Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała

- Wypowiedź bp. Pieronka była niezwykle bulwersująca. Pokazała, że Kościół katolicki w Polsce traktuje pedofilię jako zjawisko obyczajowe - powiedziała Wanda Nowicka na antenie ?Kropki nad i?. - Nie było cienia sugestii, żeby traktować tę wypowiedź jako bagatelizującą pedofilię - ripostował dominikanin o. Paweł Gużyński. Duchowny przekonywał, że kontrowersyjne słowa biskupa były jak najbardziej na miejscu.
- Można uważać, że przynajmniej w Polsce Kościół jest zdania, iż w sprawie pedofilii nic nie da się zrobić, bo to zjawisko naturalne, wynikające z popędów - powiedziała Wanda Nowicka. W ocenie wicemarszałkini Sejmu słowa bp. Tadeusza Pieronka o tym, że księża pedofile są ofiarami swoich namiętności, świadczą o lekceważącym stosunku Kościoła do tego problemu. - Nie usłyszałam żadnego zdecydowanego głosu podkreślającego, że jest to tolerancja dla łamania prawa - dodała.

- Pani marszałek, niestety, przeszarżowała - stwierdził na to o. Paweł Gużyński. Zdaniem dominikanina wypowiedź bp. Pieronka dotyczyła kwestii szerszej niż pedofilia. - Dotyczyła rozstrzygnięcia tego, czy walka z pedofilią była najważniejszą rzeczą, jaką papież Benedykt XVI się zajmował. W życiu jest wiele rzeczy ważniejszych niż patologie - dodał duchowny i podkreślił, że jego zdaniem wypowiedź bp. Pieronka była słuszna.

Gużyński: Proszę być osobą uczciwą w myśleniu

Zdaniem dominikanina słowo "namiętność", którego użył bp Pieronek, nie było niewłaściwe. - To słowo, którego ludzie używali od starożytności do określania demonów, które tkwią w człowieku. I biskup użył go zupełnie słusznie - powiedział o. Gużyński.

- Ojciec potwierdza to, co powiedział Pieronek. Że ta namiętność to jest coś, co można tolerować - ripostowała Nowicka. - A my mówimy o bardzo poważnym przestępstwie - podkreśliła.

- Pani marszałek, proszę być osobą uczciwą w myśleniu - protestował dominikanin. - Biskup nie wypowiadał się na temat tego, czy pedofilia jest przestępstwem - powiedział. - Proszę mu nie imputować tego, co chciałaby pani, żeby on powiedział albo nie powiedział - dodał duchowny, przekonując, że Pieronek jak najbardziej traktuje pedofilię jako przestępstwo.

- No to absolutnie nie wynikało z jego słów - odparła na to Nowicka.

Dominikanin stwierdził, że szum, jaki wywołała wypowiedź biskupa, byłby zdecydowanie mniejszy, gdyby podobne słowa wypowiedziała osoba niezwiązana z Kościołem. - Przypisywanie w tym kontekście za dużo księżom jest nieuczciwe - powiedział. - W przypadku innych grup zawodowych, np. nauczycieli, nie ma żadnej tolerancji wobec pedofilii - nie zgodziła się wicemarszałkini.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 55 razy 49

  A abp Piorunek nie potrafi sam się wytłumaczyć, tylko pośrednika potrzebuje? Dominikanin zaś odwołuje się do demonów... A przecież w kościele są egzorcyści, niechaj się może tymi pedofilnymi demonami zajmą.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 48 razy 42

  Ależ Kościół nie lekceważy pedofilii.
  On ją uprawia przy pomocy swoich pasterzy. A owieczki beczą...
  Przestańcie do nich dzieci posyłać, to zobaczycie efekty.

 • wirving

  Oceniono 46 razy 40

  Panie Gużyński, jeśli "przypisywanie w tym kontekście za dużo księżom jest nieuczciwe", to jak nazwać przypisywanie sobie przez księży prawa do decydowania jak mają żyć wszyscy obywatele, bez względu na wyznanie. Tu słowo nieuczciwe wydaje się wręcz zbyt lekkie. Surowa ocena kleru, zwłaszcza w kwestiach obyczajowych jest rzeczą normalną i całkowicie zgodną z doktryną którą sami głosicie (proszę sobie przeczytać Nowy Testament, tylko gruntownie). Pan Pieronek dość jasno określił jakie jest jego stanowisko w sprawie pedofilii i nie ma co dywagować, tłumaczyć i doszukiwać się głębszego przesłania. Wypowiedź jego, dla każdego człowieka mającego elementarne poczucie empatii dla ofiar pedofilii jest hańbiąca.

 • rbik53

  Oceniono 27 razy 27

  niech no pan Gużyński nam powie, jakie to ważniejsze sprawy od gwałcenia przez księży małych dzieci pan Pieronek i jego kumple mieli na głowie? - aaaa.... już wiem. Jak jeszcze dokładniej wystrzyc ten zapyziały, ciemny a przaśny lud polski, żeby i na furę, nową komórę, łososia i kawior strczyło....

 • ciemnyludd

  Oceniono 31 razy 27

  Ależ skąd ! Kościół nie lekceważy, Kościół UPRAWIA...

 • forte2012

  Oceniono 30 razy 26

  rodzice nie wysyłajcie swoich dzieci na religię kościoła katolickiego

 • bibelotx7

  Oceniono 25 razy 25

  Sluchajac i ogladajac program Olejnik z udzialem Pieronka zrobilo mi sie goraco z oburzenia w momencie wypowiedzi tego ksiedza. Dlatego rozumie p. Nowicka i z pewnoscia wielu Polakow, ktorzy podobnie zareagowali. Nie trzeba znac tajnikow wyzszej filozofii by zrozumiec pokretne tlumaczenia Gozynskiego. Zbyt wolne myslenie Kosciola (wg Gozynskiego) i powolne decyzje, cwiadcza o niekompetencji tej firmy lub celowemu odkladaniu na NIGDY kompromitujacych przestepstw. W Boga mozna wierzyc ale nie poprzez zaklamanych i niby powolanych mezczyzn ,szukajacych latwego i rozpustnego zycia. Nie dotyczy moja opinia dobrych ,naiwnych i szczerych chlopakow ,wstepujacych w sidla mafii.

 • miw77777

  Oceniono 27 razy 25

  Tak tak jest wiele ważniejszych rzeczy!!!!! np. jak wycisnąć z tego społeczeństwa KASĘ KASĘ KASĘ!!!!!!!!
  Nie dostanie kk ode mnie ani grosza podatku! ani grosza!!!

 • aqmika

  Oceniono 19 razy 19

  Gużyński powiedział o wyrozumiałości i miłosierdziu będącymi powodem do powolnego i łagodnego traktowania księży-przestępców.
  Szkoda, że kościół nie wykazuje tych cech wobec wiernych, którym tylko zabrania albo nakazuje, ingerując w życie prywatne, wychowanie i indoktrynację religijną ich dzieci, grabiąc z pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX