Uczelnie kapitulują przed młodą prawicą. "Gdzie są czasy naukowców, którzy podpisywali List 34?"

Wystarczył anonim, żeby odwołać wykład prof. Jana Hartmana na UMCS w Lublinie. Władze uczelni przestraszyły się, że narodowcy mogą zakłócić spotkanie. Wg Pawła Wrońskiego strach rektorów źle świadczy o polskiej nauce. - Gdzie są czasy naukowców, którzy podpisywali List 34 i starali się być intelektualnymi przywódcami? - pytał dziennikarz "GW".
Jeden e-mail wystarczył, żeby rektor lubelskiego UMCS odwołała wykład prof. Jana Hartmana o blaskach i cieniach antyklerykalizmu. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pod listem, w którym przypomniano związki Hartmana z SLD i RP, podpisali się "Studenci dla Lublina".

Władze uczelni wykład odwołały. Tak jak wcześniej spotkanie z Ludwikiem Dornem. W obawie przed zadymami.

Zaczęło się w Warszawie

Strachu przed prawicowcami by nie było, gdyby nie wydarzenia, do których doszło blisko miesiąc temu na Uniwersytecie Warszawskim. Grupa zamaskowanych ludzi wdarła się na wykład prof. Magdaleny Środy. Wykrzykiwali hasła "Pedały! Pedały!", "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę". Do podobnej sytuacji doszło w czasie spotkania z Adamem Michnikiem w Radomiu. Zdaniem Pawła Wrońskiego być może nie doszłoby do tych wydarzeń, gdyby nie odwołano spotkania z liderami Ruchu Narodowego, które miało się odbyć na UW. - Przy wszystkich zastrzeżeniach dotyczących tej formacji na tyle siły powinno być w uniwersytetach, żeby się z nimi spotykać - mówił dziennikarz "Gazety Wyborczej" w "Poranku Radia TOK FM".

Słabość polskiej nauki

Dla Wrońskiego strach rektorów przed młodą prawicą źle świadczy o polskiej nauce. - Gdzie są czasy naukowców, którzy podpisywali List 34? Gdzie są naukowcy, którzy przynajmniej starali się być intelektualnymi przywódcami? - pytał.

Pod listem przeciwko cenzurze, przygotowanym w marcu 1964 roku przez Antoniego Słonimskiego, podpisali się m.in. Maria Osowska, Leopold Infeld, Jan Szczepański i Władysław Tatarkiewicz.Prawica testuje

Według Adama Szostkiewicza "skrajne siły prawicowe testują odporność polskiej demokracji, na co mogą sobie pozwolić". - No i na razie widać bezsilność. Kolejne uczelnie się boją, czyli jest pokusa, żeby wypróbowywać dalej, jak daleko można się posunąć - komentowała gospodyni "Poranka Radia TOK FM" Janina Paradowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (156)
Uczelnie kapitulują przed młodą prawicą. "Gdzie są czasy naukowców, którzy podpisywali List 34?"
Zaloguj się
 • kwapek-3

  Oceniono 176 razy 114

  "Rewolucja solidarnościowa" nie tylko zniszczyła naszą gospodarkę, i to w sposób nieodwracalny, ale zniszczyła również morale narodu. Kolejni prezydenci i premierzy, nawet ci pseudolewicowi, okazali się małymi ludźmi, na klęczkach służący kk (np. Oleksy), nie mający nie tylko minimum umiejętności do kierowania krajem, ale często honoru i zwykłej przyzwoitości.

 • bogoria11

  Oceniono 166 razy 84

  A dlaczego redaktorzy dziwią się, że w skundlałym państwie nagle objawią się nam śmiali, odważni, mądrzy naukowcy? Większość tego towarzystwa to oportunistyczne groszoroby, bez odwagi cywilnej czy roztropności. Skoro tu i teraz profesorami są taka pani Pawłowicz, albo Żaryn z IPN i paru innych, to znaczy że nauka polska jest targowiskiem głupoty. Z drugiej strony tych profesorów namnożyło się jak wszy, bo pojawili się tzw. profesorowie tytularni jakichś zafajdanych szkół wyższych z Zadupia Wschodniego. Pocieszające jest jednak to, że są także ludzie światli i odważni, choćby tacy jak prof. Mikołejko czy Monika Płatek. Ale, niestety, głupota w III RP to norma, a mądrość rzadko się pojawia...

 • demolka666

  Oceniono 122 razy 52

  dzisiaj "naukowcy" są po prawej stronie sceny politycznej :) polscy naukowcy bardziej wierzą niż wiedzą! regres nauki w takim kraju jak Polska już postępuje, a będzie bardziej widoczny za kilka lat - ignorancja to będzie cecha charakterystyczna polskiego naukowca hehehe... :))) słaby naukowo ale silny wiarą - buahahaha

 • chudy_jak_pies

  Oceniono 97 razy 37

  Pytanie powinno brzmieć: gdzie jest POLICJA!!!!????

 • saidakbar

  Oceniono 135 razy 23

  kapitalują kapitalują przecież z ludzką głupotą nikt jeszcze nie wygrał a prawica jest jej kwintesencją :):)

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 38 razy 20

  Ale o co chodzi? Chcieliście odwoływania wykładów, macie odwoływanie wykładów. Kto wiatr sieje, burzę zbiera.

 • niechcemalemuszem1

  Oceniono 54 razy 18

  Rozumiem, że na zasadzie analogii Gazeta poparłaby wykład L. Bubla pt. "blaski i cienie antysemityzmu" ?

 • sacco

  Oceniono 149 razy 17

  Podobno rektor po odwołaniu wykładu Ludwika Dorna powiedział "albo każdy może mieć tu wykład, albo nikt nie będzie wykładał" Mnie to się wydaje sprawiedliwe. Dlaczego restrykcje miały by dotyczyć tylko wykładowców o prawicowych poglądach a lewaków w typie Hartmana nie? Jeśli uniwersytet otwarty to dla wszystkich. Tydzień temu grupka lewackich skinioli pobiła grupkę osób powracających z marszu na cześć żołnierzy wyklętych. Jakoś ie było wtedy konsylium w TOK FM w sprawie lewackiego ekstremizmu. Wytłumaczenie? Są dobrzy i źli ekstermiści. Dobrzy to antifarze źli - narodowcy. Żałosne dziennikarskie dupkarstwo w szatach uczonej debaty.

 • pewex0

  Oceniono 60 razy 14

  uczelnia nie jest o organizowania przemówień politycznych.
  Pomieszało się wam ćwoki z ta propagandą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX