Owsiak: Gramy, ale gorycz pozostaje. Po co kupować sprzęt, jeśli pacjenci do niego nie dojadą

- Jak mamy prosić ludzi, by po raz kolejny nam zaufali i dali nam pieniądze na nowoczesny sprzęt, jeżeli pacjenci nie mogą dojechać do szpitala? - pytał dziś w TVP Info Jerzy Owsiak. Podkreślił, że WOŚP nie może zajmować się wszystkim. - Jeżeli mamy się wszystkim zająć, to od jutra Jurek Owsiak będzie zbierał podatki i zakłada nowe państwo - dodał.
- Nie powiedzieliśmy, że jesteśmy rozczarowani i nie zbieramy już pieniędzy na dzieci. Widzimy mały sens kupowania sprzętu z najwyższej półki, jeżeli dojazd pacjenta do szpitala, który ma nasz sprzęt, nie działa - mówił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dyskusja o służbie zdrowia trwa od ubiegłego tygodnia. 2,5-letniej Dominikia zmarła po tym, jak nie wysłano do niej karetki pogotowia. Lider Orkiestry początkowo zapowiedział w oświadczeniu: "Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania".

Z kolei dziś rano prokuratura rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 3,5-miesięcznego Bartka, który przed tygodniem zmarł w lubelskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Wcześniej odesłano go ze szpitala w Chełmie do miejscowej przychodni, a stamtąd znów do szpitala. Potem chłopcu nie mogli już pomóc najlepsi specjaliści

Ratownicy: Nie mamy sprzętu. "To trzeba go kupić"

Zdaniem Owsiaka w tragicznej sprawie 2,5-letniej Dominiki zawiódł system i człowiek. - Wszystko wskazuje na to, że zbagatelizowano wezwanie. Ta mama zrobiła wszystko jak należy, ale zgłoszenie nie zostało przyjęte. Niech minister się nad tym pochyli, być może ludzie są źle szkoleni, być może system nie funkcjonuje. Oprócz błędu człowieka jest też błąd systemu - mówił.

- Prawdopodobnie karetka, która przyjechała po Dominikę, nie miała sprzętu monitorującego, Dominika już wtedy miała zły rytm serca, który nie został zbadany. Ratownicy mają zły sprzęt. Rozumiem, w takim razie trzeba kupić dobry. My to mamy robić? Jeżeli tak, to od jutra Jurek Owsiak będzie zbierał podatki i zakłada nowe państwo... To przecież bez sensu - dodał.

"Nie odpuścimy tej sprawy"

- Jeżeli najbardziej podstawowa struktura, struktura ratowania ludzkiego życia w tym pierwszym momencie nie funkcjonuje, to nie warto mówić do ludzi "zaufajcie nam po raz kolejny, dajcie nam pieniądze na nowy sprzęt. Dominika do tego sprzętu nie dojechała. Ludzie czują strach dzwonienia na pogotowie. Boją się, że zostaną ochrzanieni, że histeryzują. Dlatego przeszkoliliśmy półtora miliona dzieci w Polsce, żeby spokojnie powiedziały, jak się nazywają, ile mają lat i co się dzieje - mówił Owsiak.

- Jeżeli karetka nie wyjeżdża po pacjenta, jesteśmy przestraszeni, jako obywatele. Jestem dziadkiem moich wnuczek i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której biję się z dyspozytorem o to, czy przyjmie moje zgłoszenie, czy nie. Będziemy dzwonić do ministra, gramy, ale gorycz pozostaje. Chcemy tę sprawę doprowadzić do końca - dodał.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Owsiak: Gramy, ale gorycz pozostaje. Po co kupować sprzęt, jeśli pacjenci do niego nie dojadą
Zaloguj się
 • 22hanna

  Oceniono 13 razy 13

  Do Pana Owsiaka: nie wiem w jakim środowisku Pan bywa ale każdy z nas, w większości, ma negatywne odczucia w kontaktach z tzw. służbą zdrowia. Proponuję od razu odrzucić słowo służba, bo dawno a może wcale nie funkcjonuje. Żaden sprzęt niczego nie załatwi do chwili dopóki człowiek nie zrozumie po co taki zawód wykonuje. Środowisko związane z leczeniem, otoczone Radami Lekarskimi, związkami, jest w zasadzie bezkarne i gra nam na nosie. Przepraszam, na zdrowiu. Na dodatek my, z naszych podatków i różnego rodzaju datków utwierdzamy ich w tym przekonaniu. Jak im nie idzie to biegną na skargę do mediów. I wtedy jest wielka rozróba.

 • abw12300

  Oceniono 16 razy 10

  Pani Marta Kaczyńska wzięła wielka kasę. Wzięła 2 miliony odszkodowania za śmierć tatusia......
  A ile weźmie tak tragicznie doświadczona biedna mama tego ślicznego Dziecka, które mogło cieszyć się życiem, a musiało umrzeć, bo w kapitalistycznej Polsce wszędzie są tylko CIĘCIA, a kasa jest tylko na premie dla kolesi Wodza ?

 • bogoria11

  Oceniono 9 razy 9

  Oczywiście, że tu zawiódł człowiek, ale problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Rostowski ogranicza deficyt finansów publicznych, tną wszędzie, żeby podobać się tzw. rynkom. Zgoda, deficyt ważna rzecz, ale pewne sprawy trzeba robić z głową. NFZ karze lekarzy za byle głupstwa, w szpitalach, przychodniach ostre cięcia, pilnowanie każdego grosza, więc ten system doszedł do stanu zbrodniczego absurdu. To samo jest z listą leków refundowanych, wypisywaniem recept. Ortopeda nie może zapisać pacjentowi refundowanych leków na nadciśnienie, mimo że je zdiagnozuje. To musi zrobić kardiolog! W imię oszczędności stworzono bezrozumną hydrę! Owsiak ma rację, po co społeczna szczodrobliwość, skoro tam na górze i tak to spieprzą! To nie jest kraj do życia...

 • troll7400

  Oceniono 7 razy 7

  Owsiak w zasadzie robi to co powinno robic państwo.Na to płacę podatki i bandyckie stawki zusu.I najśmieszniejsze w tym jest to ,że państwo za te pieniądze woli utrzymywać jakies śmieszne CBA które nawet nie potrafia złapać zwykłego lekarza łapówkarza....każdy z nas mógłby powyjmować prawie całe szpitale za łapówki albo za wykorzystywanie prywatnie sprzętu zakupionego za moje podatki.Nie dziwię się owsiakowi ,bo może człowieka krew zalac jak to się wszystko widzi.

 • jinx-1

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze, że wreszcie ktoś powiedział prawdę. Niestety, ale tu nie tylko człowiek zawinił. Jak się ciągle słyszy, żeby przypadkiem nie wydać paru złotych niepotrzebnie, to tak się właśnie kończy. Parę złotych kosztuje ludzkie życie. To pokazuje przykład tej dziewczynki, ale też niedawno chłopca, któremu nie zrobiono podstawowych badań krwi za 10 zł. Ktoś musi zacząć z władzami rozmawiać, bo ludzkie życie jest więcej warte, niż to, żeby "rynki" uważały nasz kraj za zieloną wyspę.

 • buk.horror.dulszczyzna

  Oceniono 9 razy 5

  To są skutki jak sie przechodzi z jednej partii do drugiej za stanowisko [ ministra].Lekarz nie będzie dobrym zarządcą..tak jak nawet najlepszy kopacz piłki nie będzie dobrym trenerem

 • piotr_kolec

  Oceniono 4 razy 4

  Zmęczony jest pracą nasz dobrodziej Jurek
  Chce na zasłużoną przejść emeryturę
  Chce wnuki piastować, zwiedzać ciepłe kraje
  Myślenie o WOŚPie komfortu nie daje

  Dlatego ściemnia, że ludzie się odwrócą
  Że wolontariusze z pustą puszką wrócą
  I że poskąpimy złotówek Orkiestrze
  Bo już zaufania skurczyła się przestrzeń

  I ma rację! To straszne gdy wysiłku tyle
  A i tak umiera nagle niewinny motylek
  Choć jest sprzęt, i ludzie, i można ratować
  To zły system się po ludzku nie umie zachować

 • iku1

  Oceniono 2 razy 2

  Owsiak nie trzymaj sztamy z konowałami !

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 4 razy 2

  W ubogiej powojennej Polsce bardziej dbano o pacjentów. O dzieci, starych czy niedolężnych, ale wówczas lekarze wiedzieli, że pacjenta należy leczyć skutecznie. Nie uwierzycie, ale lekarz potrafil SAM przyjąć setkę pacjentów. I znałam takiego lekarza specjaliste, który w ciągu 2 godz. przyjmował ponad 60 pacjentów. I to do niego były kolejki. Po prostu był dobrym lekarzem - specjalistą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX