Prof. Chazan naruszył prawo pacjentki, której odmówił aborcji

Rzeczniczka praw pacjenta przedstawiła częściowe wyniki kontroli zleconej w szpitali św. Rodziny. Chodzi o naruszenie praw pacjentki, której dyrektor placówki prof. Bogdan Chazan odmówił prawa do aborcji.
Rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Kozłowska poinformowała w czwartek, że jest już częściowe rozstrzygnięcie w zakresie kontroli. - Stwierdziłam naruszenie prawa pacjentki do informacji o stanie zdrowia oraz zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lub opinii lekarskiej - mówi Krystyna Kozłowska.

Wciąż trwa w szpitalu postępowanie kontrolne dotyczące "prawa pacjentki do dokumentacji medycznej oraz świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej".

Kontrola została wszczęta po publikacji "Wprost" z początku miesiąca. Tygodnik zamieścił rozmowę z 38-letnią kobietą, pacjentką szpitala. W 22. tygodniu ciąży zdiagnozowano, że płód ma poważne wady: nie ma czaszki, ma braki w mózgu i rozwinięte wodogłowie. Lekarz prowadzący przyznał, że dziecko najprawdopodobniej po porodzie umrze. Rodzice zdecydowali się na przerwanie ciąży.

Decyzja pani prezydent po zakończeniu kontroli

Zgodnie z obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - mają do tego prawo. Ale prof. Bogdan Chazan nie zezwolił na zabieg placówce, która mu podlega. Powołał się na klauzulę sumienia (mimo że to nie on miał zabieg wykonywać). Nie wskazał pacjentce innego szpitala, w którym może wykonać zabieg. Wcześniej podpisał Deklarację Wiary Lekarzy Katolików, w której medycy prawo boskie stawiają ponad prawo państwowe.

Kontrolę w placówce prowadzą też Ministerstwo Zdrowia, NFZ i warszawski ratusz. Na czwartkowej sesji Rady Warszawy dyrektor biura polityki zdrowotnej Dariusz Hajdukiewicz poinformował radnych o tym, jak wygląda procedura kontroli. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że dopiero po jej zakończeniu podejmie ewentualne decyzje w sprawie prof. Chazana. Jego odwołania domaga się SLD i Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny