię, mająca poparcie episkopatu. Demonstracja miała oprawę religijną, rozpoczęła się od mszy. Grupy demonstrantów były prowadzone przez księży w sutannach. A było to wszystko skierowane przeciw polityce rządu.

- A już szczególnym naruszeniem tych zasad było nawoływanie przez bp. Antoniego Dydycza na Jasnej Górze do rozwiązania Sejmu. Czy można sobie wyobrazić, że premier Tusk wzywa do rozwiązania Konferencji Episkopatu Polski?! - pyta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (13)
15 lat konkordatu w Polsce. "Był łamany m.in. przez Kaczyńskiego, ale częściej przez Kościół"
Zaloguj się
 • totapis213

  Oceniono 48 razy 46

  Konkordat to miliardy z naszych podatków czy nie taniej by było w sprawie tego podatku od głupoty przeprowadzić referendum,nie długo okaże się że renty i emerytury są tak niskie że nie będzie można ich obcinać i wtedy staniemy się dłużnikami Watykanu.

 • ciemnyludd

  Oceniono 39 razy 37

  Szkoda się na ten temat "strzępić... PRECZ Z KONKORDATEM !

 • aldisek

  Oceniono 33 razy 31

  Ile razy trzeba złamać umowę międzynarodową (np. Konkordat), aby strona mogła się z niej wycofać?

 • maura4

  Oceniono 24 razy 22

  Skoro Polsce nie konkordat nie był potrzebny, to komu ? Watykanowi, bo musiał mieć gwarancje rządowe na kasę.

 • janicki10q

  Oceniono 19 razy 17

  Poseł RP Roman Kotliński powiedział na konferencji prasowej, że Polska bezprawnie przyjęła zapisy konkordatowe zwykłą większością głosów:

  - Konkordat został podpisany bezprawnie. Nie został przegłosowany. De facto nie powinien działać, a działając bez podstaw prawnych narusza w wielu sprawach konstytucję i prawo międzynarodowe - mówił na konferencji prasowej poseł Ruchu Roman Kotliński.

  Według działaczy Ruchu Ariela Trząskiego i Agnieszki Raczkowskiej, którzy przygotowali wniosek do Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich o zainicjowanie przed TK badania zgodności z konstytucją ustawy ratyfikującej konkordat, uchwalenie przez Sejm tego aktu nastąpiło zbyt małą większością (mniej niż 2/3 głosów).

  Zerwać konkordat

  Powołali się przy tym na artykuł 90. ustawy zasadniczej, który mówi o tym, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Potrzeba jednak do tego podwyższonej, kwalifikowanej większości 2/3 głosów.

  - Będziemy wnioskować do Prokuratora Generalnego o zainicjowanie postępowania, do Rzecznika Praw Obywatelskich, złożymy także do premiera Donalda Tuska wniosek o rozpoczęcie prac ws. zerwania konkordatu - zapowiedział Trząski.

  Większość umów międzynarodowych przyjmowania jest w trybie opisanym w artykule 89. konstytucji, do którego wystarczy zwykła większość.

  Konkordat między Stolicą Apostolską a RP został podpisany w lipcu 1993 roku; zgodę na ratyfikację wyraził Sejm III kadencji w styczniu 1998 roku; w lutym Konkordat ratyfikował prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 6

  Skoro końkordat był wielokrotnie łamany, to czas najwyższy go wypowiedzieć.

 • artanek58

  Oceniono 8 razy 6

  precz z takim kąkodatem .To umowa działająca na jedną strone i to w dodatku przeciw panstwu.

 • mirekch60

  Oceniono 7 razy 5

  Konkordat powinniśmy wypowiedzieć natychmiast dla dobra naszego kraju.

 • ayouseptim

  Oceniono 6 razy 4

  Tak, tylko niedziela pierwszy dzień tygodnia jest świętem POGAŃSKIM. Prawdziwym świętem chrześcijańskim jest siódmy dzień tygodnia. Katolicyzm po sfałszowaniu Przykazań Bożych (Dekalog) zaakceptował pogańskie święto niedzielę uzasadniając, że jest ustanowione na rzekomą pamiątkę zmartwychwstania Mesjasza Pana Jezusa, co jest wierutnym kłamstwem. Konkordat, prawo KŁAMLIWEJ religii był zawarty z Polską wbrew konstytucji i nieprawnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX