Prof. Obirek: Papież z Europy jest niezdolny do reform

- Europejczyk, a zwłaszcza Włoch, jest absolutnie niezdolny do przeprowadzenia reform w Kościele - powiedział prof. Stanisław Obirek, teolog i były jezuita, na antenie Radia ZET. Jego zdaniem taka osoba nie będzie dobrym papieżem. - Jest częścią układu, z którym nie poradził sobie Benedykt XVI - dodał teolog.
W ocenie prof. Stanisława Obirka papież pochodzący z zamkniętego kręgu europejskich kardynałów, zwłaszcza z Włoch, nie poradzi sobie z wyzwaniami, z jakimi powinna uporać się nowa głowa Kościoła katolickiego. - To są rządy kolegów. A jak można koledze krzywdę zrobić? Nie sądzę więc, żeby coś się zmieniło - powiedział były duchowny w rozmowie z Moniką Olejnik.

- Wydaje mi się, że jedynie ktoś z daleka, niedawno nominowany, gdzieś w Chinach czy na Filipinach, kto nikomu niczego nie zawdzięcza, ma takie spojrzenie z boku - stwierdził prof. Obirek. - Myślę, że komuś takiemu będzie znacznie łatwiej zrobić porządek w Kościele niż komuś z wewnątrz. To jest dobra okazja, żeby wreszcie walnąć pięścią w stół i powiedzieć: dość tego kłębowiska żmij, spróbujmy inaczej - dodał.

Gdzie dwóch się bije...

Jednak czy jest możliwe, że dojdzie do wyboru takiego kandydata? Zdaniem prof. Stanisława Obirka szanse na to są raczej niewielkie. - Ale zdarza się, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Tak było w 1978 roku - przypomniał były jezuita.

W jego ocenie Kościołowi potrzebny jest silny papież. Taki, który będzie mógł "nie tolerować pewnych rzeczy". - To już byłoby bardzo dużo - powiedział prof. Obirek. Zdaniem eksperta Benedykt XVI raczej nie był takim papieżem. - Benedykt XVI trochę pomylił swoje funkcje. Teologa z zarządcą, liderem organizacji, szefem korporacji. Byłoby dobrze, gdyby jego następca oprócz teologii potrafił też zarządzać ludźmi - stwierdził.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Prof. Obirek: Papież z Europy jest niezdolny do reform
Zaloguj się
 • wanda43

  Oceniono 34 razy 28

  Papiestwo to jest calkiem zbędny twór. Sztuczne panstewko jak ze sredniowiecza. Ani to ma cokolwiek z Bogiem wspolnego, ani z religią rabbe Jezusa. Na klamstwie powstalo i w klamstwie tkwi.

 • aniechich03

  Oceniono 16 razy 10

  Jest minimalna szansa, że wybiorą kogoś sensownego z tej branży.
  Takich tam w ich władzach jest niecały 1 procent
  33 % to geje
  33% to pedofile
  33% to geje-pedofile
  Uprzedzam, że to nie jest skecz kabaretowy.
  W obradach Episkopatu Polski d/s przeciwdziałania pedofilii wymuszonego przez Watykan , w marcu ubiegłego roku, jako gość honorowy uczestniczył biskup Paetz.

 • neumarkt

  Oceniono 11 razy 9

  Do czego można przyrównać te harce starszych panów, którym jeszcze wydaje się, że są w stanie odwrócić bieg historii, wstrzymać sekularyzację wyedukowanych społeczeństw. Dlatego, przecież, kierują swe zapędy nawracania na "prawdziwą wiarę" ludy u których mają jeszcze mir i poważanie czarownicy, szamani, zamawiacze chorób... Może jeszcze tam da się złoiwić trochę "niekumatych" owieczek! A to co oglądamy za pośrednictwem "przekaziorów", kojarzy się niepomierrnie z Giuseppe Verdim, i z Jego operą AIDA. Taka sama kolorowa wystawa, buta egipskich kapłańów, ciemny lud uginający się pod presją zabobonu, wyniesionego na "wyżyny" świata!

 • orgelbrant

  Oceniono 11 razy 9

  Tej organizacji zrzeszającej pedofili i intelektualne kaleki nie pomoże już nic.

 • krukpl

  Oceniono 13 razy 9

  Nie ważne kto byle by nie Włoch i Polak oraz Chińczyk ,Amerykanin to dobry wybór tam zrobili porządek z pedofilami wiec pod tym względem może się sprawdzi

 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 7

  ZDOLNY... Rozwiązać problem, modlić się PRZODEM DO OŁTARZA CZY TYŁEM....

 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie reformy ?
  Panie profesorze, mimo wystapienia z zakonu, jest pan chyba tak samo oderwany od rzeczywistości, jak 99% księży Rzymskokatolickich od wiejskiego wikarego poczynając na kardynale kończąc ! Dzisiaj zmorą duszpasterzy jest wzrost świadomości i wiedzy owieczek, które przestają ślepo wierzyć że Bóg kobietę stworzył z żebra Adama i które coraz mniej boją się "ognia piekielnego" widząc że straszy się nim WYŁĄCZNIE maluczkich.
  Kościołowi Rzymskokatolickiemu to potrzebna jest reforma na miarę Lutra, tyle że jak nawet taki samobójca
  się znajdzie, to biskupi SZYBCIUTKO przywołają go do porządku !

 • lojalista

  Oceniono 4 razy 2

  Czapki z głów!!! Wypowiedzi tego człowieka świadczą o jego mądrości.

  Stolicę apostolską ulokowano na terenie Cesarstwa Rzymskiego, bo w tamtych czasach tam było "centrum świata". Dziś Europa staje się zbyt światła, by dawać sobie wciskać ciemnotę sprzed dwóch tysięcy lat. Czas przenieść się z powrotem na bliski wschód albo lepiej do Afryki, gdzie Kościół ma jeszcze szansę bezkonfliktowego głoszenia swoich "prawd". Będą jednak musieli nawrócić muzułmanów żeby było bezpiecznie i uwierzyć w prezerwatywy, by im owieczki nie wymarły na AIDS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX