Ile zarabia kobieta? A ile mężczyzna? Przełomowa kontrola NIK

Inspektorzy po raz pierwszy sprawdzą równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w instytucjach rządowych, samorządowych czy spółkach skarbu państwa. - Wszystkie osoby, z którymi o tym rozmawiam uważają, że to jest niesprawiedliwe i że to jeden z tych tematów dotyczących równego traktowania, który powinien być bezdyskusyjnie i szybko zakończony - tłumaczy pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
W Polsce są przepisy, które zabezpieczają równe traktowanie kobiet i mężczyzn. W Kodeksie pracy chociażby jest przepis zabraniający dyskryminacji. - A sytuacja, w której kobiety z takim samym wykształceniem, na takich samych stanowiskach zarabiają mniej, jest łamaniem prawa - mówi Kozłowska-Rajewicz. - Dlatego też Najwyższa Izba Kontroli skontroluje, czy ten przepis o zakazie dyskryminacji jest w Polsce wykonywany.

Wyzwaniem, jak tłumaczy pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, jest stworzenie odpowiedniej metodologii, która mogłaby być później zastosowana także w przypadku pojedynczej firmy. Bo dzięki niej również firmy prywatne będę miały się na czym wzorować. - Dlatego pod tym względem kontrola ta jest przełomowa. Ale także dlatego, że tym razem pytamy: Czy nie dyskryminujecie? - mówi.

Dyskryminacja w sektorze publicznym?

Kontrola odbędzie się dzięki inicjatywie kancelarii premiera i Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, która wskazała na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. - Chcemy sprawdzić, jak w szeroko pojętym sektorze publicznym traktowane jest wynagrodzenie. Czy nie jest to przypadkiem jeden z czynników dyskryminujących - tłumaczy prezes NIK Jacek Jezierski. - Kontrola zacznie się niebawem, już w marcu, a jej wyniki będą znane pod koniec lata - mówi.

Kontrola będzie przeprowadzona w dwóch etapach, podczas których pracę kontrolerów będą wspomagali biegli. Pierwszy etap to ankieta dotycząca wysokości wynagrodzeń. Analiza tych danych pozwoli bowiem na ustalenie jednostek oraz grup stanowisk, w których występuje istotne zróżnicowanie płac.

Drugi etap zaś to faktyczna kontrola, przeprowadzona w wybranych jednostkach. I to ona będzie miała na celu ustalenie przyczyn zróżnicowania wynagrodzeń - czy są obiektywne, czy jednak mogą być przejawem dyskryminacji. Porównanie płac odbywać się będzie według płci dla grup stanowisk. A kontrolerzy wezmą pod uwagę m.in. wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zadania wykonywane na danym stanowisku, ocenę pracy, a także rodzaj odpowiedzialności.

Pracodawcy mówią, że nie dyskryminują

- W tej chwili mamy przepis, że nie wolno dyskryminować, ale nie mamy jak sprawdzić, czy jest on wykonywany. A wraz z tą kontrolą pojawi się narzędzie do zbadania, które będzie mogło być później wykorzystywane przez innych - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Bo pracodawcy najczęściej przecież mówią, że nikogo nie dyskryminują. - Ale dopiero zastosowanie odpowiednich np. indeksów pokaże, czy faktycznie wszyscy pracownicy są traktowani w równy sposób.

Czy po kontroli pojawią się nagrody dla tych, którzy są fair? - Na Zachodzie często stosuje się zamówienia publiczne jako ten obszar, gdzie nagroda czy kara po prostu się pojawia - mówi Kozłowska- Rajewicz. - Na przykład ktoś, kto nie wypełnia przepisów o niedyskryminacji, nie może przystąpić do przetargów. Czy to jest do zastosowania w Polsce? Tego jeszcze nie wiem, ale badam tę ścieżkę - mówi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
Ile zarabia kobieta? A ile mężczyzna? Przełomowa kontrola NIK
Zaloguj się
 • skolmi

  Oceniono 15 razy 9

  Niech nie zapomną w raporcie dodać, że przewaga kobiet w administracji publicznej jest miażdżąca.

 • gj61

  Oceniono 7 razy 3

  Przepraszam.... hmmmm, KGHM jest Spółką Skarbu Państwa, taaaak?
  Hurrraaaa! Hofman ty wale! Twoja chora stara dostanie podwyżkę!!!
  A może i odszkodowanie za szykanowanie niższą płacą chorej kobiety? No, Adaś masz cel do walki o równouprawnienie, ty łosiu!

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 23 razy 3

  W trosce o rzetelność badania apeluję nie tylko o zbadanie wysokości zarobków mężczyzn i kobiet, ale też koniecznie, jak na tym tle wypada profesor Środa.

 • a.k.traper

  Oceniono 5 razy 1

  Baby na traktory a chłopy do baru:)))

 • kharper

  Oceniono 11 razy 1

  nieroby se znalazly robote

 • kol.3

  0

  Przełomowa kontrola NIK? A co ona dała? Czy bez kontroli nie wiedzieliśmy że kobiety zarabiają mniej? I co z tej kontroli rzeczowego i konstruktywnego ma wyniknąć? Kolejna lipa i działania pozorowane.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  Prosta sprawa, wycenić stanowiska pracy i po "ptokach", obawiam się, by nie wylano dziecka z kąpielą gdyz są pewne uwarunkowania co do płci i nie zawsze ta praca jest taka sama, nawet w urzędzie.
  Z doświadczenia wiem, że stracą na tym kobiety, tak jak na parytecie i partii kobiet.

 • yakubi

  Oceniono 7 razy -1

  zapraszam do mojego urzędu, mężczyźni w mniejszości, płace niższe, babiniec.

 • mks82

  Oceniono 6 razy -4

  To ciekawe, że największe różnice w zarobkach pomiędzy kobietami i facetami in minus dla kobiet istnieją w państwach, gdzie od lat rządzą feministki np. w Szwecji takie różnice sięgają 20%, bardzo źle pod tym względem jest również w Danii czy Hiszpanii.. Z kolei najmniejsze różnice istnieją w na nie feministycznej Malcie, jedne z najmniejszych różnic w UE istnieją w Polsce.
  Wniosek z tego taki, że im mniejszy wpływ zawodowych feministek na politykę i gospodarkę państwa tym lepsze zarobki kobiet i na odwrót.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX