"Albo powszechna odpłatność, albo mniej miejsc na studiach. Trzeba zdecydować"

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego musi zdecydować, czy zmniejsza liczbę miejsc na studiach, bo jest niż demograficzny, czy chce po prostu wprowadzić powszechną odpłatność za kształcenie" - pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Dominika Sikora.
Sikora podkreśla, że konieczność zmiany obecnego systemu szkolnictwa wyższego jest "bezdyskusyjna". Chociażby ze względu na demografię - zbliża się czas niżu demograficznego, który dotknie właśnie uczelnie wyższe. "Dlatego nie dziwi szukanie pomysłu, jak im pomóc przetrwać. Stąd odpłatność za drugi kierunek. Stąd działania resortu, które mają na celu zmniejszenie liczby szkół wyższych" - pisze dziennikarka.

Jej zdaniem jednak te działania resortu szkolnictwa wyższego nie tłumaczą braku jednoznacznego, jasnego przekazu dotyczącego właśnie ograniczenia miejsc na uczelniach, ponieważ ostatecznie nie wiadomo, czyim kosztem miałoby się to odbyć. "Niestety w tym przypadku może sprawdzić się stare porzekadło. Łapanie za ogon dwóch srok jeszcze nikomu nie wyszło na dobre" - podsumowuje Sikora.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
"Albo powszechna odpłatność, albo mniej miejsc na studiach. Trzeba zdecydować"
Zaloguj się
 • gwiazdro

  Oceniono 4 razy 4

  Polikwidować wszystkie masówki, które z nauczaniem mają mało co wspólnego... Albo studia wszystkie zrobić płatne i się skończy problem ;P

 • demolka666

  Oceniono 10 razy 4

  odpłatność za studia?!!! ograniczenie liczby studentów?!!! i konsekwencje będą takie, że powstanie kasta wykształconych (bo stać ich bylo na zapłacenie za studia), a 80% młodych będzie pozbawionych możliwości studiowania z powodów materialnych... to chory pomysł - nie niska "dzietność" jest u nas problemem tylko niski poziom intelektualny młodych pokoleń...

 • sferk9

  Oceniono 9 razy 3

  Co to za bzdury? Co ma wspólnego niż z odpłatnością? Przecież jeśli będzie mniej studentów, to nakłady na kształcenie samoczynnie się zmniejszą, bo będzie mniej grup i godzin dydaktycznych! Gdzie ten pan Sikora kończył studia a przede wszystkim co miał na maturze z "rachunków"?

 • glit64

  Oceniono 21 razy 1

  A cóz to jakiś Sikora będzie dyktował co jest dobre dla uczelni wyższych? Autor jest przykładem, jak katastrofalne dla poziomu kształcenia są tłok i masówka na uczelniach. Odpowiedź może być tylko jedna: ani jedno ani drugie! Jest szansa żeby pokolenie niżu demograficznego było dobrze wykształcone! nie należy wprowadzać odpłatności za studia ani ograniczać liczby miejsc! Uczelnie są od kształcenia, nie od przygotowania do zawodu.....
  Już czuję jak się zaraz neoliberalna zgraja rozszczeka... :)

 • wyjepka

  0

  To chyba oczywiste, że należy zmniejszyć liczbę miejsc jednocześnie podnosząc kryteria przyjęcia na studia. Ja bym poszła jeszcze dalej. Przyjmować każdego bez względu na wiek, formalne wykształcenie i obywatelstwo jeżeli oczywiście zda egzamin :-))) Jak zmiana to zmiana !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX