Billboard fundacji "Wolność od religii" wróci przed lubelską szkołę. "Dyrektorka popełniła błąd" i zostanie upomniana

Dyrektorka jednej ze szkół w Lublinie kazała zdjąć billboard fundacji "Wolność od religii" - billboard z rozdzielonymi grubą kreską budynkami Sejmu i kościoła, jako symbolem rozdziału państwa i Kościoła. Plakat wisiał na nośniku, który jest ustawiony na terenie należącym do szkoły, tuż przy ogrodzeniu. Szkoła uznała, że to godzi w jej statut. - Dyrektorka popełniła błąd - mówi nam dyrektor Piotr Burek z Wydziału Oświaty. I dodaje, że billboard wróci na swoje miejsce.
Billboard zawisł na nośniku przy Szkole Podstawowej nr 20 na początku tygodnia. Szkoła ma umowę z jedną z agencji reklamowych, dzięki której agencja postawiła na jej terenie specjalny stojak na billboardy. Jak ustaliliśmy, w umowie nie ma zastrzeżenia, że nie mogą na nim wisieć plakaty o treściach światopoglądowych.

Billboard zawisł, ale dyrektorka zażądała jego zdjęcia. W czwartek - zniknął. Pani dyrektor powołała się przy tym na statut szkoły. Przejrzeliśmy go, nie ma w nim mowy o jakimkolwiek zakazie czy np. odwołania do tradycji chrześcijańskiej. - Wydaje mi się, że to tłumaczenie oficjalne jest nie do końca prawdziwe, Myślę, że pani dyrektor chodzi o napis na billboardzie, gdzie znajduje się odniesienie do naszej strony internetowej wolnoscodreligii.pl - mówi Dorota Wójcik z Fundacji "Wolność od religii". Jak dodaje, nie rozumie decyzji dyrektorki o zdjęciu billboardu i się z nią stanowczo nie zgadza.

Dyrektorka dostanie pouczenie

W piątek od rana urzędnicy Wydziału Oświaty próbowali sprawę wyjaśnić. Jak powiedział nam dyrektor Piotr Burek, dyrektorka szkoły popełniła błąd, nakazując zdjęcie billboardu. - Być może intencje miała słuszne, bo tak jak mi powiedziała, jej intencją była chęć nieangażowania się w jakiekolwiek spory o charakterze światopoglądowym czy religijnym. Natomiast pewne jest, że w momencie, kiedy billboard został już wywieszony, nie jest rolą dyrektora ingerowanie czy zakazywanie czegokolwiek - dodaje Burek. I informuje, że jak wynika z jego informacji, billboard na sporne miejsce powróci, a dyrektorka zostanie przez urzędników pouczona, że popełniła błąd.

Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci

Dyrektorka szkoły była dla nas nieuchwytna. Wydała jednak oświadczenie, w którym czytamy m.in., że szkoła w żadnym momencie nie kontestowała i nie kontestuje zasad oraz wolności konstytucyjnych wyrażonych w powołanych na billboardzie przepisach. "Jedyną przesłanką prośby o zdjęcie plakatu była chęć ochrony szkoły przed uczynieniem z niej miejsca debaty politycznej i światopoglądowej () Celem mojego działania nie była również chęć dyskryminacji czy wykluczenia mniejszości" - czytamy w oświadczeniu dyrektor Kingi Ostrowskiej. Pani dyrektor przyznaje, że niezasadne było powołanie się na statut szkoły jako dokumentu obligującego do zdjęcia billboardu. "Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci moją decyzją. Nie było moim zamiarem urażenie niczyich uczuć" - pisze dalej dyrektorka szkoły.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
Billboard fundacji "Wolność od religii" wróci przed lubelską szkołę. "Dyrektorka popełniła błąd" i zostanie upomniana
Zaloguj się
 • pannamarianna777

  Oceniono 386 razy 356

  Czy w ramach wolności światopoglądowej w tej szkole nie ma lekcji religii?
  A może dyrektorka...osłuchała polecenia katechety/tki?
  Czyżby Lublin zaczął doceniać wolność zagwarantowaną przez Konstytucję? BRAWO

 • szary_user

  Oceniono 315 razy 297

  "Chęć ochrony szkoły przed uczynieniem z niej miejsca debaty politycznej i światopoglądowej"
  No wiadomo że debata sieje zamęt. Zwłaszcza debata światopoglądowa w sali klasowej z krzyżem nad tablicą.
  Uczeń nie ma dyskutować tylko kuć na blachę. I żeby mu się nie wydawało że posiadanie poglądów jest czymś dobrym.

 • aniechich03

  Oceniono 279 razy 241

  Jak już pani przeprosiła, to proszę sprawdzić co robi z dziećmi ksiądz dobrodziej - katecheta.
  Czy wyrażała pani jako dyrektor szkoły zgodę na wyjazd dzieci z księdzem poza szkołę na jakąś wycieczkę ?

 • frankyy

  Oceniono 244 razy 230

  Wystarczyło ze Wydział Oświaty się wypowiedział i pani uczycielka w popłochu zaczęła się kajać, ze strachu że ja wypieprzą i zabiorą pensyjkę.

  Jak się uderzy w kieszeń, to ideowo zaczadzeni szybko trzeźwieją .

 • niktwazny126

  Oceniono 241 razy 227

  Być może pani dyrektor podjęła swoją decyzję o zdjęciu bilbordu na prośbę proboszcza. Albo księdza katechety, uczącego w szkole. Wiadomo, że w Lublinie proboszczowie mają wiele do powiedzenia w publicznych szkołach. A wielu dyrektorów jest bardzo katolickich, nawet świętszych od papieża.

 • leoncino

  Oceniono 226 razy 216

  dyrektorka która nie zna konstytucji powinna dostać kopa w zad bez prawa zasiadania na stanowiskach kierowniczych szkół

 • jerjar

  Oceniono 175 razy 155

  Przeczytałem tylko tytuł i pomyślałem: "Lublin". Rzeczywiście.

 • realistas

  Oceniono 153 razy 145

  Pewnie katechetka jest dyrektorką.

 • ciemnyludd

  Oceniono 133 razy 123

  Coś takiego..? TO JUŻ NIE JEST "ATAK NA KOŚCIÓŁ" ?... Ale z tego Watykanu..w i e j e !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX