"Dzieci z in vitro mają bruzdy na twarzy". Nasz Bocian oburzony słowami księdza. "Co dalej? Getto ławkowe?"

"Księże Longchamps de Berier, co dalej? Pomiary bruzd dotykowych jako element procedury kwalifikacyjnej w przedszkolu?" - piszą członkowie stowarzyszenia Nasz Bocian. Duchowny w wywiadzie dla "Uważam Rze" twierdził, że dzieci poczęte metodą in vitro można rozpoznać po "dotykowej bruździe, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych".
W "Uważam Rze" z 11-17 lutego ukazał się wywiad z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier, członkiem zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz stwierdził w nim, że "są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych". Zdaniem Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian" duchowny posunął się do niedopuszczalnej praktyki oceniania fenotypu dzieci poczętych metodą in vitro.

Podłoże do dyskryminacji dzieci

"Oburzająca sugestia o istnieniu wizualnych różnic fenotypowych między dziećmi poczętymi in vivo i in vitro, różnic wskazujących na istnienie wad genetycznych charakterystycznych dla dzieci poczętych in vitro to przekroczenie wszelkich etycznych granic w dyskusji. To wskazanie, iż grupa dzieci poczętych in vitro wyróżnia się wizualnie i genetycznie na tle populacji, co nie tylko nie ma poparcia w badaniach naukowych, ale jest dodatkowo stwarzaniem podłoża do dyskryminacji dzieci" - piszą członkowie stowarzyszenia w liście skierowanym do rzecznika praw dziecka, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Konferencji Episkopatu Polski, redakcji tygodnika "Uważam Rze" i samego księdza.

Pomysł ks. Longchamps de Beriera porównują z segregacją rasową w USA, przymusową sterylizacją w Szwecji i nazistowską ideologią eksterminacyjną. "Dlatego dziś pytamy, księże Longchamps de Berier, co dalej? Pomiary bruzd dotykowych jako element procedury kwalifikacyjnej w przedszkolu? Getto ławkowe dla dzieci poczętych in vitro?" - czytamy w liście. Stowarzyszenie wzywa Episkopat Polski do wyjaśnienia jego stanowiska i stosunku do dzieci in vitro i domaga się przeprosin od redakcji tygodnika "Uważam Rze".

List oburzonego ojca

W sprawie wywiadu księdza otrzymaliśmy list od ojca dziecka poczętego metodą in vitro. "To niespotykana dotychczas w mediach nowa jakość w stygmatyzowaniu dzieci z in vitro. Ksiądz profesor przekroczył wszelkie granice medialnego chuligaństwa i barbarzyństwa" - napisał oburzony ojciec. Skierował też do duchownego ostre słowa:

"Chciałbym tylko móc spojrzeć w twarz ks. de Beriera i wykrzyczeć: ODPIEPRZ SIĘ OD MOJEGO DZIECKA".

Na krytykę naszego czytelnika odpowiedział ks. Franciszek Longchamps de Berier. W liście przesłanym do naszej redakcji ks. prof. pisze, że ojciec dziecka z in vitro wielokrotnie próbował go obrazić. "Określił Pan mnie epitetami, na które nie zasłużyłem. Rozumiem, że list ten jest wyrazem Pańskich emocji, ale skoro przyznał się Pan do wyższego wykształcenia, ufam, że zechce się zapoznać z moimi racjami" - pisze. Ks. de Berier podkreśla, że z równym szacunkiem podchodzi do każdego człowieka, bez względu na to, czy począł się z gwałtu, z in vitro czy z naturalnego aktu miłości małżonków. "Nie piętnuję również osób dotkniętych bezpłodnością, ale mam prawo uważać, że in vitro jest metodą niegodziwą" - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (25)
"Dzieci z in vitro mają bruzdy na twarzy". Nasz Bocian oburzony słowami księdza. "Co dalej? Getto ławkowe?"
Zaloguj się
 • naproksen

  Oceniono 98 razy 98

  Zimna, butna twarz nadczłowieka. Jak patrzę na niego i myśle o tym co mówi, ciarki mnie przechodzą. Wyobrażam sobie ukryte pod sutanną oficerki i szpicrutę. Też tak macie ?

 • niktwazny126

  Oceniono 77 razy 77

  Ten ksiądz to żadnej niepokojącej bruzdy nie ma? Co go obchodzi czyjś wygląd? Będzie chodził po ulicach i sprawdzał? Nie wpuści do kościoła? Dlaczego wypowiada się na temat sztucznego zapłodnienia, skoro naturalne zapłodnienia księzy są skrzętnie ukrywane? Mamy się zastanawiać, jakie cechy ma dziecko księdza i też traktować inaczej niż pozostałe?

 • andrzej1.61

  Oceniono 75 razy 71

  Największym błędem genetycznym i zwyrodnieniem jest tak zwane powołanie kapłańskie. Ten facet jak coś co wbrew naturze i stwórcy wyznaje celibat i nieomylność papieża można tak nazwać został obarczony tym błędem genetycznym dotykającym najgorsza cześć ludzkości.

 • demolka666

  Oceniono 56 razy 56

  ten ksiądz na twarz pedofila... no skoro dzieci z in vitro mają bruzdę... :) po takich wypowiedziach urzędników sekty katolickiej jestem za tym, żeby ją wyrugować z naszego kraju - nie ma zmiłuj!!!

 • arvelli_net

  Oceniono 53 razy 53

  ... ten "ów", nie piszę ksiądz bo nie zasługuje na taki tytuł, zasługuje tylko na "ÓW"... więc ów jest zapewne potomkiem (lub produktem ubocznym) tych którzy z górą 60 kilka lat temu zaczęli pomiary nosów, czaszek, rozstawu oczu, sprawdzanie napletków...

 • ciemnyludd

  Oceniono 48 razy 48

  Ten to dopiero POJECHAŁ... Z wielu odmian głupoty tylko natchniona ŁASKĄ BOŻĄ głupota księżowska jest NIE DO PRZEBICIA... No, chyba że trafi się BISKUP.....

 • neumarkt

  Oceniono 41 razy 41

  Najgorsza jest ta bruzda na szarych komórkach tego klechy. Zagranicznie się nazywa, ale plasuje się na miejscu pierwszego kołtuna RP! Coś na wzór PTICA POLONICA! Może szanowny Episkopat wyśle tego posiadacza felernego mózgu, na jakieś odległe misje, gdzie trzeba tubylców oduczyć wiary w ich starego MZIMU a zachęcić do bezkrytycznej wiary w nowe MZIMU!

 • beliar323

  Oceniono 38 razy 38

  Czy ksiądz profesor mógłby ujawnić czy długość bruzdy ma jakieś znaczenie? Ja mam pionową bruzdę nad nosem i żyję w stresie czy czasem nie jestem owocem drugiego grzechu śmiertelnego (pierwszy grzech to fakt, że rodzice nie mają ślubu kościelnego).

 • sirseb

  Oceniono 36 razy 36

  z facjaty można wyczytać, że to amator kremówek salezjanskich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX